برخورد جدی با موسسات مالی غیرمجاز 
چاپ 

برخورد جدی با موسسات مالی غیرمجاز

رئیس کل بانک مرکزی، ثبات اقتصادی در کشور را ناشی از امنیت مناسب ایجاد شده در دولت یازدهم دانست.

به گزارش  یمین  نیوز به نقل از روابط ‌عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف در همایش سراسری مدیران و روسای مراکز حراست‌های کشور که  صبح امروز در بانک مرکزی برگزار شد، نرخ تورم فعلی را حدود ۱۵.۵ درصد اعلام کرد و افزود: هدف‌گذاری اصلی دولت طی دوسال آینده، تورم تک رقمی با ثبات است. این در حالی است که طی سال‌های گذشته اقتصاد ایران به تورم ۹.۹ درصدهم رسید اما این شرایط با ثبات نبود و تورم دوباره دستخوش نوسانات شدید شد.

وی بر نقش تورم در ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد تاکید کرد و افزود: تورم بیشترین فشار را بر اقشار ضعیف و کم درآمد وارد می‌کند، بنابراین اگر نرخ تورم به ثبات برسد این مهم به ایجاد عدالت اجتماعی و کاهش فاصله طبقاتی در کشور منجر خواهد شد.

رئیس شورای پول ‌و اعتبار به تورم بالای ۴۰ درصد و شرایط متزلزل اقتصاد کشور در زمان استقرار دولت یازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: نوسانات شدید در اقتصاد تا حدی بود که آرامش از خانوارها سلب شده بود و حتی در خریدهای روزمره نیز شاهد تغییر قیمت‌ها به صورت روزانه بودیم.

وی دستاوردهای تورم را تنها متعلق به بانک‌مرکزی ندانست و آن را ناشی از عزم و اراده جدی در دولت، نگاه روشن رئیس‌جمهوری و انسجام و اتفاق نظر و همفکری در تیم اقتصادی دولت عنوان کرد.سیف به شرایط منفی اقتصاد به واسطه نوسانات شدید نرخ ارز در دولت گذشته اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی‌پذیر شدن اقتصاد یکی از ویژگی‌های ثبات اقتصادی است و در چنین بستری فعال اقتصادی و سرمایه‌گذار  قادر خواهد بود برنامه‌ریزی کند.

وی نوسانات غیرمنطقی و پیش بینی نشده در اقتصاد را مورد تاکید قرار داد و گفت: در اقتصادی که یک خبر به آن شوک وارد می‌کند و به واسطه هیجانات، ناگهان قیمت ارز سه برابر می‌شود وهمچنین قیمت موادغذایی افزایش شدید پیدا می‌کند، در چنین فضایی سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی فعالیت‌هایی را که به پیش بینی بلندمدت نیاز دارد، رها کرده و به دنبال فعالیت سفته بازی و دلالی می‌رود.

سیف با تاکید بر اینکه قیمت ارز در بازار باید کشف شود،افزود: اینکه در دوره گذشته ۲۲ میلیارد دلار منابع ارزی را طی ۱.۵سال به بازار عرضه کردند تا به اصطلاح  قیمت ارز کاهش یابد، معنای آن افزایش ارزش پول ملی نیست بلکه افزایش ارزش پول ملی در سایه تولید و اشتغال محقق می‌شود.

وی با اشاره به کاهش ۵۴ درصدی نوسانات نرخ ارز در پنج‌ماهه اول سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: جلوی افزایش و کاهش قیمت دلار را گرفتن هنر نیست؛ باید اجازه دهیم بازار نسبت به نرخ ارز قضاوت کند.

رئیس کل بانک مرکزی به عملکرد مثبت وب سایت اعلام نرخ ارز(سنا) اشاره و تصریح کرد: ‌هم اکنون این وب سایت متوسط نرخ خرید و فروش نرخ ارز را به صورت واقعی اعلام می‌کند.

سیف درباره موسسات اعتباری غیرمجاز اظهارداشت: کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی و حضور دستگاه‌های نظارتی تشکیل شده تا با قاطعیت با موسسات غیرمجاز که آرامش اقتصاد را به هم می‌زنند و مشکلات اجتماعی ایجاد می‌کنند برخورد کند.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو