محسنی‌اژه‌ای: تشکیل 40 پرونده تخلفات انتخاباتی 
چاپ 

محسنی‌اژه‌ای: تشکیل ۴۰ پرونده تخلفات انتخاباتی

محسنی اژه‌ای تاکید کرد که ۷۰۰ پیامک در این خصوص رد و بدل شده که دستگاه قضایی را به زحمت انداخته‌اند که این افراد شناسایی و دستگیر شده‌اند و برخی تحت تعقیب هستند.

سخنگوی قوه قضاییه از تشکیل ۴۰ پرونده درباره تخلفات انتخاباتی از جمله تخلفات در فضای مجازی خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نود و یکمین نشست خبری خود ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر و نیز گرامیداشت یوم‌الله ۲۲ بهمن اظهار کرد: حدود یک ماه دیگر به انتخابات زمان باقی مانده که ان‌شاءالله با التزام همگان به قانون ما هفتم اسفندماه انتخابات پرشور و با نشاطی را در فضای آرام و با مشارکت حداکثری شاهد باشیم.

وی افزود: در این مدت نسبت به سنوات قبل، پرونده زیادی نداشتیم، گرچه همین مقداری هم که هست باید کم و کمتر شود، اما در ۳۱ استان، در مجموع ۴۰ پرونده تشکیل شده که بیشتر مربوط به مواردی است که در فضای مجازی تخریب‌هایی علیه برخی نامزدها صورت می‌گیرد.

وی یادآور شد: قبل از اعلام رسمی از طریق مراجع رسمی باید از گمانه‌زنی در مورد کسانی که ردصلاحیت شدند یا صلاحیتشان احراز نشده، اجتناب شود، به‌خصوص گمانه‌زنی‌هایی که خلاف قانون است و سبب می‌شود مطالبی در مورد افرادی که اسمشان برده شده، مطرح شود و آنها شکایت کنند.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد که ۷۰۰ پیامک در این خصوص رد و بدل شده که دستگاه قضایی را به زحمت انداخته‌اند که این افراد شناسایی و دستگیر شده‌اند و برخی تحت تعقیب هستند.

ابراز خرسندی محسنی‌اژه‌ای از نتایج مذاکرات

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به مذاکرات انجام شده بیان کرد: خوشبختانه با مقاومت ملت، مسئولان و رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری، موضوع مذاکرات به این مرحله‌ای که شاهدش هستیم رسید و بخشی از ظلم عظیمی که دشمن و شیطان بزرگ آمریکا بر این ملت روا داشته بود، رفع و بخشی از تحریم‌ها نیز رفع شد.

وی افزود: امیدوارم با تلاش همه قوا و دولت محترم وعده‌هایی که داده شده محقق شود و اکنون با مجاهدت بیشتر از گذشته دولت بتواند از رکود خارج شود و در جهت رفع مشکلات معیشتی و بیکاری قدم‌های بلندتری بردارد.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: در این خصوص قوه قضاییه این آمادگی را دارد که در جهت سرمایه‌گذاری و نیز کمک برای رفع مشکلات معیشتی مردم و رفع بیکاری و کمتر شدن بیکاری همکاری لازم را با دولت داشته باشند.

پرونده مدیرعامل سابق ستاد حمل‌ونقل و سوخت حتما به دادگاه می‌رود

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به ناصر یمین مردوخی کردستانی  مبنی بر اینکه آقای رویانیان که مدیر عامل سوخت و باشگاه پرسپولیس بودند مرتکب سوء استفاده هایی شدند آیا پررونده ایشان متوقف شده یا خیر گفت: خیر پرونده در جریان است.

وی  درباره‌ آخرین وضعیت پرونده مدیرعامل سابق ستاد حمل ونقل و سوخت که با گذشت حدود یک سال همچنان در دادسرای کارکنان دولت است، گفت: اقدامات مفصل و تحقیقات فراوانی در مورد این پرونده شده و سیستم اطلاعاتی کمک فراوانی را در این زمینه کرده است، البته ناگفته نماند ایشان مدت قابل توجهی بازداشت بودند و در مدتی هم رفت و آمد می‌کردند، در زمان بازداشت نیز از وی تحقیق می‌شد.

وی افزود: در این پرونده کار مفصلی انجام شده و پرونده همچنان در مرحله ادامه تحقیقات است، البته کیفرخواست این پرونده صادر نشده و پرونده به دادگاه نرفته است، اما این پرونده از پرونده‌هایی است که حتما به دادگاه می‌رود ولی زمان دقیق آن را نمی‌دانم.

 

وی درباره‌ پرونده مهدی هاشمی و اینکه آیا مرخصی وی تمدید می‌شود؟ گفت: تمدید مرخصی وی منوط به نظر و تشخیص مقام قضایی و پزشکی است.

 

وی افزود: در این مورد نیاز به عمل جراحی وجود داشت که عمل جراحی انجام شد و پزشک معالج ایشان اعلام کرد که وی بعد از عمل جراحی نیاز به دو هفته استراحت دارد که باید در بیرون از زندان باشد. بر همین اساس یک نفر از پزشکان پزشکی قانونی پرونده را ملاحظه کرد و نظر پزشک معالج را تایید کرد، اما این امر از نظر قاضی پرونده کافی نبود.

 

سخنگوی دستگاه قضا افزود: ‌بر همین اساس قاضی پرونده دستور داد که از طرف پزشکی قانونی سه پزشک در این پرونده نظر دهند که آنها هم مطرح کردند که وی باید پس از عمل جراحی مدتی را به عنوان دوران نقاهت بگذراند.

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره‌ی ممنوعیت ورود روزنامه قانون به مراجع قضایی اعم از دادگستری‌ها که طی یک نامه‌ای به آنها اعلام شده است، اظهار بی اطلاعی کرد.

 

سخنگوی قوه قضاییه درباره‌ پرونده خودکشی دانش آموز کرمانشاهی اظهار بی اطلاعاتی کرد و گفت‌: همه اقدامات لازم در خصوص جلوگیری از وقوع چنین اتفاقاتی مربوط به دستگاه قضایی نیست؛ چرا که بعضی از اوقات کسانی که چنین اقداماتی را انجام می‌دهند انگیزه‌شان شخصی است و یا ممکن است دیگران در وقوع چنین حوادثی نقش داشته باشند. اما آنچه که معاونت پیشگیری قوه قضاییه انجام می‌دهد بسیار خوب است زیرا معاونت برای این که چنین اتفاقاتی رخ ندهد با دستگاههای ذیربط اعم از آموزش و پرورش و غیره جلساتی را برگزار می‌کند و در تلاش هستند چنین حوادثی رخ ندهد.

 

وی افزود: موضوع پیشگیری از وقوع جرم در مجلس و بعد از آن در مجمع تشخیص مصلحت معطل مانده بود که با تغییرات فراوان به جمع بندی رسید و تصویب شد، البته ابلاغ آن مدت‌ها طول کشید و دولت هم به مصوبه معترض بود و هنوز هم آنچنان که باید اجرایی نشده است، اما به هر حال ناگفته نماند آقای الفت در معاونت پیشگیری بسیار فعال هستند و کارگروه‌هایی را هم در این زمینه تشکیل دادند.

 

پرونده اسیدپاشی اصفهان مختومه نشده است

 

محسنی اژه‌ای درباره‌ آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی اصفهان و اینکه آیا عامل اصلی این حادثه دستگیر شده است گفت: موضوع مهم برای قوه قضاییه در آن زمان این بود که هر چه سریعتر عامل اصلی را پیدا کنیم. همچنین بحث این بود که آیا انگیزه شخصی در این موضوع وجود داشته یا انگیزه غیرشخصی که مشخص شد انگیزه شخصی در این حادثه وجود نداشته است.

 

وی افزود: همان زمان رییس قوه قضاییه بنده را مسئول رسیدگی به موضوع کرد تا از نزدیک موضوع را دنبال کنم. بنده نیز دو بار به اصفهان سفر کردم و با مسئولان ذیربط اصفهان اعم از مسئولان اطلاعاتی و انتظامی و نیز استاندار جلساتی داشتیم و همه احتمالاتی که ممکن بود در حادثه وجود داشته باشد را مطرح کردیم. البته وزارت کشور و شورای امنیت هم موضوع را دنبال می‌کردند.

 

معاون اول قوه قضاییه یادآور شد: در دو نوبت مدیر کل استان و کارشناس پرونده را دعوت کردیم که معاونت داخلی وزارت اطلاعات هم در آنجا بود. انصافا تلاش فراوانی صورت گرفت. به افرادی هم مظنون شدیم و بعضی از آنها دستگیر شدند، اما اتهام‌شان اثبات نشد و آزاد شدند. با کمال تاسف تا به امروز عامل اصلی هم پیدا نشده است، البته افرادی نیز به عنوان مظنون تحت تعقیب هستند که هنوز دستگیر نشدند.

 

محسنی اژه‌ای افزود‌: پرونده هنوز مختومه نشده و دنبال موضوع هستیم.

 

معاون اول قوه قضاییه درباره‌ ناامنی‌های اخیر در جنوب کشور به‌خصوص شوشتر گفت: بحمدالله با توجه به شرایطی که همسایگان کشورهای منطقه دارند ایران تاکنون یکی از امن‌ترین کشورهاست اما به این معنا نیست که جرمی در آن رخ ندهد. گاهی وقت‌ها بعضی از جرایم با انگیزه شخصی، طایفه‌ای و ضد انقلابی رخ می‌دهد.

 

وی افزود:‌ موضوعی را که شما گفتید بنده از آن اطلاعی ندارم اما در خصوص قضایای محلی در یکی از شهرها درگیری‌ صورت گرفت و یک نفر کشته شد که شاید بی ارتباط به موضوع انتخابات هم نبود. یعنی نزاعی بین طرفداران یک نامزد با نامزد دیگر رخ داده است.

 

اکنون اگر «اعدام» قاچاقچیان را حذف کنیم کشور ضرر می‌کند

 

در ادامه نشست خبری خبرنگاری سئوال خود را اینگونه مطرح کرد که ۷۰ نفر از نمایندگان مجلس حدود دو ماه پیش طرحی را ارائه دادند مبنی بر اینکه قاچاقچیان مواد مخدر اعدام نشوند، آیا قوه قضاییه مجازات جایگزینی را برای این طرح پیش‌بینی کرده است؟ که محسنی اژه ای پاسخ داد: هر چیزی که قانون و اجرایی شد قوه قضاییه آن را اجرا می‌کند، البته طرح هایی که از سوی مجلس ارائه می‌شود گاهی مسیری را طی می‌کند. باید منتظر بود تا طرح به یک قانون تبدیل شود.

 

وی افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر متشکل از چند وزیر و وزارتخانه است که رئیس آن، رئیس جمهور است، البته دادستان کل کشور و فرمانده نیروی انتظامی هم عضو آن هستند.

 

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: به نظرم مبارزه با مواد مخدر نباید سست شود و نباید قاچاقچی مواد مخدر و خرده فروشان احساس امنیت کنند. در شرایط کنونی اگر ما مجازات اعدام را حذف کنیم کشور ضرر می‌کند.

 

سخنگوی دستگاه قضا یادآور شد: در دی ماه امسال در یک محموله در بندرعباس هزار کیلو تریاک کشف شد. همچنین در مهریز یزد نیز در یک محموله بیش از ۴۲۰ کیلو هروئین و ۲۲۲ کیلو تریاک و ۵۰ کیلو حشیش کشف شد. بنابراین بدون تمهید مقدمات حذف مجازات اعدام در شرایط کنونی برای قاچاقچیان صحیح نیست و به ضرر کشور است.

 

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در قراردادهای جدید نفتی، کارشناسان این حوزه ادعا می‌کنند که این قراردادها دارایی ایران را به مدت ۳۰ سال در اختیار شرکت های خارجی قرار می‌دهند، گفت: در خصوص قراردادهای نفتی در قانون هیاتی تشکیل شده که هم از مجلس و هم از دولت عضو آن هستند و وزیر نفت و دادستان کل کشور نیز در آن عضویت دارند که در موضوع قراردادها نظارت دارند، البته مجلس و کمیسیون اصل نود مجلس و سازمان بازرسی کل کشور هم می‌توانند نظارت داشته باشند، البته بعضی از قراردادهای نفتی قرارداد روز نیست و بسیاری از قراردادها دراز مدت است؛ بنابراین باید همه تضمینات لازم و دقت های حقوقی و غیرحقوقی انجام شود که قراردادی به ضرر کشور نوشته نشود.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو