اظهار نظر رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشوردر خصوص وام 160 میلیون تومانی 
چاپ 

اظهار نظر رئیس اتحادیه مشاورین املاک کشوردر خصوص وام ۱۶۰ میلیون تومانی

oghhرئیس اتحادیه مشاورین املاک کشور تاکید کرد: سیاست های پولی حوزه مسکن باید متنوع و برای اقشار مختلف درآمدی ، متمایز باشد.

حسام عقبایی اظهار داشت: اینکه برای همه مناطق کشور سیاست واحدی در ارائه تسهیلات و همچنین نرخ سود بانکی وام مسکن اعمال شود دستاورد یکسانی نخواهد داشت و در خیلی از مناطق استقبال نمی شود.

وی افزود: وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن برای اقشار متوسط به بالا شاید تأثیر داشته باشد و برای اقشار کم درآمد نیاز است که دولت سیاست یارانه ای متفاوتی را در نرخ سود در نظر بگیرد.

عقبایی گفت: بازار مسکن سالانه به بیش از یک میلیون ساخت واحدهای جدید نیاز دارد تا در افق ۱۰ تا ۱۲ ساله به تراز و تعادل عرضه و تقاضا برسیم که در آن صورت مسکن از شکل کالای سرمایه ای خارج خواهد شد و کالای مصرفی خواهد بود یعنی هر کسی که مسکن را می خرد حتماً برای استفاده خود انجام می دهد.

وی افزود: سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج در کشور صورت می گیرد که معادل همین میزان هم به تقاضای مسکن اضافه می شود و دولت باید تلاش کند هزینه تمام شده تولید مسکن را کاهش دهد.

عقبایی گفت: یکی از موارد مهم در مدیریت عرضه و تقاضای مسکن ، بحث زمین است که دولت می تواند در این عرصه به خوبی عمل کند.

وی افزود: کاهش ۴۷ تا ۵۶ درصدی صدور پروانه های ساختمانی در سال های ۹۳ و ۹۴ نشان دهنده ایجاد شکاف میان عرضه و تقاضا در بازار مسکن است هر چند بازار مسکن در رکود عمیق فرو رفته است و انتظار داریم در نیمه نخست سال آینده رونق معاملات بدون افزایش قیمت اتفاق افتد و در نیمه دوم سال هم می توانیم تا حدودی افزایش قیمت را انتظار داشته باشیم البته کمتر از نرخ تورم خواهد بود.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو