آملی لاریجانی تاکید کرد پرونده حادثه منا بسته نخواهد شد/دادستان کل کشور پیگیری کند 
چاپ 

آملی لاریجانی تاکید کرد پرونده حادثه منا بسته نخواهد شد/دادستان کل کشور پیگیری کند

bbb

 

رئیس قوه قضاییه از دادستان کل کشور خواست با هماهنگی و همکاری وزارت امور خارجه و رایزنی با کشورهای مسلمانی که در حادثه اخیر منا شهروندان خود را از دست داده‌اند، این مساله را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری کند.

به گزارش یمین نیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تسلیت مجدد به خانواده‌های جان باختگان حادثه اخیر منا و با تاکید بر اینکه «عربستان نمی تواند با گردن کشی از زیر بار مسئولیت حادثه اخیر و عذرخواهی از مسلمانان جهان شانه خالی کند» گفت: این روزها ملت عزیز ایران و مسلمانان جهان داغدار حادثه‌ای بسیار دردناک و اسف انگیز هستند؛ به ملت بزرگ ایران و خانواده‌های داغدار جان باختگان تسلیت می گوییم و علو درجات را برای حجاج جان باخته در این حادثه خواستاریم.

کشورهای اسلامی چاره ای بیندیشند

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه «جان باختگان این حادثه دردناک در بهترین مکان معنوی به دیدار معبود شتافتند» تاکید کرد: با این حال این حادثه از منظر انسانی و عاطفی بسیار دردناک است و کشورهای اسلامی باید برای پرهیز از تکرار چنین حوادثی چاره ای بیندیشند.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه با وجود کاهش تعداد زائران خانه خدا در سالهای اخیر باید امکانات و لوازم و امنیت بیشتر و مناسب تری در ایام حج در اختیار زائران قرار می گرفت، اظهار کرد: متاسفانه طی سالهای اخیر مشکلات برگزاری مراسم حج بیشتر و تأمینات آن کمتر شده است.

رئیس قوه قضاییه افزود: پس از حادثه اخیر متأسفانه شاهد نوعی فرافکنی از سوی مسئولان سعودی هستیم که شاید عجیب ترین آن نسبت دادن این حادثه به قضا و قدر الهی بود؛ به هر حال قضا و قدر الهی در این جهان هستی همواره در جریان است اما این مساله رافع مسئولیت حکام سعودی در تأمین امنیت برگزاری مراسم حج و حفظ جان انسان ها نیست.

پرونده حادثه منا بسته نخواهد شد

رئیس دستگاه قضا گفت: دولت ها و ملت های مسلمان پرونده این حادثه دردناک را نخواهند بست و هرگز از خاطر مسلمانان زدوده نخواهد شد.

آملی لاریجانی با اشاره به درد و رنج خانواده هایی که اکنون داغدار عزیزان خود شده اند و باید به جای آمادگی برای استقبال از حاجیان خود با لباس عزا منتظر پیکر آنان باشند افزود: این حادثه و تعداد جان باختگان و مصدومان آن بسیار قابل توجه و بزرگ است، اما بزرگتر از آن بی توجهی و بی مسئولیتی حکام سعودی و پاسخگو نبودنشان در قبال افکار عمومی جهان اسلام است.

دادستان کل کشور پیگیری کند

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: دادستان کل کشور با هماهنگی وزارت امور خارجه و رایزنی با کشورهای مسلمانی که عده زیادی از شهروندان خود را در این حادثه از دست داده اند؛ حادثه اخیر را تا حصول نتیجه نهایی پیگیری کند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه دولت عربستان باید از تمام جهات از جمله از ابعاد حقوقی و قضایی این حادثه را جبران کند از دولت خواست با «اقتدار و صلابت» و در عین حال با رویکردی منطقی نسبت به شفاف شدن ابعاد این حادثه اقدام کند.

آملی لاریجانی اظهار کرد: مقامات عربستانی نمی توانند بدون عذرخواهی و رسیدگی قضایی و حقوقی نسبت به عاملان و مقصران حادثه از کنار این حادثه عبور کنند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به لزوم توجه به نحوه مدیریت حرمین شریفین به ویژه در ایام حج افزود: کشورهای مسلمان باید برای ساماندهی به مدیریت حرمین شریفین چاره ای بیندیشند و به نظر می‌رسد سازمان همکاری کشورهای اسلامی می تواند بستر مناسبی برای انجام این امر باشد.

آملی لاریجانی در ادامه با ذکر برخی از حوادث تلخ رخ داده در طول برگزاری مراسم حج در سال‌های مختلف تاکید کرد: امیدواریم با چاره‌اندیشی مناسب کشورهای اسلامی کیفیت اداره امور حج تغییر کند و دیگر شاهد تکرار چنین حوادث دردناکی نباشیم.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک فرا رسیدن عید غدیر خم درباره نقل متواتر شیعه و سنی در شأن نزول آیه «اکمال و اتمام دین» در این روز گفت: در حجه الوداع در عید غدیرخم پیامبر اکرم (ص) هم برای اکمال دین و اتمام نعمت، ولایت امیرالمومنین (ع) را بر امت عرضه کرد و بر ایشان فرض بود که این ولایت را بر امت عرضه کند که اگر اینچنین نبود وظیفه رسالت خویش را انجام نداده بود.

رئیس دستگاه قضا افزود: گر چه برخی از اهل سنت برخی از روایات غدیر را تضعیف کرده اند ولی بسیاری از آنان به تواتر این روایات اعتراف دارند.

آملی لاریجانی در ادامه به ذکر روایتی از کتاب «کمال الدین» و «تمام النعمه» اشاره کرد و گفت: در آنجا از زید ابن ارقم روایت می‌کنند که وقتی پیامبر (ص) از حجه الوداع برگشتند و در غدیر خم توقف کردند، فرمودند «کأنی قد دعیت فاجبت» گویی زمان ارتحال من فرا رسیده و من خوانده شدم به عوالم دیگر و در حالی شما را ترک می کنم که «انی قد ترکت فیکم الثقلین أحدهما أکبر من الآخر کتاب الله و عترتی» در میان شما دو امر وزین و بزرگ که همانا کتاب خدا و عترت است به جا می گذارم.

رئیس قوه قضاییه افزود: پیامبر سپس فرموده اند که «فانظروا کیف تخلفونی فیهما» ببینید چگونه بعد از من به آن عمل می‌کنید؟ «فإنهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض» این دو یعنی کتاب خدا و عترت تا زمان قیامت با هم هستند؛ سپس پیامبر(ص) می‌فرماید که خدا مولای من است و من مولای هر مومنی و آنگاه دست علی (ع) را می گیرد و می فرماید که «من کنت ولیه، فهذا ولیه، اللهم وال من والاه، و عاد من عاداه … ».

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: باید دید که براساس آیه شریفه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً » چه نقصی در دین وجود داشته و چه نعمتی اتمام شده است.

آملی لاریجانی افزود: همراه بودن کتاب الله و عترت پیامبر (ص) و عدم افتراق آنان جای اندیشه بسیار دارد و باید دید که این با هم بودن یعنی چه؟ پاسخ آن است که حقیقت این دو یکی است.

رئیس دستگاه قضا افزود: آن حقیقتی که در قرآن با قسم بر آن تاکید شده است قسمتی که خود قرآن می‌فرماید “و انه لقسم لو تعلمون عظیم” این است که “انه لقرآن کریم فی‌کتاب مکنون لا یمسّه الاالمطهرون تنزیل من رب‌العالمین آن حقیقت بزرگ این است که آن امر وحیانی نازل قرآن کریم است، در کتابی مکنون که جز پاکان آن را مسّ نمی‌کنند ( به حقایق آن دسترسی پیدا نمی‌کنند). قرآن حقیقتی تنزیل شده از ناحیه پروردگار عالمیان است. این حقیقت با امیرالمؤمنین (ع) و ائمه اطهار (ع) همراه است و نشان می دهد که این عدم افتراق میان قرآن و عترت برپایه پشتوانه‌ای معنوی است که امیر المومنین (ع) و ائمه اطهار (ع) دارا هستند و هر کسی نمی‌تواند متصّف به این مساله بشود.

آملی لاریجانی سپس به پرسش از نعمت های الهی از مومنان در روز قیامت اشاره کرد و گفت: این نعمتی که در قیامت از آن پرسش می‌شود نعمت ولایت است و مرحوم آقای طباطبایی بیان بسیار فنی و دقیقی دارند که چرا این نعمت ولایت است؟ ایشان می‌فرماید که حقیقت همه نعمت‌ها برگشتش به این است که امری یا واقعیتی در مسیر عبودیت الهی استفاده بشود و تدبیر الهی در او ظهور پیدا کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: در امتداد «اطیعوا الله »و «اطیعوا الرسول» و به تبع آن «اولی الامر منکم» است در واقع ما سه ولایت داریم:‌ ولایت الله، ولایت رسول الله (ص) و ولایت ائمه اطهار (ع) را داریم که پیوسته به هم است.

آملی لاریجانی تاکید کرد: حقیقت نعمت الهی آن است که همه امکانات خود را در مسیر عبودیت حقّ و توحید بکار ببریم که عبودیت در این جا تحت تدبیر الهی و ولایت الهی بودن است و در واقع اطاعت خداوند در اطاعت رسول الله (ص) و اولی الامر ظهور پیدا می‌کند.

رئیس دستگاه قضا اظهار کرد: با این اوصاف روشن می شود که چرا در روز عید غدیر خم فرموده اند «اتممت علیکم نعمتی» و چرا معرفی کردن امیرالمومنین (ع)اتمام نعمت است؛ به این دلیل که ولایت امیر‌المومنین (ع) به تبع ولایت الهی است، ولایتی که تدبیر الهی عبد است و از ناحیه عبد، عبودیت محض است.

گزارش های تکراری علیه ایران

رئیس دستگاه قضا در ادامه سخنان خود در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل و ادعاهای حقوق بشری علیه ایران اشاره کرد و با تأکید براینکه در این گزارش نیز ادعاهای خلاف واقع گذشته دوباره تکرار شده است گفت: در این گزارش مسائلی مانند اعدام، جریان آزاد اطلاعات، حفظ حقوق زنان و مسائلی از این دست اشاره شده که تکرار مکررات است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مواضع غربی ها درباره مقابله ایران با قاچاق مواد مخدر و اعدام های مربوط به آن افزود: جمهوری اسلامی ایران فداکارانه به مقابله با قاچاق مواد مخدر و ترانزیت آن به سوی اروپا و غرب می پردازد و عمده اعدام ها در این خصوص است و اگر غربی‌ها جلوی کشت و تولید انواع مواد مخدر را در افغانستان بگیرند به طور قطع بخش عمده ای از اعدام ها در ایران که مربوط به قاچاقچیان موادمخدر است؛ کاهش می یابد.

آملی لاریجانی افزود: متأسفانه غربی ها که به راحتی کاروان عروسی را در افغانستان بمباران می کنند، فکری به حال مزارع کشت خشخاش نکرده اند و این جمهوری اسلامی ایران است که هزینه مقابله با قاچاق موادمخدر را می پردازد و فشارهای غرب در این زمینه به جمهوری اسلامی ایران احجاف و ظلم است.

رئیس قوه قضاییه در خصوص ادعاهای مربوط به حقوق زنان در ایران با اشاره به تفاوت مبانی و پیش فرض‌های مربوط به حقیقت انسانی و کرامت انسان گفت: دبیرکل سازمان ملل و کشورهای غربی حق ورود به قوانین جمهوری اسلامی ایران و هیچ کشور دیگری را ندارند و چنین دخالت هایی، خود مصداقی از زیرسوال بردن حقوق ملت هاست.

آملی لاریجانی افزود: در چارچوب ایمانی و مطابق با قانون اساسی، زنان در جمهوری اسلامی از بسیاری مزایای اجتماعی و سیاسی برخوردار هستند و مراتب علمی، سیاسی و سایر جنبه های اجتماعی را طی می کنند اما مجال دادن به ابتذال و آنچه از منظر غربی ها آزادی زنان است کاری خلاف عقاید ایمانی و چارچوب‌های قانون اساسی و حتی کاری غیرانسانی و غیرعقلانی است.

رئیس قوه قضاییه گزارش های حقوق بشری سازمان ملل را دارای دو اشکال اساسی دانست و تصریح کرد: بسیاری از این گزارش ها بر پایه اطلاعات غلط عناصر ضد انقلاب خارج از کشور است و از طرف دیگر مبتنی بر پیش فرض های فکری غربی هاست که می خواهند آن را به همه کشورها از جمله ایران تحمیل کنند و این مسئله از جانب ما قابل قبول نیست.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی درباره پیش نویس آیین نامه تشکیلات، شرح وظایف و اختیارات شورای قضایی استان ها بحث و بررسی شد.

درباره نویسنده

15691مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو