۲۰ نکته کلیدی اقتصادی در سخنان رئیس جمهوربا مردم 
چاپ 

۲۰ نکته کلیدی اقتصادی در سخنان رئیس جمهوربا مردم

999۲۰ نکته کلیدی سخنان تلویزیونی رئیس جمهور درباره اوضاع اقتصادی و سیاست‌های جدید اقتصادی دولت برای نیمه دوم سال منتشر شد.

به گزارش یمین نیوز، حسن روحانی سه شنبه شب در  در برنامه زنده تلویزیونی، درباره اوضاع اقتصادی و همچنین تغییرات جدید در سیاست‌های اقتصادی دولت برای نیمه دوم امسال با مردم سخن گفت که ۲۰ نکته کلیدی این اظهارات به شرح جدول ذیل است:

۲۰ نکات کلیدی اظهارات اقتصادی رئیس جمهور

۱. برای نیمه دوم امسال یک سیاست‌های کوتاه مدت را تدوین کردیم. البته این سیاست‌ها ۳۰ بند دارد که مسئولان و تیم اقتصادی در هفته آینده در مصاحبه برای مردم توضیح خواهند داد. تقریباً ۳ ماهه اول را پشت سر گذراندیم و احساس کردیم به تحول در رونق نیاز داریم و از همان وقت من به تیم اقتصادی دستور دادم که در این زمینه کار و مطالعه کنند و یک بسته‌ای را آماده کنند. البته یک سیاست جدیدی نیست که بخواهد آن سیاست‌ها را کنار بزند. ما در دوران گذار هستیم. توافق انجام شده، مراحل قانونی توافق در حال نهایی شدن بوده و بعد از آن اجرایی خواهد شد، تحریم برداشته می‌شود و آثار برداشتن تحریم هم ما در اقتصادمان خواهیم دید که در حال حاضر نیاز به یک بسته‌ای داریم تا رونق را سرعت ببخشد، یعنی تسریع در رونق اقتصاد بوجود بیاید.

۲. بورس مشکلاتی دارد و باید مشکلات را حل و فصل کنیم، البته همه بورس دست دولت نیست، اصلاً کلاً در اختیار دولت نیست اما دولت می‌تواند به بورس کمک کند و این کمک را خواهد کرد. آینده بورس، آینده خوبی خواهد بود، البته امسال فراز و نشیب زیاد و مشکلاتی داشته است ولی ما باید از این فضا عبور کنیم و برای شرایط امروز و ماه‌های آینده یک اقداماتی انجام دهیم، دو تا مشکل اساسی پیش رو بود و در این ماه‌ها زیاد گزارش می‌شد.

۳. در بسته سیاستی جدید اقتصادی به بانک مرکزی اجازه می‌دهیم بانک‌هایی را که خوب کار کردند و انضباط درستی دارند، تشویق کرده و میزان دریافت ذخیره قانونی از بانک‌ها را از ۱۳ درصد به ۱۰ درصد کاهش دهد و این خیلی مهم بوده و به عبارتی، بانک مرکزی با سیاست‌‌های اعتباری، دست بانک‌های منضبط را بازتر خواهد کرد.

۴. سود بانکی باید از کاهش تورم تبعیت کند ولی با توجه به کاهش تورم در کشور هنوز این اتفاق نیافتاده است. اگر بر فرض تورم ما ۱۵ درصد باشد، اما سود تسهیلات خیلی بالاست و سود بانک‌هایی که به بخش‌های تولیدی تسهیلات ارائه می‌دهند را باید کاهش دهیم؛ اگر هزینه بانک‌ها کاهش پیدا کند، اینها می‌توانند سود تسهیلات را پایین بیاورند و این برای تولیدکنندگان یک قدم بزرگ است.

۵. بانک مرکزی نسبت به تشویق برخی از بانک‌ها در زمینه یک ذخیره قانونی دستش باز شده به شرطی که هفته به هفته شرایط تورمی کشور را رصد بکند. از دی ماه تاکنون به طور متوسط تورم ماهانه در کشور ۰.۵ درصد است و ما این اجازه  را دادیم بانک مرکزی بر این مبنا که این میزان  تا ۷، ۸ و ۹ دهم درصد باشد، حرکت کند.

۶. براساس بسته جدید، می خواهیم دستاوردهای مهار تورم را حفظ کنیم و در کنار آن، با رکود مبارزه کرده و رونق را تسریع ببخشیم.

۷. بانک‌ها از یکدیگر وام‌های کوتاه‌مدت دریافت می‌کنند. تاکنون اگر بانکی از بانک دیگر تسهیلاتی را دریافت می‌کرد، نرخ سودش حدود ۲۹ بود اما از زمانی که بانک مرکزی وارد عمل شده، نرخ سود به ۲۶ درصد رسیده است.

۸. ما باید تقاضا را تحریک کنیم، یعنی شرایطی را بوجود بیاوریم که مردم مشکلاتشان برای خرید برطرف شود.

۹. ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی زودبازده و بخش‌های تولیدی طی هفته های آینده اختصاص می یابد و همچنین در زمینه یارانه در بعضی از بخش‌های تولیدی داریم اعمال می‌کنیم. بیشتر برای صادرات غیرنفتی این کار را می‌کنیم، چون اگر می‌خواهیم انبارها خالی شود، باید صادرات را تسهیل کنیم.

۱۰. برای تحریک تقاضا، یک راهش خرید داخلی است. مردمی که می خواهند کالاهای با دوام خریداری کنند، همچنین جوان‌هایی که می‌خواهند تازه ازدواج کنند، جهیزیه‌ای تهیه کنند، برای این کالاها ما دنبال این هستیم که تسهیلاتی در اختیار مردم قرار دهیم. ۲۰ درصد منابع جدیدی که داریم به‌وجود می‌آوریم تا به این مساله اختصاص دهیم تا مردم بتوانند اجناسی که می‌خواهند خریداری کنند. بانک‌ها به آنها تسهیلات بدهند. یک شرایط ویژه‌ای برقرار می‌کنیم از جمله اینکه اقساط آن طولانی می‌شود برای اینکه باری بر دوش مردم نباشد.

۱۱. جزئیات بسته جدید اقتصادی که هفته آینده اعلام می‌شود، در قسمت اولش بانک مرکزی بلافاصله می‌تواند عمل کند، یعنی به بانک‌های خوش حساب به آنهایی که می‌تواند مشوق بدهد به آنها اعلام کند. البته چارچوبی هم مقرر شده که این منابع جدید کجاها مصرف شود. این قدم اول بلافاصله می‌تواند انجام بگیرد. در زمینه تسهیلاتی که به مردم باید داده شود، ممکن است برای تدوین آئین‌نامه‌هایش یکی دو هفته زمان ببرد، آن هم اجرایی و عملیاتی می‌شود. آن ۷.۵ هزار میلیارد تومان هم در هفته آینده و تا پایان هفته می‌تواند به خزانه واریز شود، بنابراین یک حرکتی ظرف سه هفته آینده در بخش تولید احساس می‌شود و این تحرک می‌تواند یک رونق جدیدی به بخش تولید ما بدهد.

۱۲. پول‌هایی که در خارج داریم و آزاد می‌شود، عمدتاً پول‌های بانک مرکزی است و این پول ها قبلا ریالش خرج شده است. البته یک بخشی از آن هم مربوط به خزانه می‌شود.

۱۳. برخی نسبت به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و ورود کمپانی‌های خارجی تذکر می‌دهند و ما این تذکر را به جان می‌خریم و کاملاً درست است.

۱۴. دولت سیاست‌های رفاهی، سلامت، بیمه و تامین امنیت غذایی را تداوم خواهد داد، اظهار داشت: تأکید می‌کنم دولت به همه این سیاست‌ها پایبند است و آنها را ادامه می‌دهد.

۱۵. اگر امروز در اقتصاد به درستی حرکت کنیم، تحریم‌ها قابل بازگشت نخواهد بود. باید همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا کرده و دشمن را مأیوس کنیم؛ یعنی کار ما در اقتصاد باید آنچنان بازدارنده باشد تا طرف مقابل احساس کند که تحریم تأثیر گذار نیست.

۱۶. روند پایه پولی تحت کنترل است. اینکه دولت توانست تورم را کاهش دهد، عمدتاً به خاطر انضباط مالی و پولی است که من روی این انضباط حساس بوده و بانک مرکزی نیز از این موضوع به خوبی آگاه است که با چه حساسیتی انضباط را دنبال می‌کنم.

۱۷. قفل بدهی های باقیمانده از قبل به پیمانکاران با اوراق مشارکت، صکوک و برخی اقدامات عملیاتی باز خواهد شد. هم با اوراق مشارکت و هم با صکوک که برای اولین بار در دولت انجام می‌شود که البته نهایی نشده و در هفته‌های آینده اجرا می‌شود،   دولت بدهی خود را به پیمانکاران پرداخت می‌کند. پیمانکار می‌تواند آن را به بانک بدهد و بدهی او نسبت به بانک تسویه شود و بانک می‌تواند اوراق را در اختیار بانک مرکزی قرار دهد.

۱۸. راه نفوذ ناپذیری کشور در برابر قدرت‌های بزرگ رسیدن به قدرت و اقتدار است و ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که در آن امنیت کافی اقتصادی و تسهیلات لازم باشد.

۱۹. استفاده ما از رشد اقتصادی بسیار کم است و در این شرایط معنایش این نیست که دروازه‌ها باز می‌شود شرکت‌های دانش‌بنیان ما تعطیل شود و فناوری را فقط از خارج وارد کنیم بلکه این فناوری‌ها برای این است که به شرکت‌های دانش بنیان رشد داده شود و آنها بتوانند سرعت بیشتری در تحرکات علمی پیدا کنند.

۲۰. پیام من به ملت ایران این است که باید همه آماده شویم برای یک جهش در تولید، جهشی در رشد اقتصادی و در شکوفایی اقتصادی، بخاطر شرایط جدیدی که پیش روی ما است. این نه به خاطر این است که صرفا تحریم برداشته می‌شود، این یک بخش موضوع است، و نه به خاطر اینکه اقتصاد مقاومتی اجرا و پیاده می‌‌شود، بلکه به خاطر امیدی است که ملت ایران دارد.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو