ورود شیرخشک قاچاق از مرزهای غربی کشور 
چاپ 

ورود شیرخشک قاچاق از مرزهای غربی کشور

 

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، نسبت به ورود شیرخشک‌ قاچاق از برخی مرزهای غربی هشدار داد و از مردم خواست از این شیرخشک‌ها استفاده نکنند.

دکتر رسول دیناروند در حاشیه مراسم تفاهم نامه شورای عالی مناطق آزاد و سازمان غذا و دارو با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره واردات داروهای مکمل و بدنسازی به صورت قاچاق به کشور گفت: اینکه کماکان فرآورده‌های قاچاق در حوزه سلامت داریم، قابل تکذیب نیست و واقعیتی است که وجود دارد؛ چراکه تقاضا بیش از حد عرضه قانونی است.

وی افزود: البته برخی تقاضاها، تقاضاهایی است که قانونا نمی‌توان به آنها پاسخ داد. مثلا در حوزه بدنسازی، هورمون‌هایی وجود دارد که ممنوع المصرف هستند و فقط بازار پاسخگوی آنهاست. یا برخی حوزه‌ها مانند دوپینگ، مسایل جنسی و مخدرها که بازار قاچاق برای آنها به شدت فعال است و زیرساخت‌های قانونی برای آنها وجود ندارد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان قاچاق در حوزه دارو، مکمل و… گفت: میزان قاچاق مشخص نیست اما تخمین می زنیم که در حوزه سلامت اعم از دارو، آرایشی – بهداشتی، مکمل‌ها و تجهیزات پزشکی میانگین قاچاق حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بازار است که البته این میزان در حوزه‌های مختلف متفاوت است. مثلا کمترین میزان قاچاق در دارو و بیشترین میزان در حوزه آرایشی است که حدود ۵۰ درصد آن قاچاق است. حجم ریالی قاچاق در کل بازار سلامت ۳۰ هزار میلیارد دلار است.

وی درباره وضعیت قاچاق در حوزه غذا، گفت: بازار غذا بسیار متنوع است و تقریبا چهار برابر کل حوزه سلامت است که متاسفانه در آنجا هم شاهد پدیده قاچاق هستیم. برای مثال در فروشگاه‌های تهران و به خصوص در نوار شمالی متوجه می‌شوید که چقدر فرآورده غذایی غیرمجاز وجود دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره اخباری مبنی بر واردات شیرخشک فاسد، گفت: تقریبا واردات شیرخشک نوزادان را نداریم و تولید داخل است. البته مواد اولیه آن از خارج وارد می‌شود.

وی افزود: متاسفانه مانند سایر کالاهای سلامت که ممکن است در آنها قاچاق وجود داشته باشد دیده شده که از برخی مرزهای غربی، شیرخشک قاچاق وارد کشور می‌شود. بنابراین هشدار می‌دهیم که مردم از آنها استفاده نکنند؛ چراکه شیرخشک محصولی بسیار حساس است.مهر

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو