آماده باش بازار برای آزادسازی قیمت خودرو/ بخشنامه جدید قیمت خودرو شنبه ابلاغ می‌شود 
چاپ 

آماده باش بازار برای آزادسازی قیمت خودرو/ بخشنامه جدید قیمت خودرو شنبه ابلاغ می‌شود

اقتصاد نیوز نوشت:مجوز افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت در حالی صادر شده که به اعتقاد برخی از کارشناسان بازار، با توجه به کمبود تقاضا و افزایش عرضه بازار کشش بالا رفتن قیمت بیشتر خودروهای ساخت داخل را ندارد.

مجوز شورای رقابت برای افزایش قیمت ۲۳ نوع خودرو سواری و تجاری در حالی صادر شده که برخی کارشناسان خودرو بر این باورند که با توجه به کمبود تقاضا، بازار کشش این افزایش قیمت را ندارد.

بر اساس این گزارش، آنگونه که رئیس شورای رقابت اعلام کرده بخش‌نامه افزایش قیمت انواع خودرو روز شنبه اول خرداد ماه از سوی این شورا به خودروسازان اعلام می‌شود اما برخی کارشناسان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز بر این باورند که در حال حاضر رقابت در بازار خودرو به حدی بالاست که نیازی به قیمت‌گذاری دولتی نیست و هر گونه افزایش قیمت باعث رکود بیشتر در بازار خواهد شد.

داود میرخانی‌رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران در این باره به اقتصادنیوز گفت: آنگونه که خودروسازان اعلام کرده‌اند، قیمت های جدید را اعمال نخواهند کرد چرا که معتقدند در حال حاضر خودروهایی که به تولید می رسانند با قیمت تعادلی به فروش می‌رسد.

او افزود: امتناع طرف عرضه و تقاضا از افزایش قیمت خودرو نشان دهنده آن است که دخالت دولت در امر قیمت‌گذاری دولتی نه به صلاح تولیدکننده است و نه مصرف‌کننده و بهتر است که دولت دست از قیمت‌گذاری خودرو بردارد.

 

مشاور انجمن خودروسازان گفت: سال‌هاست که با مدیران دولتی نامه‌نگاری می‌کنیم تا اجازه دهند خودرو در حاشیه بازار قیمت‌گذاری شود اما آنها هر بار دخالت کرده یا از افزایش قیمت جلوگیری می کنند یا اینکه در مواقعی که لازم نیست اقدام به بالا بردن قیمت‌ها می‌کنند.

در همین زمینه علیرضا پورحسنی به اقتصادنیوز گفت: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان از چند روز دیگر آغاز می شود خود به خود به سبب کاهش سفرها، بازار راکد می شود بنابراین افزایش قیمت خودرو آن هم از سوی مراکز قیمت گذاری دولتی نوعی بدسلیقگی به شمار می رود.

او افزود: با توجه به اینکه اختلاف قیمت کارخانه ای برخی خودروهای ساخت داخل با قیمت بازار ناچیز است، این افزایش قیمت سبب خواهد شد که قیمت برخی خودروها در بازار آزاد از قیمت کارخانه ای آن کمتر شود.

پورحسنی تصریح کرد: بازار خودرو کماکان با کمبود مشتری روبروست و به نظر می رسد که قیمت خودرو کشش افزایش را ندارد و بهتر است اجازه دهند تا خودروساز در حاشیه بازار اقدام به قیمت گذاری کنند.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو