صدور حکم دادگاه برای جیسون رضاییان/ ادامه رسیدگی به پرونده احمدی نژاد 
چاپ 

صدور حکم دادگاه برای جیسون رضاییان/ ادامه رسیدگی به پرونده احمدی نژاد

 

eje

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری درباره پرونده برادران «ر»، عذر قانونی برای بیان جزئیات پرونده بقایی، صدور حکم دادگاه جیسون رضاییان، ادامه رسیدگی به پرونده احمدی نژاد، ماجرای جاسوسی و تشکیل کارگروه کانون وکلا و قوه قضاییه اظهار نظر کرد.

به گزارش یمین نیوز، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای برای حضور در هشتاد و ششمین نشست خبری خود لحظاتی قبل به میان خبرنگاران آمد تا پاسخگوی سوالات آنها باشد.

* امیدواریم نهادهای بین‌المللی مدعی دفاع از حقوق بشر به موضوع فاجعه منا ورود کنند

معاون اول دستگاه قضا در ابتدای این نشست با عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار حسین همدانی در خصوص اقدامات قضایی مرتبط با فاجعه منا و تعداد شکات این ماجرا گفت: فاجعه عید قربان امسال در سرزمین منا جنایتی بزرگ و عم‌انگیز بود و جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌های مصیبت‌دیده نمی‌تواند از این غم بگذرند.

 

وی تصریح کرد: دادستان کل کشور از ابتدا در مقام پیگیری و تعقیب این موضوع بودند و از جنبه خصوصی برای شکایت شاکیان این حادثه تمهیداتی در نظر گرفته شده و شعبه‌ای ویژه تعیین شده است.

 

اژه‌ای خاطر نشان کرد: البته تا کنون افراد زیادی برای شکایت مراجعه نکرده‌اند که امری طبیعی است زیرا شماری هنوز از سفر بازنگشته‌اند و برخی نیز امور متوفی را رتق و فتق می‌کنند و برخی تلفنی اعلام کردند که شکایت می‌کنند.

 

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تعدادی نیز مفقود هستند و اثری از آنها نیست.

 

وی در خصوص تعقیب مقصران آل‌سعود گفت: قوه قضائیه، دولت و وزارت امور خارجه به دنبال تعقیب مقصران هستند و همین هم‌افزایی با سایر کشورهای اسلامی قربانی ماجرا یا غیرقربانی برای پیشگیری از وقوع حادثه مشابه اقدامی مثبت است.

 

وی ابراز امیدواری کرد:‌سایر کشورها نیز همیاری لازم را داشته باشند تا اقدامموثری در مورد این حادثه روی دهد و از اتفاقات مشابه در آینده پیشگیری شود.

 

اژه‌ای ابراز امیدواری کرد: نهادهای بین‌المللی به خصوص مدعیات دفاع ازحقوق بشر به طور جدی در این موضوع وارد شوند.

 

*پرونده زمین‌خواری فرودگاه قشم به دادگاه رفته است/ تشریح آخرین وضعیت پرونده برادران «ر»

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد پرونده زمینخواری فرودگاه قشم اظهار داشت: رئیس دادگستری هرمزگان در این زمینه توضیحات را ارائه داده است.

 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: کیفرخواست پرونده صادر شده و به دادگاه رفته است.

 

این مقام ارشد قوه قضائیه در مورد این پرونده بیان داشت: قبلاً قراری صادر شده و به آن اعتراض شده بود، اعمال ماده ۱۸ شد و پرونده دوباره مورد رسیدگی قرار گرفت و کیفرخواست صادر شده و هم‌اکنون به دادگاه رفته است.

 

اژه‌ای در مورد پرونده برادران «ر» اظهار داشت: این پرونده در دادگاه مطرح است و روز چهارشنبه جلسه دادگاه آن است و مسلماً در آن روز تمام نشده و ادامه‌دار است.

 

وی در مورد این پرونده و سایر پرونده‌ها اعلام کرد: هر کس که در مظان اتهام باشد و دلائل متوجه به او باشد، به عنوان متهم از او تحقیق می‌شود و ما حریم خاصی را برای کسی قائل نیستیم.

 

*هنوز در مورد غیرعلنی بودن دادگاه بابک زنجانی مطلبی اعلام نشده است

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد علنی یا غیرعلنی برگزار شدن دادگاه بابک زنجانی اظهار داشت: در ابتدای شروع رسیدگی به پرونده طبق قانون تعیین اینکه چه مواردی علنی و غیرعلنی است و تشخیص آن به عهده دادگاه است.

 

وی گفت: اصل بر علنی بودن دادگاه است، مگر مواردی که اعلام شود و مطابق با نظر ریاست دادگاه است و می‌تواند پرونده‌ای همه جلساتش علنی باشد یا غیرعلنی.

 

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: هنوز غیرعلنی بودن از ناحیه دادگاه اعلام نشده است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد وضعیت سه وزیر پیشین و رئیس بانک مرکزی در پرونده بابک زنجانی اظهار داشت: هر کسی که به عنوان متهم یا مطلع باشد از آن تحقیق می‌شود و نامه‌ای که نوشتند خودشان خواستند؛ مهم این است که افراد تسلیم قانون باشند.

 

وی به فرهنگسازی در این زمینه پرداخت و گفت: اگر کسی که مورد سؤال است تسلیم قانون شود و اصحاب رسانه و دیگران نیز تا زمانی که اعلام نشده، از پیش قضاوت نکنند و این امر فرهنگسازی شود، بسیار خوب است.

 

*تا زمان قطعی شدن حکم از بیان جزئیات پرونده بقایی معذوریم

 

خبرنگار فارس خطاب به محسنی اژه‌ای گفت: ۱۸ خرداد ۹۴ حمید بقایی بازداشت شد اما هنوز علت بازداشت و نوع اتهام وی معلوم نیست که اژه‌ای در پاسخ گفت: اگر منظور شما این است که به وکیل و متهم تفهیم اتهام نشده باید بگویم خیر هم متهم و هم وکیلش علت بازداشت و نوع اتهام را می‌دانند.

 

وی افزود: اما در صورتی که منظور شما اطلاع‌رسانی به افکار عمومی جامعه است باید بگویم تا زمانی که حکم صادر نشده و اتهام قطعی نشده است از بیان جزییات پرونده معذوریم.

 

*حکم دادگاه جیسون رضاییان صادر شد/رسیدگی به پرونده احمدی نژاد ادامه دارد

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص تجهیز امکانات زندان بزرگ تهران، گفت: این زندان ظرفیت خوبی دارد و تلاش می‌شود با کمک از دولت، هرچه زودتر آن را تجهیز کنیم اما چون بودجه لازم برای تجهیز همه بخش‌ها فراهم نشده، تنها بخش کمی از این زندان تجهیز شده است.

 

وی افزود: در صورتی که مشکل بودجه برطرف شود در ۶ ماه دوم سال می‌توانیم این زندان را تجهیز کنیم که در این صورت گشایشی در کار زندانیان و سازمان زندان‌ها صورت می‌گیرد.

 

محسنی اژه‌ای درخصوص احضار احمدی‌نژاد به دادگاه و روند پرونده وی گفت: این پرونده بسته نشده و در حال رسیدگی است.

 

وی در خصوص پرونده جیسون رضاییان گفت: حکم این متهم صادر شده اما اطلاعی ندارم که به وی ابلاغ شده است یا خیر.

 

سخنگوی دستگاه قضایی تصریح کرد: در صورتی که متهم یا وکلای وی به حکم صادره اعتراض کنند حکم به دیوان عالی کشور می‌رود در غیر اینصورت حکم قطعی است.

 

یکی از خبرنگاران گفت: عده‌ای قبل از انقلاب، اموال غیر منقولی داشتند که الان دست نهادهای انقلابی است، آیا راهکاری وجود دارد که این اموال به بازماندگان آنها داده شود که اژه‌ای در پاسخ گفت: یک سدته از افراد ممکن است آنهایی باشند که هیچگونه اتهامی به آنها وارد نبوده، اموالشان نامشروع نبوده و بعد انقلاب هم علیه نظام کاری نکردند که وکیل هم دارند که طبیعتاً اموالشان در اختیار خودشان است.

 

وی تاکید کرد: یک دسته دیگر افرادی هستند که نمی‌دانیم مشکلی دارند یا خیر، اموالی در ایران است که رها شده و نمی‌دانیم طرف زنده است یا مرده، وکیل دارد یا نه و اموال او مشروع است یا نامشروع ، به همین جهت هم نهادهای انقلابی آن را اداره می‌کنند.

 

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: اگر زمانی خود آن فرد، وکیل قانونی‌اش یا ورثه‌اش پیدا شوند بررسی می‌شود و چنانچه مشمول اصل ۴۹ نباشد و از مقامات قبل انقلاب هم نباشد، اموال بازگردانده می‌شود منتهی چون در اینت سالها نگهداری اموال هزینه‌ای در بر داشته، یک حق سرپرستی از او می‌گیرند و سپس اموال را باز می‌گردانند.

 

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: گروه سومی هم هستند که این شرایط را ندارند و اموالشان هم نامشروع است بنابراین مشمول اصل ۴۹ هستند و باید موضوعشان در دادگاه‌های اصل ۴۹ رسیدگی شود، اگر کل یا بخشی از اموال آنها نامشروع باشد قطعاً ضبط خواهد شد.

 

*در رابطه با نتایج پرونده‌های بدهی‌های کلان بانکی پرده‌پوشی نمی‌کنیم/ مرتضوی در پرونده زنجانی متهم نیست

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت بدهی‌های بیش از ۱۰۰ میلیونی بانکها و چرایی اعلام نشدن نتایج آنها گفت: مواردی که قطعی شود از طریق سایت یا رسانه‌ها اعلام می‌شود و مطمئن باشید بعد از قطعیت احکام، هیچ تصمیمی برای پرده‌پوشی وجود ندارد.

 

اژه‌ای در پاسخ به سؤالی مبنی بر همزمان شدن موضوع تخلف بابک زنجانی در رابطه با تأمین اجتماعی و پرونده مرتضوی در این ارتباط و امکان احضار مرتضوی به عنوان متهم در پرونده زنجانی، گفت: این موضوع بستگی به تشخیص دادسرا دارد، اگر دادسرا تشخیص دهد که سر سازمان کلاه گذاشته شده است، تقصیری متوجه سازمان تأمین اجتماعی نیست و نه تنها متهم نیست، بلکه می‌تواند شاکی شده و خواستار بازگرداندن ملک شود.

 

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اما اگر ثابت شود تبانی بین خریدار و فروشنده وجود داشته است، در این صورت این اقدام مورد بررسی قرار می‌گیرد و تبعات خاص خود را خواهد داشت، اما در کیفرخواست گفته شده است کلاه بر سر سازمان تأمین اجتماعی رفته است.

 

*از فروش مؤسسه میزان اطلاعی ندارم/ مشکل پساب زندان قزل حصار به دادستان منطقه منعکس شود

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص ورود پساب زندان قزل حصار به اراضی کاهو در پایین دست آن گفت: آلودگی مزارع کشاورزی ساحل دریا و بستر رودخانه موضوعی است که همه باید برای جلوگیری از آن همت داشته باشیم و فرد فرد ما مواد مضر را وارد خاک و آب نکنیم اما متولیان خاص این موضوع مسئولیت سنگینی دارند.

 

اژه‌ای تصریح کرد: در جاهایی که ورود فاضلاب به مزارع، رودخانه‌ها و دریاها برای همگان مشخص است و نیاز به کار کارشناسی نیست اینجا دستگاه مسئول یا مدعی‌العموم می‌تواند به موضوع ورود کند.

 

وی گفت: در صورتی که مقررات‌های ارگان‌های زیربط در خصوص آلودگی اجازه می‌دهد باید با موضوع برخورد کنند و اگر این امکان برای آنها وجود ندارد، می‌توانند از قوه قضاییه کمک بگیرند.

 

سخنگوی قوه قضائیه خاطر نشان کرد: چنانچه مردم و یا سازمان‌‌ها گزارشی در خصوص ورود فاضلاب به مزارع یا چاه‌های آب ارائه کنند و این موضوع دیده شود قوه قضائیه این موضوع را به جد پیگیری می‌کند و در خصوص موضوع پساب زندان قزل حصار نیز موضوع باید به مسئولان زیربط منطقه یا دادستان آنجا ارائه شود ضمنا یک نوشت هم به من دهید تا پیگیری کنم.

 

وی در خصوص کالاهایی که محصولات غذایی که مهر استاندارد را دریافت می‌کنند ولی وزارت بهداشت آنها را به عنوان کالاهای ممنوعه معرفی می‌کند و نقش مدعی العموم در این میان گفت: این موضوع در تخصص ما نیست تا بگوییم کدام یک حرف درست را می‌زند ولی قطعا آنچه به سلامت انسان است باید رسیدگی شود.

 

اژه‌ای افزود: هر دو نهاد ذکر شده یعنی سازمان استاندارد  و وزارت بهداشت مربوط به دولت است و در خود دولت باید به آن رسیدگی شود تا هر کدام که اشتباه می‌گویند حرف خود را تصحیح کنند.

 

وی در خصوص اظهارات اخیر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در رابطه با فروش مؤسسه میزان به متقاضیان گفت: در این خصوص خبری ندارم اما در کل می‌دانم ستادها و کار گروه‌هایی تشکیل شده است تا به اینگونه مؤسسات رسیدگی کند تا اگر می‌توانند خود را اصلاح کرده و مجوز دریافت کنند و به کار خود ادامه دهند.

 

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اگر هم نمی‌‌توانند خود را اصلاح کنند باید بالکل مؤسسه را تعطیل کنند یا چنانچه هیأت مدیره به سبب تخلفات نمی‌تواند کار را ادامه دهد در کارگروه‌های استان‌ها بررسی می‌شود و اگر مؤسسه قابل اصلاح بود در بانک یا مؤسسه‌ای ادغام می‌شود و یا همانند موضوع ذکر شده شما افراد دیگری وارد موضوع می‌شوند و آن را خریداری می‌کنند.

 

* توضیحات اژه‌ای درباره  اظهاراتش در مقوله جاسوسی/ نظر من وزیر امورخارجه نبوده است

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد صحبت‌های اخیر خود در مقوله جاسوسی و اینکه آیا منظور شما از این سخنان، وزیر امور خارجه بوده، اظهار داشت: مسلماً نظر من به این فردی که شما نام بردید نبوده است.

 

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: نفوذ دشمن و بستری که برای دشمن ساخته می‌شود، عمدتاً‌ به دو طریق صورت می‌گیرد؛ طریق اول از طریق جاسوسی اصطلاحی است که تعریف شده و این افراد مستمری‌بگیرند و اخبار طبقه‌بندی‌شده را مکتوب یا غیرمکتوب دراختیار دشمن قرار داده و دشمن ضربه می‌زند.

 

این مقام ارشد قوه قضائیه ادامه داد: دسته دوم، جاسوس اصطلاحی نیستند، یعنی مواجب‌بگیر نیستند اما ضرر آنها از دسته اول بیشتر است، چرا که کاملاً در جهت رسیدن دشمن به هدفش همکاری می‌کنند، که من در صحبت‌های خودم برخی از شاخصه‌های دسته دوم را که جاسوس اصطلاحی نیستند برشمردم.

 

وی گفت: کسانی هستند که سعی می‌کنند قدرت دشمن را بزرگ جلوه دهند تا مردم از آنها بترسند؛ سعی می‌کنند دشمنی دشمن را کمرنگ جلوه دهند، مثل آمریکا و بگویند دیگر شیطان بزرگ نیست و سعی می‌کنند جنایت‌های دشمن به فراموشی سپرده شود.

 

سخنگوی قوه قضائیه افزود: آمریکا از کودتای ۲۸ مرداد تاکنون چه کارها و جنایت‌هایی انجام داده که خیلی از این افراد دسته دوم می‌خواهند آنها را کمرنگ جلوه دهند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای با بیان این مطلب که این امر کلی است، تأکید کرد: من به هیچ وجه شخص خاصی و وزیر محترم امور خارجه نظر من نبوده است.

 

این مقام ارشد قوه قضائیه با طرح این پرسش که آیا اینها مصداق ندارد؟ افزود: معتقدم هم ما جاسوس اصطلاحی که مواجب‌بگیر است و اطلاعات به دشمن می‌دهد داریم و کسانی هم داریم که خطرشان از جاسوس اصطلاحی بیشتر است.

 

وی گفت: این امر حتماً در کشور ما مصداق دارد و فکر نمی‌کنم هیچ کس هم منکرش باشد.

 

اژه‌ای به نامگذاری این دسته از جاسوسان به نام جاسوس طبعی در سال ۶۵ پرداخت و خاطرنشان کرد: این دسته دوم را در آن موقع جاسوس طبعی می‌گفتند، چرا که طبع‌شان کار جاسوسی است، اما من اسمی برای آنها نگذاشتم و می‌گویم اینها از جاسوس اصطلاحی ضررشان در برخی موارد بیشتر است.

 

*در پرونده شکایت احمدی نژاد از جهانگیری طرفین به دادسرا احضار می‌شوند

 

غلامحسین محسنی اژه‌ای درخصوص شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری گفت: این شکایت در دادسرا مطرح است و به طور طبیعی طرفین پرونده احضار می‌شوند.

 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قوه قضاییه به این نتیجه رسیده که ۳ وزیر و رئیس سابق بانک مرکزی که در کیفرخواست بابک زنجانی نام آنها مطرح شده قصوری دارند یا خیر، گفت: در مورد این پرونده‌ها از هر کسی که لازم باشد تحقیق می‌شود و مکرر گفته‌ام پرونده‌هایی که در آنها باید از تعداد قابل توجهی از افراد تحقیق شود، زمان می‌برد.

 

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه قانونی در مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسیده که مربوط به اموال و دارایی مسئولین است، آیا قوه قضاییه راهکارهای لازم را برای اجرای این قانون اندیشیده که اژه‌ای پاسخ داد: این قانون هنوز نهایی نشده و تا نهایی نشود دستگاه قضایی مسئولیتی ندارد.

 

*تشکیل کارگروه مشترک بین کانون وکلا و قوه قضائیه

 

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سؤالی در مورد اعتراض وکلا نسبت به نحوه برخورد قضات در دادگاه‌ها و دیدار اخیر هیأت مدیره کانون وکلا با رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: دلخوری به این معنا نیست که کانون وکلا از قوه قضائیه یا قوه قضائیه از کانون وکلا دلخور باشند.

 

سخنگوی قوه قضائیه گفت: در یک مجموعه قضایی ممکن است فردی برخورد مناسبی با وکیل نداشته باشد و گلایه از آن باشد و یا موردی باشد که وکیل تخلف کرده یا وکیل علاوه بر تخلف، مبلغ گزافی را گرفته باشد.

 

اژه‌ای ادامه داد: بعضی از کسانی هستند که تحت عنوانی، مؤسسه خود را به ثبت رسانده و طبق اساسنامه حق وکالت ندارند و حق مشاوره حقوقی دارند اما کار وکالت انجام می‌دهند که هم ما و هم قانون وکلا نسبت به آن معترض هستیم.

 

سخنگوی قوه قضائیه به موارد مطرح‌شده در این جلسه پرداخت و گفت: در این موارد صحبت شد، همچنین در مورد بعضی از تفاسیر از مواد قانونی و قرار شد کارگروه مشترکی در این زمینه تشکیل شود که از ناحیه تخلف قاضی یا کارمند و چه در مورد اینکه وکلا تخلفی کرده یا نقل قول غلط کنند.

 

این مقام ارشد قوه قضائیه در مورد اظهارات وکیل تعدادی از کارگران در مورد اینکه بخش دیگر پرونده مرتضوی کیفرخواست خورده و مطرح شده اظهار داشت: مطالب شما کلی است و من چیزی را که گفته‌اید در جریانش نیستم.

 

وی در مورد عنوان جرم در شکایت دولت قبل از آقای جهانگیری گفت: شکایتی که انجام می‌شود بستگی به عنوان اولیه دارد و اینکه تا آخر صدق می‌کند یا نه؛ من جزئیات پرونده را نمی‌دانم.

 

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: گاهی اوقات عنوانی که شاکی بیان می‌کند تغییر می‌کند، یا شاکی عنوان را عوض می‌کند یا بعد دادگاه تشخیص می‌دهد این عنوان نیست.

برجام درمجلس به تصویب رسید

 

کلیات طرح مجلس در اجرای برجام اگرچه با رای نمایندگان به تصویب رسید اما حواشی و چالش های فراوانی بین موافقان و مخالفان داشت که در سرنوشت عزت ملی نقش آفرین خواهد بود.

به گزارش طوفان نیوز، جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به طور تمام وقت به بررسی طرح اقدام متناسب و مقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام اختصاص یافت جلسه ای که با حاشیه های فراوان و چالش موافقان و مخالفان کلیات طرح همراه شد.

 

در ابتدای جلسه و به درخواست تعدادی از نمایندگان بررسی با اولویت به طرح مجلس برای اجرای برجام به رای نمایندگان گذاشته شد و در جریان آن روح الله حسینیان و کمال الدین پیرموذن نمایندگان تهران و اردبیل به عنوان مخالفان و موافقان بررسی این طرح به طور اولویت دار سخنرانی کردند.

 

روح الله حسینیان در مخالفت با بررسی خارج از دستور این طرح عنوان کرد که جریانی در پشت پرده قصد دارد مجلس را در برابر یک عمل انجام شده قرار دهد؛ آیین نامه مجلس این اجازه را به هیات رئیسه داده که اگر دوفوریت طرحی رای نیاورد، یک‌فوریت آن حداقل ۱۰ روز در کمیسیو‌ن‌های تخصصی بررسی و سایر کمیسیون‌ها نیز نظر خود را بدهند، اما هیئت رئیسه مجلس در این باره دستپاچه و شتاب زده عمل می کند.

 

کمال الدین پیرموذن هم در این باره گفت: طرح مجلس با همت رئیس مجلس و صاحب نظران تهیه شده است. تاخیر در اجرای برجام ۱۰۰ میلیون یورو به کشور ضرر می زند، ۸۵ درصد مردم موافق توافق هستند پس باید ررسی آن اولویت مجلس باشد.

 

به گزارش مهر نمایندگان با  ۱۳۳ رای موافق، ۹۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در مجلس با قرار گرفتن این طرح در اولویت بررسی صحن علنی مجلس موافقت کردند.

 

در جریان بررسی کلیات این طرح اما مهرداد بذرپاش، عضو هیئت رئیسه مجلس در مخالفت با کلیات این طرح گفت: حفره های امنیتی مهمی در برجام وجود دارد که باید برای آنها راه حلی تهیه شود.

 

وی افزود: خطی را در کشور شروع کرده اند که می گویند هر روز تاخیر در تصویب طرح برجام چند میلیارد ضرر است. این دروغ است. هر کسی این حرف را می گوید به خاطر این است که شما را تحت فشار قرار دهد. کسی منتظر مجلس نیست و توافق از روز ۲۶ مهرماه اجرا می شود.

 

الیاس نادران نماینده مردم تهران نیز دومین مخالف طرح مجلس برای برجام بود که گفت: این طرح برای ذلت ملت ایران و خط کشیدن روی آرمان‌های ملت است.

 

 

 

وی با بیان اینکه اگر بازار متنظر برجام است چرا دولت دو سال‌و‌نیم معطل کرد. از ابتدای کار دولت دست روی دست گذاشت و فقط به سیاست خارجی پرداخت و کاری برای حل مشکلات اقتصادی نکرد تا جایی که صدای وزرا هم درآمد افزود: دولت چرا ناکارآمدی‌های خود را گردن تحریم‌های اقتصادی می‌اندازد. قرار بود اقتصاد مقاومتی اجرا شود، چه شد؟

 

حسین طلا نماینده مردم تهران نیز در مخالفت با کلیات طرح مجلس برای اجرای برجام گفت: طرحی که در آن برجام را تایید کنیم، تایید قانونی است، در حالی که نمی دانیم برجام و پیوست های آن چیست؛ آقای رئیس جمهور گفتند من و همکارانم چیزی را امضا نکردیم، پس قرار است چه چیزی را در مجلس تایید کنید؟ چه کسی می خواهد مسئولیت این خلا را برعهده بگیرد؟

 

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب از ما عمل می خواهند که خطوط قرمز رعایت شود، اذعان کرد: رهبری فرمودند مجلس، برجام را بررسی کند و کمیسیون ویژه ای در این خصوص تشکیل شد تا گزارش بررسی های خود را ارائه دهد.

 

 

 

طلا با اشاره به اینکه رد این طرح، رد برجام نیست، خاطرنشان کرد: ما با توافق مخالف نیستیم، اتفاقا به دنبال ِ گرفتن حق قانونی مردم هستیم اما مخالف عملی هستیم که شرف و عزت ملت ایران را زیر سوال ببرد.

 

وی با اشاره به فاجعه منا گفت: آنچه در فاجعه منا جواب داد، دیپلماسی لبخند نبود، صلابت حیدرگونه رهبری بود که نهیب زد.

 

علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام نیز در مخالفت با کلیات طرح مجلس در اجرای برجام گفت: دولت اولین قدم را در جهت اجرای قانون و ارسال لایحه به مجلس انجام نداد و این در تاریخ ثبت شد و در مسیر رسیدگی به برجام نیز بعضا از تمام خطوط قرمز و قوانین قبلی عبور شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: آقای ظریف در کمیسیون اعلام کرد که اگر تعهداتمان را بعد از توافق ژنو انجام نمی دادیم فروش نفت صفر می شد؛ در حالی که با آمارهای رسمی آمریکایی ها و اسناد بین الملل مشخص شد که این حرف صحت ندارد، چون از یک سال و نیم قبل از ژنو روزانه ۱.۱ تا ۱.۲ میلیون بشکه نفت فروخته ایم و این آمار رسمی جهانی است که در گزارش کمیسیون نیز آمد.

 

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس گفت: بر این اساس اگر کسانی می خواهند کشور را بحرانی جلوه دهند خودشان باید بگویند دنبال چه قصدی هستند؛ در آمارهای بانک مرکزی آمده است که با فروش غیر رسمی در سال ۹۱ و در اوج تحریم ها روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت فروخته شده و در سال ۹۲ نیز ۱.۶ میلیون بشکه فروش داشته ایم.

 

 

 

زاکانی ادامه داد:  برجام فقط در کلیت خود اعلام می کند که تحریم ها لغو می شود، اما در ضمیمه دو ترتیبات آن را اعلام کرده و در ضمیمه پنج نیز زمان بندی آن را اعلام کرده است که بر این اساس هیچ تحریمی غیر از ۴،۵ دستور رئیس جمهور آمریکا لغو نمی شود.

 

وی افزود: گفته شده است که تیم مذاکره کننده با مقامات عالی کشور هماهنگ بوده است؛ این در کلیات و چارچوب بوده اما در جزئیات با کسی هماهنگ نشده است.

 

زاکانی در رابطه با قطعنامه گفت: آقای عراقچی گفتند که آن بخش از قطعنامه که مربوط به مسائل دفاعی است قبول نمی کنیم؛ گفتند که چون مربوط به امور دفاعی است تبعات سختی برای  کشور دارد اما چون زورمان زیاد است زیر بار آن نمی رویم؛ آیا این همان ادبیات قطعنامه ها کاغذ پاره است، آن هم در یک قالب دیپلماتیک نیست.

 

نماینده مردم تهران تاکید کرد: ما تیم مذاکره کننده را به خیانت متهم نمی کنیم اما این تیم نتوانسته حقوق اساسی ملت ایران را از گرگ های آمریکایی و اروپایی بگیرد لذا خواهان تغییرات محتوایی جدی در طرح اقدام متناست دولت در اجرای برجام هستیم.

 

اما در بین موافقان طرح، هادی قوامی نماینده مردم اسفراین گفت: اگر از ابتدا به ضابطه های اصل ۴۴ قانون اساسی توجه می کردیم، امروز شرایط اقتصادی متفاوتی داشتیم و می توانستیم وابستگی ها را کاهش داده و سطح چانه زنیمان را بالاتر ببریم.

 

وی با بیان اینکه مخالفین این طرح نیز از دلسوزان نظام هستند اما باید همدلی و همزبانی وجود داشته باشد افزود: شروط موجود در طرح موجب کمک به دولت برای اجرای برجام است.

 

بهلول حسینی نماینده مردم میانه نیز در موافقت با طرح گفت: مذاکره فرمول و قاعده خاص دارد و هر یک از طرفین به دنبال امتیاز بیشتر است. بهترین نتیجه برد برد است،  به قول رئیس جمهور، ما به طرف مقابل سه گل زدیم و دو گل خوردیم.

 

ابراهیم نکو نماینده مردم رباط کریم در مجلس به عنوان سومین موافق برجام گفت: در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی تدابیری صورت گرفته تا در اجرای برجام اجازه سوء استفاده از آمریکا و دیگر دولت ها گرفته شود؛ حال مگر نمایندگان و ملت مرده اند که اجازه نفوذ آمریکا به داخل کشور داده شود.

 

وی افزود: متأسفانه بعد از توافق هسته ای شاهد بروز یک شوک به اقتصاد کشور بودیم که این موضوع مشکلاتی را ایجاد کرد؛ از این رو در شرایط کنونی باید هر چه سریعتر طرح برجام برای رفع بلاتکلیفی اقتصاد کشور تعیین تکلیف شود ولی متأسفانه در شرایط کنونی بنگاه های اقتصادی، تولیدی و بخش عرضه و تقاضا دچار رکود و سکوت شده است از این رو باید تکلیف این موضوع مشخص شود.

 

کاظم جلالی، نماینده مردم شاهرود در مجلس نیز چهارمین موافقی بود که در صحن علنی مجلس گفت:‌برخی دوستان اعتقاد دارند اجرای برجام می تواند برای ملت مفید باشد اما برخی تصور می کنند با اجرای آن خسران در کشور به وجود می آ‌ید بنابراین طبق گفته مقام معظم رهبری در بحث هسته ای نباید جامعه را به دو قطبی تبدیل کرد و باید وحدت ‌در کشور وجود داشته باشد.

 

جلالی ادامه داد: رئیس مجلس زمان آماده سازی این طرح گفتند که این موضوع باید با فراکسیون دیگر مجلس نیز هماهنگ شود و با برگزاری جلساتی با شورای عالی امنیت ملی که در یک جلسه آن شمخانی نیز حضور داشت در این خصوص مذاکره کردیم و در برخی موارد آنها حرف های ما را پذیرفتند.

 

 

 

وی همچنین تأکید کرد: در جلسه‌ای دیگر با حضور رئیس مجلس، بنده و آقای زاکانی این طرح از طرف دکتر لاریجانی توضیح داده شد اما دوستان مطرح کردند که ما باید جلسه جداگانه ای با رئیس مجلس داشته باشیم و دکتر لاریجانی نیز این موضوع را قبول کرد و در آن جلسه رئیس مجلس به این نکته تأکید کرد که اگر به دنبال رد برجام هستیم ما اعتقادی به این موضوع نداریم البته در آن جلسه آقای نبویان گفت من به دنبال رد هستم.

 

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه جلساتی نیز در روزهای پنجشنبه و جمعه چندی پیش نیز برگزار شد افزود: در انتهای جلسه آخر آقای بذرپاش گفت من حتی حاضرم از پشت بلندگو در جلسه فردای مجلس موافقت خود را با این طرح اعلام کنم اما اجازه بدهید اول گزارش کمیسیون خوانده شود بنابراین ما به دنبال دو قطبی کردن نیستیم و اینکه دوستان نقل قول هایی که از مقامات آمریکایی در این خصوص ذکر می کنند اصلا درست نیست و باید گفت که چرا از سیدحسن نصرالله نقل قول نمی کنید که وی گفت اسرائیل تلاش کرد جلوی توافق ایران با ۱+۵ گرفته شود اما این توافق به زودی فرصت های زیادی را برای ایران ایجاد می کند و شکی نیست که توافق ایران برای منطقه بزرگ خواهد بود بنابراین نباید به صحبت های دشمن استناد کرد چرا که آنها دلسوز این کشور نیستند.

 

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت: شما می گویید آنها تحریم ها را لغو نمی کنند خب ما هم طبق این طرح برجام را اجرا نمی کنیم بنابراین چرا وقت کشور را می گیرید و ما امروز به دولت اجازه می دهیم تحت شرایطی برجام را اجرا کند.

 

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرِژی اتمی نیز به عنوان نماینده دولت در صحن علنی مجلس با اشاره به اینکه برجام سند افتخار است گفت: والله درمسئله هسته‌ای توقف و کندی درکار نیست.

 

وی ادامه داد: اگر راکتور فعلی اراک به کار گرفته شود، هشت کیلو پلوتونیوم بکار می‌رود که در ۳۰ سال عمر راکتور اراک معادل ۲۴۰ کیلو پلوتونیوم است، برخی دوستان می‌گویند آب سنگین نباید صادر شود چون در راکتور گداخت استفاده می‌شود؛ ما الان ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌کنیم.

 

صالحی با بیان اینکه غنی‌سازی، تحقیق و توسعه ادامه خواهد یافت؛ ما فروشنده اورانیوم غنی شده و آب سنگین خواهیم بود افزود: برجام، تاج و سند افتخار برای ملت ایران خواهد بود و منافع و حاکمیت ملی حفظ می‌شود.

 

 

 

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تریبون مجلس گفت: در تمام بندهای ۹ گانه طرح برخلاف تعابیری که گفته می‌شود یک نصیحت‌نامه است، دولت موظف و مکلف شده و برای آن تکلیف و الزام ایجاد شده و وقتی این طرح تبدیل به قانون شود، دولت موظف به اجرای آن خواهد بود.

 

وی افزود: در طرح کمیسیون امنیت ملی تصریح شده است که اگر همکاری لازم و در صحنه عمل انجام نشود، دولت مکلف است همکاری داوطلبانه را متوقف کند و توسعه هسته‌ای صلح‌آمیز را به گونه‌ای دنبال کند که در کمترین زمان یعنی دو سال به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی برسیم.

 

نماینده مردم بروجرد در مجلس ادامه داد: : این بار اگر نخواهند به تعهداتشان عمل کنند، سرعت و محدودیت ما مانند الان نخواهد بود و گام‌های بلندتری را در عرصه صلح‌آمیز برخواهیم داشت و آمریکا و هم‌پیمانانش را پشیمان خواهیم کرد.

 

به گزارش مهر، اما در جریان بررسی این طرح بازار تذکرات آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی هم داغ بود.

 

احمد توکلی در ذکر آیین نامه ای به هیئت رئیسه مجلس گفت: برخوردی که با کمیسیون ویژه بررسی برجام صورت گرفت مناسب نبود و وقتی اعتراض کردیم به برخورد نامناسب با کمیسیون ویژه بررسی برجام و گفتیم که کمیسیون زحمت کشیده و حقایقی را نقل کرده است، هیچ دفاعی از آن نکردید؛ چرا از حیثیت کمیسیون ویژه برجام دفاع نکردید؟

 

حمید رسایی هم در یک تذکر آیین نامه ای عنوان کرد:  این موافقت نامه در هیات دولت به صورت لایحه در نیامده است، برخی وزرا حتی حاضر نشدند از آن دفاع کنند اما ما به صورت یک طرح چیزی را که باید به صورت لایحه از سوی دولت ارائه می شد را تایید می کنیم.دولت قانون شکنی می کند و ما هم به صورت ضمنی برجام را تایید می کنیم.

 

روح الله حسینیان نیز در اخطار قانون اساسی گفت:  من نه منافعی در تحریم‌ها و نه لغو آن در آینده خواهم داشت.

 

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات نمایندگان مبنی بر اینکه ۸۵ درصد مردم موافق توافق هستند، گفت: ما با مخالفت خود روی آینده سیاسی‌مان و انتخابات مجلس خط کشیده‌ایم و به دنبال استقلال و عزت ملت ایران هستیم، اما شما با عوام‌فریبی، کاسبان تحریم و انتخابات هستید.

 

روح الله حسینیان در یک تذکر آیین نامه ای هم گفت: اینکه در برجام ۱۰ تا ۲۵ سال خود را از توسعه و فناوری محروم کرده و به بیگانگان اجازه دهیم برای ما تصمیم‌گیری کنند، یک سلطه است

 

حسینیان تصریح کرد: باید مقاوله‌نامه‌ها و عهدنامه‌ها بعد از تصویب مجلس، به امضای رئیس‌جمهور برسد اما رئیس‌جمهور می‌گوید من امضا نمی‌کنم پس چرا مجلس وارد این مجلس شده، شما چرا مسئولیت این کار را به گردن مجلس می‌اندازید که چند سال بعد بگویند این نتیجه عملکرد مجلس است؟

 

 

 

لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت: مجلس در حال تصویب است و این همان چیزی که است شما بر اساس قانون اعلام می‌کنید؛ پس این خلاف قانون نیست.

 

وی افزود: اگر نظارت آژانس بر معادن ۲۵ سال است، این سلطه بیگانگان نمی‌باشد؛ مگر نظارت بر نطنز که امروز انجام می‌شود، سلطه بیگانگان است؟ وقتی ما NPT را قبول کردیم، این نظارت‌ها هم بخشی از آن است که باید بپذیریم.

 

علیرضا زاکانی نیز در تذکر و اخطار قانون اساسی خطاب به علی لاریجانی گفت: شما در صحن از دو فراکسیون مجلس، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دفتر رهبری برای طرح‌تان هزینه کردید، در حالیکه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اشکالات جدی به این طرح داشت.

 

زاکانی تصریح کرد: از دیروز به ما گفتند دبیرخانه دنبال تفاهم است، بنده صبح به دبیرخانه رفتم، دبیر شورای عالی امنیت ملی به مسئول دفتر جنابعالی زنگ زدند و خواهش کردند به آقای لاریجانی بگویید این طرح را از دستور کار خارج کند.

 

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر، گفت: این که می‌گویند نظرات دبیرخانه اعمال نشده حتما تکذیب می‌شود. دیشب ساعت ۷ شب با آقای شمخانی جلسه داشتم و از ابتدا تا انتهای طرح را با نظر دبیرخانه بررسی کردیم، بینی و بین‌الله ایشان هم قبول کردند اتفاقا من خواستم امروز ایشان هم در جلسه حضور یابد تا شما بدانید چیزی پشت صحنه نیست.

 

وی گفت: موضوع هسته‌ای موضوعی است که به رهبری مربوط است، بنابراین ما رهبری را مطلع کردیم. ما که نباید نظر رهبری را می‌گرفتیم چون اگر نظر رهبری گرفته می‌شد مجلس نمی‌توانست خلاف آن نظر عمل کند. از ابتدا نیز بنا نبود رهبری نظر دهند، بنابراین حق این بود که رهبری را مطلع کنیم که این کار را انجام دادیم.

 

لاریجانی تصریح کرد: بنابراین اگر دوستان حرفی از دبیرخانه یا دفتر می‌زنند خلاف است. دفتر رهبری رابط دارد، رابطش آقای حجازی است و به من می‌گوید من هم در عین امانت‌داری به شما منتقل می‌کنم.

 

پیش از اظهارات زاکانی حدود ۲۵ نفر از نمایندگان مقابل هیات رئیسه جمع شده و لاریجانی را تهدید به آبستراکسیون کردند اما پس از اظهارات لاریجانی، این تعداد به ۱۳ نفر کاهش یافته و رفته‌رفته نمایندگان در صندلی‌های خود جای گرفتند.

 

 

 

اما در نهایت و بعد از حدود ۴ ساعت مذاکره نمایندگان مجلس و دولت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، کلیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام با ۱۳۹ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۵۳ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

 

در جلسه امروز تعدادی از نمایندگان قبل از رای گیری کلیات طرح پیشنهاد رای گیری علنی را مطرح کردند تا رای هرکس بر روی کاغذ و با ذکر نام ثبت شود، به گفته پیشنهاد دهندگان این اقدام می توانست نام موافقان و مخالفان را در تاریخ سیاسی کشور به ثبت برساند اما نمایندگان با این پیشنهاد موافقت نکردند.

 

قرار است در جلسه آتی مجلس، نمایندگان وارد جزئیات طرح شده و به بررسی بندهای طرح پیشنهادی مجلس برای اجرای برجام اقدام کنند.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو