بانک‌ها وام ازدواج ۱۶میلیونی می‌دهند! 
چاپ 

بانک‌ها وام ازدواج ۱۶میلیونی می‌دهند!

برخی از شعب بانک‌ها علاوه بر سه میلیون تومان وام ازدواج به هر یک از زوجین، با فاکتور صوری ۱۰ میلیون تومان هم وام خرید کالا می‌دهند.

پرداخت تسهیلات خرد از جمله وام خرید کالا به روش صوری حتی با ابلاغ شیوه نامه خرید تسهیلات خرد بانک مرکزی هم از بین نرفته است. مسئولان بانک مرکزی چند ماه پیش از پرداخت وام خرید کالا به هر یک از زوجین که به عنوان وام ازدواج بخواهند نسبت به خرید کالا اقدام کنند، خبر دادند و بر اساس آن هر یک از زوجین می توانند تا سقف ۱۰ میلیون تومان وام خرید از بانکها دریافت کنند.

بررسی های میدانی مهر نشان می دهد که پرداخت وام ازدواج به میزان ۳ میلیون تومان به هر یک از زوجین به صورت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به روش نقدی در شعب بانکها به راحتی و با اولویت ثبت نام انجام می شود و گفتگوهای مهر با تعدادی از زوجین که در نوبت انتظار دریافت وام ازدواج هستند مشخص کردبا وجود اینکه ممکن است چندین ماه در نوبت انتظار باشند، اما وام خود را به راحتی و با معریف یک ضامن معتبر دریافت می کنند.

اما موضوع جالب این است که پرداخت وام خرید کالا تا سقف ۱۰ میلیون تومان که البته برای سایر افراد هم میسر است، با ارائه فاکتورهای صوری امکانپذیر است. مراجعه خبرنگار مهر به برخی از شعب بانکها که نسبت به پرداخت وام ازدواج اقدام می کنند حاکی است که پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا، صرفا با ارائه یک فاکتور صوری که البته شامل لیست خرید کالاهای ایرانی و تولید داخل باشد، امکانپذیر است.

کارمند یکی از شعبات بانکی در گفتگو با مهر گفت: در حال حاضر علاوه بر اینکه مبلغ سه میلیون تومان وام به هر یک از روجین پرداخت می شود، هر یک از آنها می توانند در شعبه بانکی که حسابشان در آن فعال است، تقاضای وام خرید کالا کنند و به مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام خرید کالا درایفت کنند.

وی ادامه داد: اصلا برای دریافت وام خرید کالا نیازی نیست که حتما از طریق ثبت نام برای دریافت وام ازدواج اقدام کرد، زوجین می توانند ۶ میلیون تومان وام خود را دریافت کنند و علاوه بر آن در یک شعبه ۱۰ میلیون تومان وام خرید بگیرند وبر اساس آن این زوجین می توانند ۱۶ میلیون تومان وام از یک شعبه دریافت کنند و حتی در برخی از مواقع اگر در همان شعبه امکان پذیر نبود، یکی دیگر از زوجین می تواند از شعبه ای دیگر ۱۰ میلیون تومان دیگر وام خرید کالا دریافت کند.

مسئول تسهیلات یکی دیگر از شعب بانکی به خبرنگار مهر عنوان کرد: بانک مرکزی مبلغ ۱۰ میلیون تومان وام خرید کالا برای زوجین را در بوق و کرنا کرده است و برخی به اشتباه آن را با وام ۳ میلیونی نقدی هر یک از زوجین اشتباه می گیرند، این در حالی است که وام ۱۰ میلیون تومانی توسط تمامی افراد می تواند با ارائه یک فاکتور صوری انجام شود.

وی تصریح کرد: برای دریافت وام خرید کالا هم بانک مشتری و حتی زوجین را به کارخانه یا بخش تولید که البته باید داخلی هم باشد، معرفی نمی کند، بلکه هر فرد می تواند در زمان دریافت تسهیلات یک فاکتور صوری ارائه کند و حتما لازم نیست که کالا را خریداری کرده باشد.

وی ادامه داد: برخی از افراد وام ازدواج را با وام کالا اشتباه می گیرند در حالیکه این دو وام مجزا هستند. وام ازدواج با وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا متفاوت است و این اشتباه به این خاطر است که بانک مرکزی اینگونه به مردم القا می کند.

میرمحمدصادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی چندی پیش در خصوص تصمیم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برای وام ازدواج گفت: براساس بند ب تبصره ۲۶ قانون بودجه سال جاری زوجینی که تمایل دارند نسبت به خرید کالا اقدام کنند، به هریک از آنها تا سقف ۱۰میلیون تومان وام خرید تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در روش نقدی همانند گذشته به هر زوج ۳میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت می‌شود، گفت: این در حالی است که با شیوه نامه ای که ابلاغ شده است هریک از زوجین می‌توانند تا سقف ۱۰میلیون تومان کالا خریداری کنند و اقساط آن را به بانک‌ها بپردازند.

 

این مقام مسئول در بانک مرکزی همچنین مطرح کرد که براساس اخبار رسیده در طول سال های گذشته در بخش تسهیلات خودرو و کالا مواردی به‌صورت صوری اتفاق افتاده است، بانک مرکزی برای جلوگیری از این امر شیوه‌نامه‌ای تهیه کرد که براساس آن اولویت پرداخت تسهیلات به متقاضیان واقعی است.

در حال حاضر ۲۶ بانک کشور به سامانه وام ازدواج پیوسته اند. بانک مرکزی هم شرایط خاصی برای آن اعلام کرده و این موضوع که زوجین می توانند نسبت به دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی هم اقدام کنند در سامانه ای که بدین منطور ایجاد کرده، درج نشده است.

به هر حال لازم است که زوجین برای دریافت وام ازدواج این مراحل را بگذرانند؛ ثبت نام و تکمیل فرم مربوطه از طریق سایت براي هر يک از زوجين بصورت جداگانه. دریافت کد رهگیری ۱۰ رقمی. مراجعه به سايت پس از تعیین شعبه، جهت اطلاع از شعبه عامل اعطاي وام ازدواج. مدت زمانی تعیین شعبه از سوی بانک ها با توجه به میزان منابع قرض الحسنه قابل اعطای بانک، مورد اقدام قرار خواهد گرفت.

مراجعه به شعبه معرفي شده ظرف حداکثر  ۱۲ روز  کاری، با به همراه داشتن مدارک لازم و در نهایت اتمام مراحل اخذ وام در شعبه مربوطه. همچنین در صورت عدم مراجعه به شعبه مربوطه در مدت زمان تعيين شده، اطلاعات ثبت نامي حذف خواهد شد. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین مبلغ ۳۰ میلیون ریال می باشد.

متقاضيان دريافت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج، پس از پذيرش توسط شعب بانک ها، حداکثر ظرف ۲ ماه نسبت به تکميل مدارک مورد نياز اقدام نمايند و در صورت عدم تکميل مدارک، نام متقاضي از سامانه مربوطه حذف گردد تا امکان بهره مندي ساير متقاضيان در صف از تسهيلات مذکور و شفافيت عملکرد بانک ها به عمل آيد.

اما اگر بخواهیم به صورت واقعی به این قضیه نگاه کنیم و هر یک از زوجین بخواهند ۱۰ میلیون تومان وام خرید را دریافت کنند، چه کالاهایی می توانند خریداری نمایند؟ هم اکنون قیمت هر دستگاه یخچال فریزر تولید داخل با نرخ هایی حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان متغیر است. هر دستگاه ماشین لباسشویی اتوماتیک تولید داخل هم نرخ های یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان را شامل می شود. هر دستگاه اجاق گاز ۵ شعله فردار ساخت داخل نیز نرخ های حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا حدود دو میلیون و بیشتر را در بر می گیرد.

البته نرخ کالاها در بازار متغیر است، به ویژه اینکه هم اکنون گشت و گذاری در بازار لوازم خانگی نشان می دهد که بازار را کالاهای خارجی قبضه کرده اند و تولیدات داخلی بیشتر به سمت کالاهای کوچکتر مانند کولر، پکیج و غیره در حرکت است و خریداران با محدودیت هایی مواجه می شوند و شاید به همین دلیل باشد که چنین روش هایی یعنی فاکتورهای صوری برای دریافت تسهیلات به یک رویه تبدیل می شود و حتی خود بانکی ها هم به مشتریانشان برای دریافت اینگونه وام ها، روش هایی مانند فاکتورهای صوری را پیشنهاد می کنند.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو