تفاهمی «طلایی» در حاشیه مذاکرات وین‎ 
چاپ 

تفاهمی «طلایی» در حاشیه مذاکرات وین‎

seef

 

 

بانک مرکزی ایران اعلام کرد در حاشیه مذاکرات هسته ای جاری در وین با انجام توافق بخشی از ذخایر طلای این کشور که در چارچوب تحریم های بین المللی مسدود شده بود به ایران بازگشت.

به گزارش یمین نیوز، ولی الله سیف رییس بانک مرکزی ایران تصریح کرد این توافق در مورد بازگرداندن ۱۳ تن طلا بود که از دو سال پیش در آفریقای جنوبی مسدود شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از تهران،این مقام ایرانی افزود از ابتدای هفته سه محموله تحویل بانک مرکزی شد که آخرین مورد آن (چهار تن) شامگاه سه شنبه بود.

این موضوع نتیجه تفاهمی است که در حاشیه مذاکرات وین میان ایران و گروه پنج به علاوه یک حاصل شده است. در مذاکرات وین دو طرف تلاش می کنند به توافق تاریخی در مورد برنامه هسته ای ایران برسند.

توافق نهایی که قرار است تا هفتم ژوئیه حاصل شود، باید جنبه صلح آمیز برنامه هسته ایران را در قبال لغو تحریم های بین المللی که از سال ۲۰۰۶ اتخاذ شده است، تضمین کند.

اتحادیه اروپا بخشی از این تحریم ها -محصولات پتروشیمی ، تجارت طلا و فلزات گرانبها و نقل و انتقالات مالی- را در ژانویه ۲۰۱۴ در چارچوب توافق موقت لغو شده بود.

به گفته آمریکا حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی های ایران در حال حاضر به دلیل تحریم ها -بین المللی وآمریکا- در سراسر جهان مسدود است. این تحریم ها به دلیل برنامه هسته ای ایران و نیز حمایت ادعایی ایران از سازمان های تروریستی اتخاذ شده است.

 

 

درباره نویسنده

15691مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو