باز کردن گره مذاکرات وين در دست آمانوست 
چاپ 

باز کردن گره مذاکرات وين در دست آمانوست

amee22مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از سفرش به تهران گفت که هدف از این سفر یافتن راه حل برای تمام مسائل باقی مانده در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از بازگشت از سفرش به تهران گفت که هدف از این سفر یافتن راه حل برای تمام مسائل باقی مانده در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بود.

به گزارش جهان،به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یوکیو آمانو مدیرکل که روز پنج شنبه به منظور دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر کرده بود با انتشار بیانیه‌ای در این‌باره نوشت:‌

«من روز پنج شنبه برای دیدار با رئیس‌جمهور روحانی و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به تهران سفر کردم که در پی دیدارهایی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ایرانی در وین انجام شد. هدف از این دیدار پیشبرد کار برای دستیابی به راه حلی برای تمام مسائل باقی مانده در خصوص برنامه هسته‌ای ایران شامل شفاف‌سازی ابعاد نظامی احتمالی بود. معتقدم که هر دوطرف اکنون در خصوص برخی جنبه‌های کار تفاهم و درک بهتری دارند؛ اگرچه لازم است کار بیشتری انجام شود.

ما علاوه بر این درباره ادامه رایزنی‌ها میان کشورهای عضو گروه ۳+۳ و جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) و مسأله نظارت و راستی‌آزمایی آژانس درباره اقدامات تحت این توافق گفت‌وگو کردیم.»

” شبکه المیادین گزارش داد: باز کردن گره مذاکرات هسته ای وین در دست یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

به گزارش گزارش جهان به نقل از واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با مقامات بلندپایه ایران دیدار کرد. آمانو با مقامات ایرانی درباره حل بعضی مسایل به ویژه بازرسی از مراکز نظامی و دیدار با شماری از دانشمندان هسته ای این کشور گفتگو کرد.

نورالدین الدغیر خبرنگار شبکه المیادین در تهران گفت: سفر آمانو به تهران به عنوان سفر برای باز کردن گره مذاکرات هسته ای در وین توصیف شد. در روزهای باقیمانده از مذاکرات بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک در وین، بحث درباره خواست غرب در مورد بررسی آنچه فعالیت های نظامی احتمالی ایران خوانده می شود ادامه خواهد داشت. ایران تاکید دارد اسرار امنیتی و نظامی این کشور نباید مخدوش شود.

حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسایل سیاسی در تهران به المیادین گفت:«آمانو تلاش می کند رئیس جمهور ایران و شورای عالی امنیت ملی را از گزارش خود به گروه پنج بعلاوه یک در مورد فعالیت های نظامی احتمالی این کشور آگاه کند. آمانو همچنین می خواهد از ملاحظات ایران در این باره مطلع شود.»

در ادامه این گزارش آمده است: بنابراین آمانو به دنبال گرفتن پاسخ ایران درباره بازرسی شماری از تاسیسات (نظامی) است. آژانس از لزوم بازرسی از یازده مرکز (نظامی) سخن می گوید و فهرستی از بیست و پنج دانشمند هسته ای ایران دارد که خواهان مصاحبه با آنان است. بدون شک نام محسن فخری زاده که سازمان های اطلاعاتی غرب او را «طرح منهتن ایران» می خوانند، در این فهرست قرار دارد. با توجه به حساس بودن این درخواست آژانس، به نظر می رسد آمانو حامل تضمین هایی برای ایرانیهاست. به ویژه که مقامات ایرانی به طور فزاینده درباره اعتبار و بیطرفی آژانس ابراز تردید می کنند.

خبرنگار المیادین پس از پخش بخشی از بیانات مقام معظم رهبری درباره استقلال نداشتن آژانس خاطر نشان کرد: بعضی از مسایل باقی مانده از دوره محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران یا مسایل باقی مانده در مرحله کنونی هم از جمله بخش های گفتگوهای آمانو در تهران است. تحقیقات نوترونی، کلاهک های جدید برای موشک ها و انفجارهای مریوان مسایلی هستند که آژانس درباره آنها مشکوک است و تهران در مقابل درباره منبع این اطلاعات ابراز تردید می کند. این امیدواری وجود دارد که سفر آمانو به تهران به حل مشکلات باقی مانده در وین کمک کند، اما این مسئله به درخواست ایران از آژانس برای عملکرد مستقلانه و عادلانه و درخواست متقابل آژانس از تهران برای شفافیت و همکاری بیشتر بستگی دارد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو