فرونشست در تهران ۹۰ برابر شرایط بحرانی 
چاپ 

فرونشست در تهران ۹۰ برابر شرایط بحرانی

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست با بیان اینکه میزان فرونشست در تهران ۳۶ سانتیمتر و تقریباً ۹۰ برابر شرایط بحرانی است، گفت: در دشت‌های کشور فروچاله هایی با عمق ۱۵ مترثبت شده است.

محمددرویش گفت: بر اساس مطالعات دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی، میزان فرونشست در جنوب تهران معادل ۳۶ سانتیمتر است که این میزان ۹۰ برابر شرایط بحرانی که چهار میلیمتر در سال عنوان شده، است.

به گفته وی، از حدود ۱۰ سال پیش بر اساس گزارشات موسسه تحقیقات سازمان جنگل‌ها و مراتع در غرب تهران از فاصله دریاچه استادیوم آزادی تا وردآورد بین ۷ تا ۱۷ متر سطح آب زیرزمینی افت کرده است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌ زیست اظهار داشت: بر همین اساس دو حلقه از چاه‌های باغ گیاه‌شناسی ملی ایران خشک شده‌اند.

درویش تصریح کرد: در حال حاضر میزان ساخت و سازها و بارگذاری در تهران آنقدر زیاد است که سطح آب زیرزمینی به شدت افت کرده و اگرچه هنوز شبکه فاضلاب در این شهر راه نیفتاده، اما افت شدید سطح آب زیرزمینی در تهران مشهود است.

وی تاکید کرد: البته راه‌اندازی شبکه فاضلاب در تشدید افت سطح آب زیرزمینی در تهران نقش خواهد داشت و نگرانی‌هایی از این بابت وجود دارد.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست یادآور شد: همچنین بر اساس مشاهدات شخصی و پیمایش‌های تحقیقاتی که در جای جای ایران داشته‌ام، در منطقه پریشان فارس، آبی‌بیگلو در اردبیل، خان‌میرزا در چهارمحال و بختیاری، میبد در اردکان، دشت قهاوند در همدان و پایین‌دست تالاب شور و شیرین در میناب فرونشست‌های کاملاً مشهودی را ثبت کرده‌ام.

درویش افزود: در برخی از این شکاف‌ها و فروچاله ها مانند فروچاله های میناب آنقدر عمق فرونشست زیاد است که شترها و گاوهای محلی در آنها ناپدید می‌شوند.

به گفته وی، در حال حاضر شغل جدیدی در میناب باب شده است که افراد بیکار شترها، گاوها و دیگر دام‌هایی که در فروچاله ها ناپدید شده‌اند را یافته، ذبح شرعی می‌کنند و گوشت آن را به فروش می‌رسانند.

 

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست یادآور شد: همچنین در دشت کبودرآهنگ بر اساس آمار سازمان زمین‌شناسی، فروچاله هایی با عمق بیش از ۱۵ متر ثبت شده است. همچنین در میناب عمق فروچاله ها غالباً بین سه تا چهار متر است.

درویش افزود: بنابراین جای تعجب است که برخی مسئولان حداکثر میزان فرونشست در کشور را ۳۵ سانتیمتر عنوان می‌کنند و چنین نمونه‌های آشکار و ثبت شده‌ای را نادیده می‌گیرند.

به گزارش مهر، پیش از این مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان محیط زیست حداکثر میزان فرونشست در دشت های کشور را ۳۵ سانتیمتر عنوان و فرونشست ۳۶ سانتیمتری در تهران را بر اساس تحقیقات این سازمان رد کرد بود.

 

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو