هوا سرد می‌شود 
چاپ 

هوا سرد می‌شود

 

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، از روز شنبه تا یکشنبه در نیمه شمالی کشور از جمله تهران به تدریج دمای هوا بین ۵ تا ۸ درجه کاهش خواهد یافت.

بررسی وضعیت جوی و الگوهای پیش یابی مدل های هواشناسی برای دو روز آینده گذر موج تراز میانی از عرض های شمالی کشور را نشان می دهد که به دنبال گذر ناوه این سامانه کم ارتفاع، فشار در سطح زمین بطور قابل توجهی افزایش می یابد و موجب تقویت جریان های شمالی از روز جمعه تا صبح یکشنبه در نوار شمالی کشور خواهد شد.

 

بروز این شرایط سبب تشدید ابرناکی و افزایش بارش و مه آلودگی دامنه های شمالی البرز و سواحل دریای خزر خواهد شد. از بعدازظهر جمعه تا صبح یکشنبه بارش در استان گیلان و غرب مازندران در مناطق جلگه ای و ساحلی قابل توجه خواهد بود که در برخی نقاط با وجود احتمال رگبار و رعد و برق موقت و وزش شدید باد احتمال آبگرفتگی معابر عمومی وجود دارد.

 

از روز جمعه تا شنبه دامنه فعالیت این موج مناطق شمال غرب و غرب و شنبه مناطق مرکزی و تهران را نیز در بر خواهد گرفت که در برخی نقاط موجب بارش باران یا رگبار موقت، رعد و برق و وزش شدید باد خواهد شد.

 

همچنین با وزش باد جنوبی از اقیانوس هند و دریای عمان به مناطق خشکی در سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، در دو روز آینده با افزایش رطوبت در لایه های پایین جو و گذر موج تراز میانی، شرایط لازم برای رشد ابرهای همرفتی یا جوششی در ساعات بعد ازظهر و اوایل شب فراهم می شود که سبب رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت محلی در برخی نقاط جنوب شرق کشور خواهد شد.

 

بر این اساس، شرایط جوی مناطق مختلف کشور در روزهای جمعه تا یکشنبه، به این شرح است:

 

برای روز جمعه، در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران بارش باران و در برخی نقاط مه غلیظ در جاده های کوهستانی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز با رگبار و رعد و برق موقت همراه خواهد بود.

 

در بعد از ظهر شنبه آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان با بارش باران و برخی نقاط مه غلیظ در جاده های کوهستانی، پیش بینی می شود.

 

همچنین کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی گاهی با بارش باران که در برخی ساعات با رگبار و رعد و برق موقت یا وزش باد خواهد همراه بود.

 

برای استان های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی، رگبار پراکنده و موقت باران و احتمال وزش باد شدید پیش بینی می شود.

 

از روز شنبه تا یکشنبه در نیمه شمالی کشور از جمله تهران به تدریج دمای هوا بطور محسوسی (بین ۵ تا ۸ درجه) کاهش خواهد یافت که در شمال شرق کشور در روز یکشنبه تا صبح دوشنبه کاهش دما بین ۷ تا ۱۴ درجه سانتی گراد پیش بینی می شود. علاوه بر این دریای خزر طی جمعه شب تا صبح یکشنبه مواج پیش بینی می شود که لازم است شناورهای کوچک و قایق های صیادی با احتیاط لازم تردد نمایند.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو