مجمع عمومی سازمان ملل/ اوباما: آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات جهان را حل کند 
چاپ 

مجمع عمومی سازمان ملل/ اوباما: آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات جهان را حل کند

oooo

باراک اوباما در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن تقدیر از نقش این سازمان در بهبود وضعیت جهان، نسبت به تداوم بدبینی فزاینده در نظام بین‌الملل هشدار داد.

 باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره مسائل مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران، مبارزه با گروه تروریستی داعش، نقش سازمان ملل و قوانین بین‌الملل در نظم و ثبات در جهان، بحران‌های سوریه و اوکراین، اقدامات روسیه، حقوق بشر، مسائل اقتصادی، مساله کوبا و دیگر مسائل صحبت کرد.

اوباما خاطرنشان کرد که آمریکا ائتلاف‌هایی را برای جلوگیری از وقوع جنگ جهانی سوم تشکیل داد و با بسیاری از کشورهای سازمان ملل همکاری کرده تا جلوی جنگ جهانی سوم را بگیرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت که بسیاری از قدرت‌های بزرگ خلاف اصول بین‌الملل عمل می‌کنند.

وی اظهار کرد: پس از گذشت ۷۰ سال از شکل‌گیری سازمان ملل، باید به آنچه که محقق ساخته‌ایم، فکر کنیم. ما پس از گذشت این سال‌ها، در آن سطح آرمان‌ها قرار نداریم.

اوباما تاکید کرد که اگر لازم باشد، وی در به کارگیری از قوی‌ترین ارتش در جهان برای حفاظت از کشورش یا هم‌پیمانان آمریکا تردید نخواهد کرد. در مقابل وی تصریح کرد که نمی‌توان درگیری‌ها را با متوسل شدن به قدرت و خشونت حل کرد. وی با اشاره به این که آمریکا به تنهایی نمی‌تواند مشکلات جهان را حل کند، گفت: ما نمی‌توانیم زمانی که حاکمیت و یکپارچگی کشور دیگری نقض می شود بی تفاوت باشیم.

وی به این امر نیز اشاره کرد که برخی از قدرت‌ها از طائفه‌گرایی و بهانه‌های قومیتی برای از بین بردن ثبات و اشاعه آنارشیسم بهره می‌برند.

به گفته اوباما، قواعد و اصول بین‌الملل جلوی تحمیل اراده قدرت‌های بزرگ بر کشورهای کوچک را گرفته است. وی همچنین عنوان کرد، پیشرفت جهانی هرگز در خط مستقیم صورت نمی‌گیرد.

وی اذعان کرد، در آمریکا نیز برداشت‌های خطرناکی از “قدرت” وجود دارد و برخی تاکید دارند قدرت آمریکا باید تنها در لفاظی تند و قدرت نظامی باشد و مطابق گفته‌های آنها،‌ دیپلماسی و همکاری جواب نمی‌دهد.

اوباما تاکید کرد، اگر کشورهای جهان برای حل مشکلات همکاری نکنند، همه کشورها و حتی آمریکا تاوان خواهند داد.

وی افزود: آمریکا در عراق این درس دشوار را گرفت که با وجود قدرت نظامی و هزینه های هنگفت، نتوانست بدون همکاری با سایرین موفق شود و اگر ما نتوانیم همکاری کنیم هر نظمی که ارتش‌ها ایجاد کنند موقتی خواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا خاطر نشان کرد: تاریخ ۲۰ سال گذشته نشان داده که دیکتاتوری‌ها موقتی هستند. ما موقعی به امنیت می‌رسیم که به دنبال اصول و قوانین بین‌المللی برای همکاری باشیم نه جنگ. وی همچنین گفت، در دنیای امروز از بیم‌ها و امیدهای مردم برای مقاصد افراط‌گرانه استفاده می شود.

وی در خصوص توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران مدعی شد که این توافق احتمال جنگ را کاهش داد.

اوباما همچنین در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه روسیه گفت: هدف ما از اعمال تحریم علیه روسیه بازگشت به دوران جنگ سرد نیست بلکه ما خواهان روسیه‌ قدرتمندی هستیم که با ما همکاری کند. اوباما همچنین مدعی شد،‌ مردم اوکراین بیش از هر زمان خواهان نزدیک شدن به اتحادیه اروپا هستند نه روسیه.

به گزارش ایسنا، اوباما در خصوص سوریه با تاکید بر این که قدرت نظامی برای حل بحران سوریه کافی نیست، گفت: جواب‌های آسانی برای مساله سوریه وجود ندارد.

باراک اوباما گفت که آمریکا حاضر است با هر کشوری، از جمله ایران و روسیه همکاری کند تا بحران سوریه را حل کند، اما وضعیت نمی تواند به پیش از جنگ باز گردد.

وی در خصوص کوبا نیز با تاکید بر این که تحریم‌ها علیه کوبا نباید بیش از این ادامه یابد، گفت: کوبا در صورتی موفق خواهد بود که با کشورهای دیگر همکاری کند.

اوباما ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت رابطه آمریکا و کوبا، کنگره آمریکا نهایتا تحریم ها علیه کوبا را لغو خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که جنگ‌ها تلاش‌های سازمان ملل را در برخی از کشورها به شکست کشانده است.(منبع ایسنا)

درباره نویسنده

15611مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو