برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی جمهوریخواهان / کاندیداها در مورد توافق ایران چه گفتند؟ 
چاپ 

برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی جمهوریخواهان / کاندیداها در مورد توافق ایران چه گفتند؟

داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نخستین مناظره مقدماتی خود از توافق اتمی ایران انتقاد کردند.

بی بی سی نوشت: داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نخستین مناظره مقدماتی خود از توافق اتمی ایران انتقاد کردند.

به گزارش  یمین نیوز، اسکات واکر فرماندار ایالت ویسکانسین در این مناظره گفت در صورت ورود به کاخ سفید، “در روز نخست به این توافق خاتمه می‌دهد، تحریم‌های شدیدتری علیه ایران برقرار می‌کند و متحدان آمریکا را متقاعد می‌سازد تا چنین کاری را انجام دهند.”

اسکات برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا با ۱۶ داوطلب دیگر رقابت می‌کند.

سناتور رند پاول دیگر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت دولت اوباما از موضع قدرت با ایران مذاکره نکرده و “خیلی زود امتیازات فراوانی” به تهران داده است.

مایک هاکبی فرماندار پیشین آرکانزاس در این مناظره گفت که توافق اتمی با ایران، “جهان را به جایی خطرناک‌تر تبدیل کرده” و ایران به هر چیزی که خواست رسید “بدون آنکه ما بتوانیم چهار گروگان خود را آزاد کنیم.”

نخستین مناظره مقدماتی داوطلبان کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶، پنجشنبه شب در شهر کلیولند ایالت اوهایو برگزار شد.

شبکه تلویزیونی فوکس که برگزارکننده این برنامه بود مجبور شد داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه را در دو مناظره جداگانه به روی صحنه ببرد.

بخش اول مناظره جمهوریخواهان با حضور هفت داوطلبی که در نظرسنجی‌ها طرفداران کمتری دارند برگزار شد و در دومین مناظره که در ساعت ۲۱:۰۰ به وقت محلی برگزار شد ۱۰ داوطلب پرطرفدارتر حضور یافتند.

کارلی فیورینا، مدیر عامل پیشین شرکت کامپیوتری اچ‌پی، که در بخش اول مناظره حضور داشت با انتقاد از توافق اتمی با ایران گفت: “قبول دارم که متحدان ما کامل نیستند اما ایران با واسطه‌هایش در کانون شرارتی(!) قرار دارد که در خاورمیانه در جریان است.”

ریک پری فرماندار پیشین تکزاس نیز که در بخش اول مناظره حضور داشت با دفاع از خانم فیورینا گفت کنگره باید مانع از لغو تحریم‌های ایران شود.

حملات درون حزبی

شماری از داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه در هر دو مناظره از عملکرد و اظهارات دونالد ترامپ به شکل صریحی انتقاد کردند.

ترامپ که در نظرسنجی‌های عمومی کاندیدای پیشتاز حزب جمهوریخواه محسوب می‌شود در هفته‌های اخیر با اظهاراتی جنجالی از جمله درباره مهاجران مکزیکی و کهنه‌سربازان آمریکایی عرصه رقابت درون حزبی را متلاطم ساخته و انتقاد بسیاری از جمهوریخواهان را برانگیخته است.

برخی از چهره‌های جمهوریخواه مایل هستند که ترامپ به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات حضور یابد اما او تا کنون از پذیرش این خواسته خودداری کرده است.

پنجشنبه شب در هر دو مناظره مقدماتی جمهوریخواهان موضوعات اصلاح قوانین مهاجرت، سقط جنین و سیاست خارجی از جمله مسائلی بودند که داوطلبان نامزدی انتخابات ریاسن جمهوری درباره آنها به اظهار نظر پرداختند.

روز پنجشنبه حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد که نخستین مناظره داوطلبان نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری، ماه اکتبر در ایالت نوادا برگزار می‌شود.

 

—————————————

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو