جنجال هاي صنفي را کنار بگذاريد 
چاپ 

جنجال هاي صنفي را کنار بگذاريد

amooli

رئيس قوه قضائيه:‌ جريان سازي صنفي غلط است و به مسئولان محترمي که عجولانه در اين مسئله جبهه گيري مي کنند عرض مي کنم “فضا را آلوده نکنيد”.

به گزارش  یمین نیوز از خبرگزاری صدا و سیما، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي افزود: در روزهاي اخير جنجال هايي در فضاي مجازي و رسانه ها به وجود آمد که به دو حادثه در عالم پزشکي بر مي گردد.

وي گفت: متاسفم که مي بينم اين جنجال ها موجب هجمه به قوه قضائيه مي شود اين در حالي است که در برخي از حوادث، دستگاه قضا دخلي برقضيه ندارد و در برخي ازجاها نيز بحث جور ديگري بوده است.

رئيس دستگاه قضا افزود: دستگاه قضا  ۱۵ ميليون پرونده را در طول سال رسيدگي مي کند و کارکنان قوه قضائيه بهترين و بالاترين خدمات را به ملت ارائه مي دهند.

آملي لاريجاني ادامه داد: رسيدگي به ۱۵ميليون پرونده کار طاقت فرسايي است که بايد هميشه قدردان اين زحمات باشيم و درست نيست که به بهانه يک يا دو حادثه کارکنان دستگاه قضا را مورد هجمه قرار دهيم.

رئيس قوه قضاييه تصريح کرد: هجمه به دستگاه قضا کار ناصحيح و برخلاف عقلانيت و تدبير است چرا که قوه قضاييه در نهايت اقتدار صحيح، موجب توسعه امنيت کشور و رسيدن ذيحق به حق است .

وي افزود: همه بايد از قوه قضائيه براي انجام وظايف اصلي دفاع کنيم ضمن اينکه کارکنان دستگاه قضا هم بايد عدالت، ‌تقوا و اخلاق حرفه اي را رعايت کنند و اين توصيه اي است که بنده و همه مسئولان عالي قضايي به کارکنان داشته و داريم.

 

آملي لاريجاني گفت:‌ در صورتيکه تخلف و جرمي از سوي کارکنان واقع شود رسيدگي مي کنيم و اين را تقريبا همه مي دانند که در بر خورد با تخلفات درون دستگاه قضايي هيچ محذوري نداريم و حتما آن را موجب بهبود و پالايش قوه مي دانيم.

وي افزود: نکته مهمي که وجود دارد اين است که در قضاوت ها نبايد عجله كنيم و اگر يک تخلفي روشن شد برخورد مي کنيم.

آيت الله آملي لاريجاني گفت: متاسفانه حادثه اي رخ داده است و هنوز صورت واقعي آن روشن نيست درباره آن جبهه گيري مي شود و گاهي دفاع هاي صنفي بيجا صورت مي گيرد.

رئيس قوه قضاييه با اشاره به حادثه اردبيل و قتل يک پزشک متخصص گفت:‌ اين حادثه موجب تاسف است که يک پزشک خدوم به قتل مي رسد اما هنوز ابعاد آن مشخص نشده عزاي عمومي اعلام کردند که اين کاري اشتباه است.

وي در تشريح عملکرد قوه قضائيه درباره اين حادثه افزود: حادثه قتل اردبيل ربطي به اين قوه نداشت مگر در رسيدگي که از اولين لحظات و دقايق اعلام ا ين خبر دستگاه به قضا به حادثه ورود کرد و مشخص شد که اين قتل هيچ ارتباطي به پزشک و بيمار نداشته و يک حادثه شخصي بوده است .

آملي لاريجاني گفت: ‌در حادثه اردبيل متاسفانه مسائل سوئي هم در جريان بوده که اميدواريم به اين شکل نباشد .

 

وي افزود: ‌ در حادثه اي که ابعاد مختلف دارد و هنوز زواياي آن کشف نشده  نهاد پزشکي به يکباره اعلام عزاي عمومي مي کند؛ واقعا اين تصور چقدر نابخردانه است و چرا ما اين کارها را انجام مي دهيم که قابل هضم نيست و بدتر اينکه خبر را به عنوان مقابله با قوه قضاييه مطرح مي کنند.

آملي لاريجاني گفت: ‌قوه قضائيه چه نقشي در اين  حادثه داشته به جز اينکه مسئوليت رسيدگي به پرونده بر عهده دستگاه قضا است اما اينکه با فضاسازي رسانه اي و جريان سازي بخواهيم دستگاه قضا را تحت تاثير و انفعال قرار دهيم اشتباه است.

وي در ادامه به حادثه فارس هم اشاره کرد و افزود: گزارش هاي اين حادثه را درخواست کرديم و علت حادثه را جويا شديم ،‌ طبيعي است که اگر قوه قضائيه و کارکنان برخورد ناصحيح داشته باشند و فراتر از قانون به حقوق متهم ،  محکوم و افراد عادي تجاوز شود حتما برخورد مي کنيم  و اين يک مسئله روشن است چون ما با کسي در دستگاه قضا عقد اخوت نبسته ايم.

رئيس قوه قضائيه افزود: برخي مسئولان از من خواستند قاضي توبيخ شود اما تا وقتي ابعاد حادثه اي روشن نشود اقدامي نمي کنيم.

وي گفت:‌  هنوز در حال رسيدگي مسئله هستيم تا ابعاد آن مشخص شود اما يک نکته روشن است کسي که محکوم شده يا قراري برايش صادر شده اگر بخواهد به اجراي آن مقاومت کند با وي برخورد مي شود و نيروي انتظامي نيز وظيفه خود را در اين زمينه انجام مي دهد .

آملي لاريجاني تصريح کرد: ‌وظيفه دستگاه قضايي دستبند زدن به اشخاص نيست بلکه اين وظيفه نيروي انتظامي است و ما معتقديم در برخورد با متهمان ،‌ محکومان و حتي قاتل بايد رفتار همراه کرامت انساني باشد و خدايي ناکرده اگر کسي قاتل بود و اولياي دم تقاضاي قصاص دارند بايد قصاص شود اما حق نداريم به محکوم سيلي بزنيم يا توهين کنيم.

وي گفت: ‌واقعيت اين است که قصاص ، حقي براي اولياي دم است اما توهين و فحاشي در آن جايگاهي ندارد چه برسد به اينکه پزشک يا انسان محترم ديگري باشد و مسلم است که ما فراتر از اجراي قانون را قبول نداريم .

آملي لاريجاني تاکيد کرد: ‌هر کسي چه قاضي و چه کارمند قوه قضائيه و نيروي انتظامي، اگر تخلف کند با وي برخورد مي کنيم .

 

رئيس دستگاه قضا افزود: جنجال هاي صنفي را کنار بگذاريد چرا که به غير از پزشکان ،اصناف ديگر همچون مهندسين، ‌اعضاي هيئت علمي ،‌روحانيون و … نيز در اين کشور زندگي مي کنند اگر بنا باشد هر قراري در کشور صادر شود يک صنف اعتراض کند سنگ روي سنگ بند نمي شود.

وي تاکيد کرد: به مسئولين محترمي که عجولانه در اين زمينه جبهه گيري مي کنند عرض مي کنم فضا را بيخود آلوده نکنيد ،‌فضاي کاري ما،‌ قضايي است و ما نمي توانيم در فضاي فشار اصناف جهت‌گيري کنيم و راه خودمان را مي رويم.

رئيس قوه قضائيه گفت: کارکنان دستگاه قضا ، حرمت و کرامت مراجعين و متهمين و حتي محکومين به قتل را حفظ کنند؛ ‌هر کسي و حکمي حساب خودش را دارد ، ‌احکام قضايي بايد اجرا شود و کسي هم حق منع ندارد.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: اين را همه بدانند که برخي رسانه ها که فضاسازي غلط مي کنند قابل تعقيب قضايي هستند و دخالت در امور قضايي جايز نيست.

غربی ها حقوق بشر خود را به دیگران تحمیل نکنند

رئیس قوه قضائیه گفت: ابزاری بودن بحث حقوق بشر در کشورهای غربی، امروز برای همه روشن است .

آیت الله آملی لاریجانی در نشست امروز مسئولان عالی قضایی افزود: بحث حقوق بشر به لحاظ مبنایی نیاز به تعاملات دقیق فلسفی دارد ، البته در مغرب زمین در این خصوص کارهای بسیاری کرده اند.

 

وی ادامه داد : طبیعتا در دیدگاه الهی نیز باید این مبانی بر اساس دیدگاه الهی تبیین شود چرا که حقوق بشر در یک جای و در یک ملتی که فهم خاصی از حقوق بشر دارد ، یک جور ترسیم و در جای دیگر، جور دیگری ترسیم می شود .

رئیس قوه قضائیه گفت : متاسفانه برخی خواستند بگویند اینگونه حقوق بشر، متافیزیکی است و حقوق بشری که در سازمان ملل در میان ملت هاست یک حقوق بشر قراردادی ، وسیله ای و ابزاری است که این سخن پذیرفته شده نیست .

وی افزود : جوامع مختلف براساس اعتقادات و دیدگاههایی که دارند طبیعتا حقوق بشرشان مختلف خواهد شد و سیستم حقوق بشری ناگزیر به یک مبانی عقیدتی ، ایدئولوژیکی و فلسفی استوار است .

آیت الله املی لاریجانی گفت : اینکه بخواهیم بی طرفانه، بحث های دینی و اعتقادی حقوق بشر را ترسیم کنیم،  از بیخ و بن قبول نداریم این بحث فلسفی و نیاز به تحقیق دارد.

وی افزود : اکنون که جوامع یک نگاه کثرت گرا درباره حقوق بشر خود دارند طبیعتا کشورهای غربی حق ندارند نظام حقوق بشری خودشان را به جوامع دیگر تحمیل کنند ، این کار خلاف عقلانیت ، خلاف عدالت و خلاف حقوق بشر است .

آیت الله آملی لاریجانی گفت: چه معنی دارد کشورهای غربی مبانی فکری و حقوق بشری که خودشان ترسیم می کنند و ارزش هایی را که قبول دارند  به تمام دنیا صادر و تحمیل کنند و اگر کسی آنها را نپذیرفت مورد هجمه و توبیخ قرار گیرد و حتی تحریم کنند  .

رئیس قوه قضائیه افزود: حقوق بشر ترسیم شده باید به صورت منطقی بر همه کشورها حاکم باشد و استفاده ابزاری و نگاه های دوگانه به بحث حقوق بشری نافی مبانی حقوق بشری و خلاف عدالت است .

وی افزود : کشورهای غربی مدعی حقوق بشر هستند اما خودشان با حقوق بشر چه کرده اند ؟ از کارهای استعماری قرون ۱۷ و ۱۸ تا رفتارهای نامعقول در قرن بیستم و حملات وحشیانه ای که به کشور عراق کردند و هزاران انسان را کشتند و آواره کردند و در فلسطین و افغانستان همین طور است .

آیت الله آملی لاریجانی گفت: جمهوری اسلامی با سی و چند سال سابقه در بحث های انتخابات محکوم می شود که حقوق بشری را رعایت نمی کند حتی تعبیر می کنند این رژیم با ملت خود رفتار نادرست دارد اما عربستان سعودی که یک انتخابات در طول عمرش ندیده است در بحرین و کشورهای همسایه هیچ مشکل حقوق بشری ندارد.

وی افزود : این قضاوت ها و معیارهای دوگانه قابل قبول نیست و همه این موضوع می دانند .

رئیس قوه قضائیه گفت : چه کسی می تواند بپذیرد که عدالت در رفتار و نگاه و قضاوت امریکایی ها و اروپایی ها در بحث حقوق بشری رعایت شده و یا صحیح بوده است .

وی افزود : از همه مهمتر این گزارش های مغرضانه است که علیه جمهوری اسلامی داشته اند و مجموعه ای از گزارش هایی که یا به مبانی دینی ما بر می گردد که ما با تمام جوامع اسلامی در آن مشترک هستیم یا گزارش های دروغی که از طیف های تروریست در کشور و ضد انقلاب گرفتند و اینها آن ها را در گزارش های نوبه ای خود می آورند.

رئیس قوه قضائیه گفت : اکنون دروغ بودن این گزارش ها روشن شده ، خصوصا بر اساس برخی گزارش ها که رشوه های کلان در ساخت و پرداخت آن ها  موثر بوده اند.

وی افزود : متاسفیم که جمهوری اسلامی مورد هجمه های اینچنینی قرار می گیرد با وجود اینکه مردم در راهپیمایی ها و  همه مجاری که امکان حضور در صحنه وجود دارد، حضور پیدا کرده و نشان دادند به کشور ، دولت و نظام جمهوری اسلامی علاقه مندند .

 

آیت الله آملی لاریجانی گفت : تحریم های ظالمانه چه بسا به لحاظ حقوق بشری و یا اشکال دیگر اعمال شده است ؛ لاکن در کشورهایی که هیچ سخن از حقوق بشر نیست، رفتارهای نامعقولی در حمله سعودی ها به یمن داشتند و جنایت ها و فجایایی که صورت گرفته باید در تاریخ بنویسند .

وی افزود : سعودی ها به ظاهر و باطن واضح است که بدنبال سیطره بر یمن هستند واقعا رفتار سعودی ها و حمایت غربی ها چه توجیهی دارد .

رئیس قوه قضائیه گفت : امروز صهیونیست ها همچون قبل در غزه جنایت می کنند و کودک شیرخواری را زنده زنده سوزاندند و پدر و مادرش را درحال مرگ یافتند.

وی افزود : واقعا حقوق بشر اینجا هیچ نظری ندارد و غربی هایی که ادعای حقوق بشری دارند این جنایت ها را نمی بینند که چند هزار انسان بی گناه و شهروندان عادی را زیر بمباران به شهادت برسانند اینها حق بشری ندارند ؟

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: ابزاری بودن حقوق بشر و گزارش های ناصحیح موجب شده است تا یک نگاه بدبینانه درباره حقوق بشر غربی باشد ، هم به لحاظ مبانی و هم به لحاظ کیفیت تحمیل به کشورهای دیگر و هم به لحاظ معیارهای دوگانه .

وی افزود: پیشنهاد این است که کشورهای اسلامی خودشان در این جهت پیشگام باشند و با همکاری و همدلی تام بحث حقوق بشر را از این وضع کنونی بیرون بیاورند.

پیروزی در توافق هسته ای ناشی از اقتدارمان بود

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه آنچه که در توافق هسته ای برای ما حاصل شد، ناشی از اقتدارمان بود، گفت: مسئولان ما باید مراقب باشند که راه نجات کشور اقتدار ملی در همه ابعاد است و اگر مقتدر نباشیم آنها توافق را اجرا نمی کنند.

 

آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی افزود:  اگر توافق به هم بخورد معلوم نیست که کشور تحت ضوابط آژانس باشد و شاید مسیر دیگری را طی کند.

 

رئیس دستگاه قضا گفت: متأسفانه سیاستمداران کشورهای غربی در چند روز پس از توافق حرف های یاوه بسیار گفتند، تهدید نظامی را دوباره تکرار کردند و محدودیت هایی را ادعا می کنند که در متن توافق نیست.

 

وی گفت: آنها گاهی با مکاری و حیله گری گفتند که دارایی های ایران را آزاد نمی کنند چرا که تحریم های هسته ای که برداشته شود، تحریم حقوق بشری مطرح خواهد شد.

 

رئیس قوه قضائیه افزود: توافق هسته ای خودش یک بحث و رفتارهای کشورهای غربی پس از توافق، مقوله دیگری است.

 

کشور باید روی پای خود بایستد

 

 

آیت الله آملی لاریجانی گفت: این نشان می دهد که کشور ما باید روی پای خود بایستد و هر کجا اقتدار ملی در همه ابعادش بود ما پیش رفتیم و حتی این توافق هسته ای که به تعبیر رئیس جمهور محترم پیروزی بود اگر بخواهد پیروزی باشد، پیروزی‌ای است که از اقتدار ما ناشی شده است.

وی با اشاره به اینکه منطق غربی ها زور و قدرت است، گفت: آنها هیچ ابایی از گفتن این حرفها ندارند .

 

آیت الله آملی لاریجانی گفت: آنها برای مصرف داخلی خود می گویند تحریم ها اثرگذار شد و ایران پای میز مذاکره آمد اما اگر واقعاً این مسئله بود وزیرخارجه امریکا ۱۳ روز می آمد و جایی لنگر می انداخت؟

 

وی افزود: واضح است که آمدن این کشورها پای میز مذاکره و پایبندیشان به دنبال کردن مذاکره بر اساس منافعشان بود و این چیزی جز اقتدار کشور ما نیست که موجب این موضوع شد.

 

رئیس دستگاه قضا گفت: اکنون هم به نظر می رسد که اگر بخواهیم در ادامه و اجرای این توافق شاهد پیشرفت باشیم باید اقتدار خود را حفظ کنیم و این اقتدار باید در سطح ملی و وحدت میان مسئولان و اقتدار در جهات اقتصادی باشد.

نگاه بیرونی فایده ای ندارد

 

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه دولت با تدبیر و تلاش مشکلات اقتصادی کشور را حل خواهد کرد، افزود: مردم نقش اساسی دارند و باید سرمایه، کار، استعداد و خلاقیت خود را به میدان بیاورند چرا که کشور را باید خودمان بسازیم و نگاه بیرونی فایده ای ندارد.

رئیس دستگاه قضا گفت: البته نمی گوئیم که رفع تحریم ها بی فایده است و همه می دانند که تحریم ها اثر دارد اما آنچه که کشور را نجات می دهد اقدامات جهادی مردم و مسئولان است.

 

وی افزود: نظامیان، مسئولان سیاسی و رؤسای قوا و مردم عزیز باید به هوش باشند که کشور با صرف یک توافقنامه نجات پیدا نمی کند و همه باید تلاش کنند اقتدار را حفظ کنند.

تیم مذاکره کننده واقعاً تلاش کرد

آیت الله آملی لاریجانی گفت: در خصوص محتوای توافقنامه، انصاف این است که قدم های بلندی برداشته شده است و تیم مذاکره کننده واقعاً تلاش کرد.

 

رئیس دستگاه قضا افزود: در جلسات رسمی شورای عالی امنیت ملی، این مسائل بحث می شود و واضح است که تیم مذاکره کننده واقعاً مسلط هستند و در مقابل شبهاتی که مطرح می شود پاسخ های خوب و روشنی دارند.

 

نقاط ابهامی وجود دارد و باید بررسی شود

 

 

وی گفت: من از تیم مذاکره کننده تشکر می کنم اما در عین حال باید قبول کنیم که نقاط ابهامی وجود دارد و این نقاط باید بررسی شود که البته نهادهای مسئول در حال بررسی هستند و امیدواریم این نقاط ابهام هم تبیین و ابعادش روشن شود.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: محدودیت های بسیاری پذیرفته شده که برخی روشن است اما باید دید چیزی فراتر از خطوط قرمز پذیرفته نشده باشد.

وی گفت: توقع ما این است که همه مسئولان، دلسوزان و منتقدان در چارچوبی منطقی حرکت کنند و ارزیابی های عجولانه و توأم با توهین هیچ فایده ای ندارد.

ْْآیت الله آملی لاریجانی افزود: ذوق زدگی در مقام ارزیابی هم اشتباه است و عده ای گفته اند این توافقنامه هیچ نداشته است که به نظر می رسد این سخن خلاف واقع و خلاف انصاف است.

وی گفت: بالأخره در این توافقنامه حق هسته ای ایران پذیرفته شده و البته تعبیر حق نیامده اما ایران عملاً مجاز شمرده شده است که بتواند غنی سازی و برخی مراحل تحقیق و توسعه را داشته باشد و بحث برداشته شدن تحریم ها هم تصریح شده است.

رئیس دستگاه قضا افزود: اینها همه نکات مثبت و روشن است و نباید در مقام ارزیابی گاهی غلیان احساسات باعث شود که زحمات شبانه روزی عده ای از فرزندان این مرز و بوم و دلسوزان نظام دیده نشود.

وی با اشاره به اینکه محدودیت های زیادی در تحقیق و توسعه و در مباحث موشکی و رفع تحریم ها و اجرا در این توافق آمده است گفت: این محدودیت ها هم باید با تأمل، تدبر، تأنی و طمأنینه بررسی شود.

انتقادهای بی حساب به توافق، اشتباه است

آیت الله آملی لاریجانی انتقادهای بی حساب به توافق را اشتباه خواند و افزود: همه باید همدلانه و مسئولانه برخورد کنند تا ان شاء الله نتیجه این توافق به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد.

وی گفت: از همه مهمتر این است که در مقام اجرا هم اینها را ببینیم و حتی اگر توافق همه ابعادش بررسی شد و مقبول افتاد، نقطه آخر اجراست، چرا که غربی ها در به هم زدن نتایج و مذاکرات و نقض قراردادها ید طولایی دارند و همه باید مواظب باشند.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: مسئله اجرا نقطه اثر نهایی است و شاید توافقی خوب باشد اما اگر اجرا نشود فایده ای ندارد.

رئیس دستگاه قضا گفت: غربی ها متأسفانه در این توافق فرمولی برای خود درست کردند که اگر نقضی را ادعا کنند می توانند بدون مشکل تحریم ها را برگردانند و این مسئله ای کلیدی است که باید رسیدگی کرد.

وی افزود: البته راه حل اجرایی شدن این توافق برای جمهوری اسلامی ایران همان اقتدار است و اقتدار ما بازدارنده بازیگری سیاسی آنهاست.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: البته نگاه بدبینانه ای به رفتار غربی ها حاکم است و ما در دولت های قبلی هم شاهد این رفتار غربی ها بودیم چرا که آنها ادعا می کردند شش ماهه مذاکرات را به سرانجام برسانند اما همه دیدیم که چه بهانه جویی ها می‌کردندamooliamooliamooli

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو