آخرین بروز رسانی از فاجعه منا قربانیان منا 4173 نفر/ 239 کشته از ایران/ 60 زائر اهل سنت مفقودند/ در انتظار بازگشت اجساد 
چاپ 

آخرین بروز رسانی از فاجعه منا قربانیان منا ۴۱۷۳ نفر/ ۲۳۹ کشته از ایران/ ۶۰ زائر اهل سنت مفقودند/ در انتظار بازگشت اجساد

مدیر امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری گفت: در فاجعه منا ۲۴ زائر اهل سنت به رحمت خدا رفته و ۶۰ زائر نیز جزء مفقودان هستند که از این تعداد ۳۱ نفر زائر خانم و ۲۹ نفر زائر مرد هستند.

به گزارش ایسنا، علی اکبر عطاران گفت: در حادثه منا ۵۰ نفر از زائران اهل سنت نیز مجروح شده بودند که خوشبختانه حال عمومی همه آنها خوب و عمدتا از بیمارستان ها مرخص شده‌اند.

۵۳ کاروان ایرانی آسیب دیده‌اند

۲۰:۲۱/ حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با اشاره به اینکه در حادثه منا ۵۳ کاروان ایرانی آسیب دیده‌اند، بر لزوم دلجویی و مراقبت از آسیب‌دیدگان این حادثه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، سرپرست حجاج ایرانی که در جمع مدیران، معاونین، روحانیون، معین‌ها و پزشکان کاروان‌های ایرانی در مکه مکرمه سخن می‌گفت، اظهار کرد چنانچه طرف سعودی به همکاری نکردن در شناسایی اجساد و انتقال پیکرجان باختگان ادامه دهد، در روزهای آینده شرایط دشوارتر خواهد شد.

خروج نام یک زائر ایرانی از فهرست کشته‌ها

۱۹:۵۳/ سازمان حج و زیارت از زنده بودن یکی از زائرانی که پیشتر نام او را در میان جان‌باختگان اعلام کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام این سازمان، «قادر احمدزاده» از کاروان ۱۲۰۱۲ که قبلا در میان جان‌باختگان قرار داشت، خوشبختانه زنده است و در کاروان خود حضور دارد.

از سوی دیگر نام یکی از زائران ایرانی به فهرست جان باختگان اضافه شد. این سازمان از درگذشت ابراهیم مولوی از کاروان ۱۷۲۷۳ خبر داد.

پایان جستجو در ۹۰ درصد بیمارستان‌های سعودی

۱۹:۱۱/ رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: ۹۰ درصد بیمارستان‌های سعودی که احتمال داده می‌شد مجروحان ایرانی در آنها بستری باشند، جستجو شده‌اند و به نظر می‌رسد آمار جان‌باختگان ایرانی افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، سعید اوحدی با بیان این که جستجو در سردخانه مکه به دلیل شرایط خاصی که دارد، به کندی و سختی انجام می‌شود، افزود: طی دو روز فقط ۴ کانتینر حاوی اجساد زائران جستجو شده و شمار قربانیان فعلا ۲۳۹ نفر است و از سرنوشت ۲۴۱ دیگر همچنان اطلاعی نداریم.

او اضافه کرد: بیش از ۲۰ کانتینر حاوی اجساد فاجعه منا هنوز مانده تا جستجو شود. برای تسریع در کار و با توجه به پر بودن سردخانه به عربستان پیشنهاد دادیم ۲۰ کانتینر دیگر را بیاورند تا اجساد را در کانتینرهای خالی تخلیه کنیم و شناسایی را همزمان انجام دهیم،‌ اما نپذیرفتند.

سعودی‌ها همچنان کارشکنی می‌کنند

۱۷:۱۰/ رییس جمعیت هلال احمر تاکید کرد، کارشکنی سعودی‌ها جهت شناسایی اجساد داخل کانتینرها هنوز ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر امیرمحسن ضیایی در تشریح اهداف سفرش به مکه گفت: جهت بررسی وضعیت عملکرد بیمارستان جمعیت هلال احمر در مکه و مدینه، اینجا حضور دارم.

وی به بازدید هیات ایرانی اعزامی به مکه از بیمارستان‌ها و مجروحان فاجعه منا، افزود: دو نفر از مصدومان این حادثه آماده ترخیص هستند و تعدادی دیگر یا از بیمارستان مرخص می‌شوند یا جهت ادامه درمان به ایران اعزام خواهند شد. صحبت‌های لازم نیز با کادر بیمارستانی صورت گرفته است.

ضیایی درباره شناسایی اجساد داخل کانتینرها گفت: قرار است به این موضوع بپردازیم. البته جمعیت هلال احمر بیشتر جهت رسیدگی به وضعیت مجروحان اینجا حضور دارد. اما در مجموع هنوز کارشکنی سعودی‌ها در این زمینه ادامه دارد. امیدواریم مقدمات انتقال هر چه سریع‌تر جانباختگان این فاجعه به کشور فراهم شود.

عیادت وزیر بهداشت از مصدومان فاجعه منا

۱۵:۵۹/ وزیر بهداشت که بامداد امروز وارد مکه شد، با حضور در یکی از بیمارستان‌های مکه ضمن عیادت از مجروحان فاجعه منا، از نزدیک در جریان روند درمانی آنها قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، «سید حسن هاشمی» که سرپرستی هیئت ایرانی اعزامی به مکه را عهده‌دار است، با حضور در یکی از بیمارستان‌های مکه ضمن عیادت از بیماران و مصدومان ایرانی بستری در این بیمارستان از نزدیک در جریان روند درمان این بیماران قرار گرفت.

وی وضعیت عمومی مجروحان و بیماران بستری رضایت بخش عنوان کرد.

تشییع حجاج تهرانی از مقابل دانشگاه تهران

۱۵:۴۰/ دبیر شورای اطلاع‌رسانی استانداری تهران گفت: زائران تهرانی کشته شده در فاجعه منا از مقابل دانشگاه تهران تشییع می‌شوند.

به گزارش ایسنا، «پیام برازجانی» با اعلام اینکه زمان تشییع جان‌باختگان فاجعه منا هنوز مشخص نیست، اظهار کرد: ما منتظر انتقال پیکرهای حجاج هستیم.

وی با بیان اینکه مراسم تشییع جان‌باختگان تهرانی از مقابل دانشگاه تهران برگزار می‌شود، افزود: استانداری تهران مأموریت یافته که پیکرهای جان‌باختگان سایر شهرستان‌ها را تحویل گرفته و آنها را به شهرستان‌ها منتقل کند تا مراسم تشییع آنها برگزار شود.

برازجانی در پایان خاطرنشان کرد: در مراسم تشییع زائران تهرانی، مقامات کشوری و لشکری حضور خواهند داشت.

اعلام فهرست جدید ۲۳۹ کشته، ۲۴۱ مفقود و ۲۸ مجروح بستری

۱۵:۲۸/ سازمان حج و زیارت دقایقی پیش ۳ فهرست جدید از کشته‌شدگان، مفقودین و همچنین مجروحین بستری در بیمارستان‌های سعودی را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، تا بعد ازظهر امروز (سه‌شنبه) ۲۳۹ نفر حجاج ایرانی در فاجعه منا کشته شده‌اند.

سازمان حج و زیارت همچنین فهرست ۲۴۱ مفقودی را که پس از گذشت شش روز از وقوع حادثه هنوز از سرنوشت‌شان اطلاعی در دست نیست را اعلام کرد.

همچنین دبیر ستاد اطلاع‌رسانی حادثه‌دیدگان منا با اعلام اسامی مجروحان ایرانی که در بیمارستان‌های سعودی بستری هستند، گفت: در حال حاضر ۲۸ زائر ایرانی در بیمارستان‌های سعودی تحت درمان قرار دارند.

افزایش تعداد قربانیان فاجعه منا به ۴۱۷۳ نفر

۱۵:۱۴/ معاون وزیر بهداشت عربستان از افزایش تعداد قربانیان فاجعه منا به ۴۱۷۳ نفر خبر داد.

به گزارش ایسنا، «حمد بن محمد الضویلع» صبح امروز (سه‌شنبه) از دریافت عکس ۴۱۷۳ تن از حاجیانی خبر داد که روز پنجشنبه گذشته در فاجعه منا، جان خود را از دست دادند.

اتاق عملیات وزارت بهداشت سعودی، علت این فاجعه را گرمای شدید هوا و دچار شدن حجاج به حالت خفگی به سبب هل دادنِ یکدیگر اعلام کرد!

بر پایه این گزارش، آمارهای اولیه اعلام شده توسط پرسنل میدانی از جان باختن ۷۶۹ تن خبر داده بودند، اما به استناد پیکرهایی که تا شب گذشته به وزارت بهداشت عربستان تحویل داده شده، شمار جان‌باختگان به ۴۱۷۳ رسیده است.

افزایش کشته‌شدگان ایرانی به ۲۳۹ نفر

۱۴:۲۶/ رییس سازمان حج و زیارت جدیدترین شمار قربانیان فاجعه مکه را ۲۳۹ نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به سرعت یافتن روند شناسایی اجساد در سردخانه مکه، از تعداد مفقودین ایرانی نیز کاسته شده است. تعداد زائران مفقودشدگان ایرانی تاکنون به ۲۴۱ نفر رسیده است.

به گزارش ایسنا، سعید اوحدی با اشاره به انتقال ۱۴ مجروح ایرانی به کشور و پیگیری درمان آن‌ها با شدت بهتری، افزود: ۱۶ نفر از مجروحان ایرانی همچنان در بیمارستان‌های مکه تحت درمان هستند و امکان انتقال آنها با توجه شرایط جسمی که دارند، فعلا وجود ندارد.

او درباره روند شناسایی اجساد در سردخانه مکه، اظهار کرد: تریلی‌های جدیدی وارد سردخانه مکه شده و اجساد را تخلیه کرده‌اند که روند شناسایی آنها ادامه دارد. به میزانی که اجسادی زائران کشورهای دیگر را برای دفن از سردخانه خارج کنند و اجساد ایرانی را به ما تحویل دهند، تریلی‌های دیگر امکان تخلیه اجساد خود را در آن سردخانه پیدا می‌کنند.

اوحدی همچنین با اعلام اینکه تشریفات قانونی برای انتقال تعدادی از اجساد به کشور انجام شده است، افزود: مشکل جزئی در پرواز هواپیمای درنظر گرفته شده برای انتقال اجساد وجود دارد که امیدواریم امروز این مشکل امروز برطرف شود.

جان‌باخته‌های ایرانی بیش از ۴۰۰ نفر هستند

۱۴:۰۰/ سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باخته‌ها هستند،‌ گفت:آمار جان‌باخته‌های ایرانی بیش از ۴۰۰ نفر است.

حسین نوش‌آبادی، معاون حقوقی و پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، اظهار کرد: لحظه به لحظه آمار جان‌باخته‌ها تغییر می‌کند؛ یعنی از حجم مفقودان کاسته شده و به آمار کشته شده‌ها اضافه می‌شود. متاسفانه بیش از دو سوم مفقودشده‌ها جزو جان‌باختگان هستند که به‌تدریج مشخص می‌شود.

او ادامه داد: اگر قرار بود این افراد زنده باشند، باید در این چند روز به کاروان‌هایشان برمی‌گشتند یا اینکه جزو مجروحان و مصدومان شناسایی می‌شدند؛ بنابراین بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باختگان هستند و اگر فرض را بر این بگذاریم، تعداد کشته‌شده‌ها بالغ بر ۴۰۰ نفر است.

استقرار تیم‌های اورژانس در فرودگاه امام‌خمینی (ره)

۱۲:۱۶/ رییس اورژانس کشور ضمن اشاره به استقرار تیم‌های اورژانس در فرودگاه امام‌خمینی (ره)، گفت: صبح امروز ۱۰ نفر از حجاج بیمار و مصدوم وارد کشور شدند و انتقال آنها به بیمارستان صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر امین صابری نیا اظهار کرد: پس از هماهنگی با بیمارستان های مشخص شده، تیم های اورژانس بیماران را تحویل گرفتند و به آنجا انتقال دادند و پس از انتقال بیماران، توسط تیم ارزیابی بهداشت از نظر بیماری های ویروسی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی افزود: در کل کشور بیمارستان‌هایی مشخص شده تا به حجاج خدمات رسانی کنند ضمن اینکه طبق اعلام سازمان حج و زیارت ۲۲ مصدوم از حادثه منا به کشور وارد خواهند شد که ۱۰ نفر از آنان صبح امروز وارد شدند و توسط اورژانس به بیمارستان ها انتقال یافتند.

آمار کشته‌شدگان بدون تغییر؛ ۲۲۶ نفر

۱۲:۰۱/ آخرین آمار اعلام شده ازسوی سازمان حج و زیارت بدون تغییر نسبت به شب گذشته، همچنان حاکی از مرگ ۲۲۶ حاجی ایرانی و ۲۴۶ مفقودی است.

به گزارش ایسنا، با توجه به سفر وزیر بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر به عربستان، انتظار می‌رود با تسریع در روند شناسایی مفقودین و تخلیه کانتینرهای حاوی اجساد، آمار جدیدی از کشته‌شدگان ایرانی منتشر شود که افزایش تعداد آنها بسیار محتمل است.

بسیاری از رسانه ها با استناد به این فهرست اسامی شمار جان باختگان فاجعه منا را همان ۲۲۸ نفر اعلام کرده‌اند. این درحالی است که حمید محمدی، رییس ستاد حج و زیارت نیز شب گذشته (دوشنبه) اعلام کرد تا کنون ۲۲۶ زائر ایرانی جان باخته و ۲۴۶ نفر دیگر مفقودشده اند.

انتقال اجساد امشب، مراسم تشییع فردا

۱۱:۲۲/ «انتقال اجساد قربانیان منا به کشور امشب انجام خواهد شد و مراسم تشییع پیکرهای جان‌باختگان فردا (چهارشنبه) در تهران برگزار می‌شود.»

به گزارش ایسنا، سید علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه امشب (سه‌شنبه) یک فروند هواپیما از ایران برای انتقال اجساد به فرودگاه جده پرواز خواهد کرد، با ابراز بی‌اطلاعی از تعداد کانتینرهای جدیدی که جستجو شده‌اند افزود: متاسفانه کانتینرهای جدیدی که حاوی اجساد فاجعه منا هستند، به ۲۱ کانتینر قبلی اضافه شده‌اند.

وی همچنین اظهار کرد، جستجو در سردخانه مرکزی مکه هچنان توسط اکیپ ویژه حج و زیارت ادامه دارد.

مرعشی درباره برنامه سفر وزیر بهداشت کشورمان به عربستان توضیح داد: هاشمی امروز علاوه‌بر دیدار و دلجویی از خانواده جان‌باختگان و همچنین برگزاری جلسه‌ای با نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت برای بررسی آخرین وضعیت حجاج ایرانی از دو بیمارستان جمعیت هلال احمر و مکه بازدید خواهد کرد.

یک مفقودی به جمع جان‌باختگان پیوست

۱۰:۵۹/ سازمان حج و زیارت با اصلاح فهرست مفقودین که شب گذشته (دوشنبه) اعلام شده بود، درگذشت یکی از زائران را تایید کرد.

به گزارش ایسنا، نام غلامحسین الله‌وردی (از کاروان ۱۸۰۰۳) که در هردو فهرست جان باختگان و مفقودین ذکر شده بود، اکنون توسط سازمان حج و زیارت از فهرست مفقودین حذف شده و این اصلاح انجام شده، درگذشت این زائر ایرانی را محرز کرده است.

سازمان حج و زیارت تا شب گذشته تعداد مفقودین را ۲۴۷ نفر و جان باختگان را ۲۲۶ نفر اعلام کرده بود که با اصلاح صورت گرفته تعداد مفقودین در حال حاضر ۲۴۶ نفر است.

شکایت ایران از دولت عربستان

۱۰:۰۲/ سخنگوی دولت تصریح کرد که از دولت عربستان شکایت می‌کنیم، این دولت به جای فرافکنی باید پاسخگو باشد.

به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با بیان این مطلب، در واکنش به خبر دفن جان‌باختگان فاجعه منا توسط عربستان گفت: اجازه دفن جان‌باختگان را نمی‌دهیم باید بدون فوت وقت اجساد به شهرستان‌ها منتقل شود و تمام اعضای هیات دولت در فرودگاه حاضر می‌شوند .

تکذیب شایعه ریزش سقف در مسجدالحرام

۹:۱۶/ سازمان حج و زیارت خبر منتشرشده مبنی بر ریزش سقف مسعی در مسجدالحرام را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، دوشنبه شب (۶ مهر) در فاصله زمانی میان اقامه نماز مغرب و نماز عشاء صدای عجیب و مهیبی در فضای مسجدالحرام طنین‌انداز شد که موجی از وحشت را میان زائرانی که مشغول به طواف یا سعی بین صفا و مروه و یا در حال نماز و نیایش بودند، ایجاد کرد.

زائران ایرانی که در آن زمان در مسجدالحرام حضور داشتند، در این خصوص گفتند: مشغول عبادت در مسجدالحرام بودیم که صدای مهیبی به گوش رسید. در این هنگام برخی از زائران شوکه و وحشت‌زده شده بودند و برخی از زائران بی‌تفاوت به عبادت و زیارت خود ادامه می‌دادند. همچنین برخی از زائران که ترسیده بودند به این طرف و آن طرف می‌گریختند و بعضاً در این میان تعدادی از زائران با هم برخورد می‌کردند.

بر اساس اعلام شاهدان عینی، مدتی پس از شنیدن این صدای عجیب فضای مسجدالحرام عادی شد و زائران مانند قبل به نیایش و انجام امور عبادی خود ادامه دادند.

پیام جدی به عربستان برای تعیین تکلیف مفقودین

۸:۱۹/ معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: قویا به مقامات عربستان پیام دادیم تا یکایک مفقودان ما تعیین تکلیف نشوند و به ایران بازنگردند جمهوری اسلامی ایران با جدیت موضوع مفقودان را پیگیری می‌کند و تماس‌های دیپلماتیک برای این منظور جریان دارد.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان افزود: برخی از کشورها با مقامات عربستان توافق کرده‌اند که جان‌باختگان آنها در مکه مکرمه دفن شوند اما جمهوری اسلامی ایران نه تاکنون درخواستی را از خانواده ها در این باره داشته است نه به مصلحت می دانیم که چنین اجازه ای به عربستان داده شود زیرا تعیین سرنوشت مفقودان باقیمانده برای ما مهم است و قطعا برای خانواده‌های آنها هم مهم است که پیکرهای جان باختگان آنها به ایران منتقل شود.

آخرین جزئیات از نحوه انتقال اجساد به کشور

۰۰:۰۲/ دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره نحوه انتقال اجساد به کشور به عدم همکاری عربستان برای صدور مجوزهای لازم اشاره و اظهار کرد: در تهران ستادی ویژه به ریاست وزیر کشور تشکیل و بحث انتقال به هلال احمر واگذار شد. هلال احمر با هماهنگی همه دستگاه‌ها تمام مقدمات را در تهران و سایر استان‌ها فراهم کرده است. انتقال پیکر کشته‌شدگانی که هویتشان به صورت قطعی مشخص و توسط مقامات سعودی نیز تایید شده است، نیاز به مجوز پرواز از جده به ایران دارد که همه همکاران در این زمینه در حال تلاش هستند.

علی اصغر احمدی ادامه داد:‌ مجوز دوم نیز مربوط به هواپیمایی است که ما باید اعزام کنیم. تا این لحظه هواپیمای «کارگو ۷۴۰» متعلق به ایران‌ایر آماده رفتن شده بود اما سعودی‌ها اجازه ندادند و می‌گویند که باید هواپیمای کوچک‌تری بفرستید. ما به دنبال این هستیم که مجوز پرواز را بگیریم و هواپیمای مناسب را به جده اعزام کنیم.

وی از اعلام آمادگی سازمان‌ هواپیمایی کشوری، هما، ماهان و همچنین نیروهای نظامی برای اعزام خبر داد و افزود‌: به محض صدور اجازه پرواز، آنها را اعزام می‌کنیم. از زمانی که مجوز را دریافت کنیم به تعدادی که آماده باشد، اجساد توسط هواپیما به تهران منتقل می‌شوند.

احمدی همچنین در خصوص انتقال اجساد حادثه منا به استان‌های محل سکونت خود گفت: اجساد را یا به طور مستقیم از جده به استان‌ها منتقل می‌کنیم یا اگر با پروازی به تهران آورده شوند، بلافاصله به صورت زمینی یا هوایی به استان‌ها می‌فرستیم.

درباره نویسنده

15690مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو