عاملان مرگ ۷۱ پناهجو در اتریش بازداشت شدند 
چاپ 

عاملان مرگ ۷۱ پناهجو در اتریش بازداشت شدند

مقامات پلیس اتریش اما در این میان گفته‌اند که پزشکی قانونی جسد یکایک قربانیان را مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهد تا به علت مرگ هر یک از افراد بطور مشخص پی ببرد.

پلیس اتریش اعلام کرد عاملان تراژدی مرگبار پناهجویان که بیش از ۷۰ کشته به همراه داشت، در مجارستان دستگیر شده‌‌اند. مأموران جسد این قربانیان را روز پنجشنبه در کامیونی که در اتوبان رها شده بود، کشف کردند.

به گزارش دویچه وله، دولت اتریش روز پنجشنبه (۲۷ اوت / ۵ شهریور) اعلام کرده بود که پلیس این کشور در کامیونی که در یکی از اتوبان‌های این کشور در نزدیکی مرز مجارستان رها شده ، جسد حدود ۵۰ پناهجو را کشف کرده است. روز جمعه اما اعلام شد که شمار کشته‌شدگان به مراتب بیشتر است و از مرز ۷۰ نفر نیز گذشته است.

پلیس اتریش روز جمعه در کنفرانسی خبری جزئیات بیشتری در مورد این تراژدی مرگبار ارائه داد، از جمله آنکه سه تن از عاملان در مجارستان بازداشت شده‌اند.

به گفته سخنگوی پلیس اتریش یکی از عاملان که هدایت این کامیون را برعهده داشته شهروند بلغارستان با تباری لبنانی است. دو فرد دیگر نیز شهروند بلغارستان و مجارستان هستند.

مأموران پلیس کامیون مزبور را در اتوبان A4 مسیر میان “نویزدیل” و “پارندورف”، منطقه‌ا‌ی نزدیک به مرز مجارستان، پیدا کرده بودند. این کامیون سپس به “نیکلزدورف” منتقل شد و در فضایی سردخانه‌مانند مورد بازرسی قرار گرفت.

روز پنجشنبه اعلام شده بود که پناهجویانی که جسد آنها در این کامیون کشف شده، احتمالا بر اثر خفگی جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات پلیس اتریش اما در این میان گفته‌اند که پزشکی قانونی جسد یکایک قربانیان را مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهد تا به علت مرگ هر یک از افراد بطور مشخص پی ببرد.

نتیجه نخستین تحقیقات حاکی از آن است که پناهجویان نه در اتریش بلکه در حین سفر به این کشور جان سپرده‌اند، یعنی یک و نیم تا دو روز پیش از رسیدن به نقطه کشف کامیون مزبور.

اجساد پناهجویان در کامیون سفید رنگ پیدا شد

این کامیون شماره مجارستان را دارد و احتمالا از بوداپست به سمت اتریش به راه افتاده بود.

پلیس اتریش در کنفرانس خبری روز جمعه همچنین اعلام کرد که سه تن از قربانیان پسران ۸ تا ۱۰ ساله بوده و یکی از قربانیان نیز دختری به سن حدود ۱۲ سال بوده است.

۵۹ نفر از قربانیان مرد و ۸ تن از آنان نیز زن بوده‌اند.

مقامات پلیس گفته‌اند که مدارکی که قربانیان به همراه داشته‌اند، حاکی از آن است که آنان پناهجویان سوری بوده‌اند.

 

واکنش‌ و هشدار

 

یوهانا میکل لایتر، وزیر کشور اتریش پیشتر ضمن ابراز تأسف از این تراژدی مرگبار، قاچاقچیان انسان را افرادی بزهکار خوانده بود.

سفیر مجارستان در آلمان نیز روز جمعه (۲۸ اوت) در گفت‌وگو با شبکه رادیویی “دویچلند فونک” از لزوم همکاری نزدیک‌تر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقابله با باند‌های قاچاق انسان تأکید ورزید و تصریح کرد که پلیس مجارستان تا ماه اوت سال جاری میلادی موفق به بازداشت نزدیک به ۸۰۰ تن از اعضای باند‌های قاچاق انسان شده است.

با توجه به تشدید بحران پناهجویان در اروپا فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان کشورهای اروپای شرقی را فراخواند از مقاومت خود در برابر پذیرش پناهجویان دست بکشند. او بر لزوم همبستگی در سطح اروپا برای حل این معضل تأکید ورزید.

وزیر خارجه آلمان همچنین خواستار آن شد که همکاری و هماهنگی کشورهای اروپایی در مقابله و مبارزه با باند‌های قاچاق انسان تقویت شود.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو