آغاز انقلاب ریلی در کشور/ ساخت ترمینال قطارهای سریع‌السیر در تهران 
چاپ 

آغاز انقلاب ریلی در کشور/ ساخت ترمینال قطارهای سریع‌السیر در تهران

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که انقلاب ریلی ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد، اظهار کرد: طرح توسعه ایستگاه‌های چند محوری و طراحی دوباره آنها یکی از اصلی‌ترین محورهایی است که ایران با حضور یک شرکت فرانسوی آن را استارت زده است.

محسن پور سید آقایی ، با بیان این‌ مطلب تصریح کرد: در طول تمام سال‌هایی که از ورود راه آهن به ایران می‌گذرد، هرگز برنامه‌ای برای بازطراحی ایستگاه‌های موجود اجرایی نشده و بسیاری از امکانات ایستگاهی امروز از ۸۰ سال قبل ثابت باقی ماندند.

وی ادامه داد: این در حالی است که ایستگاه های راه‌آهن در سرتاسر دنیا محلی برای توسعه تجارت به حساب می‌آید و بررسی شرایط و کیفیت آنها میزان توسعه یافتگی یک شهر را مشخص می‌کند.

مدیر عامل شرکت راه آهن با اشاره به لزوم تغییر جدی در ساختار ایستگاه راه‌آهن شهر تهران اظهار کرد: ایستگاه راه‌آهن در چند محور مختلف تغییر کند. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های زیرساختی آن ایجاد یک ارتباط قوی میان راه‌آهن با قطارهای سریع‌السیر و متروهای شهری است.

پورسید آقایی افزود: بحث جابک‌سازی و بهینه‌سازی ظرفیت این ایستگاه از دیگر محورهای برنامه‌ریزی خواهد بود. شرکت فرانسوی مورد قرار‌داد باید گزارش خود را از وضعیت ایستگاه راه‌آهن تهران ارائه کرده و به ما اعلام کند که کدام یک از تجهیزات و کارگاه‌های فنی موجود در ایستگاه‌ راه‌آهن باید از اینجا برود تا وضعیت امکانات ایستگاه به روز شود.

وی به لزوم تجهیز ایستگاه‌های قطار حومه‌ای در اطراف تهران نیز اشاره کرد و گفت: کار ساخت ایستگاه‌های این قطار در شهرهایی مانند ورامین، کرج و هشتگرد ادامه دارد و ما امیدواریم با یک تغییر ساختار بتوانیم این خطوط را در فاصله‌ای کوتاه به ایستگاه تهران متصل کنیم.

مدیر عامل شرکت راه آهن با اشاره به تجربیات مهم شرکت فرانسوی ارپ در نوسازی و بازطراحی ایستگاه‌های قطار اظهار کرد: این شرکت که جزو معتبرترین کشور‌های اروپایی دراین حوزه به حساب می‌آید، طراحی ایستگاه‌های ایران را برعهده خواهد گرفت که با یک تغییر چهره جدی ایستگاه‌های راه‌آهن در ایران ضمن حذف هویت سنتی خود به امکانات مدرن مجهز شوند.

پورسید آقایی در پاسخ به این سوال که چرا در جریان این طرح از شرکت‌های خارجی استفاده شده نیز اظهار کرد: با توجه به این‌که این تجربه تاکنون در ایران اتفاق نیفتاده و کاملا جدید است در برنامه‌ی راه‌آهن هدف بر این شد که با استفاده از تجارب و اعتبارات فنی یک شرکت اروپایی این مرحله از کار آغاز شد.

وی اضافه کرد: البته به منظور انتقال سریع این فناوری‌ها به ایران ما از شرکت‌های ایرانی به عنوان ناظر در این پروژه استفاده می‌کنیم تا برای بازطراحی ایستگاه‌های راه آهن در دیگر شهرها و نقاط کشور بتوان از این تجربه نهایت استفاده را برد.

مدیر عامل شرکت راه آهن با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در این عرصه اظهار کرد: پروژه فعلی که در حدود هفت میلیون یورو ارزش دارد نقطه آغازین این برنامه به حساب می‌آید و ما مطمئنیم در صورت انتقال این تجارب به ایرانی‌ها بخش عمده‌ای از این سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های داخلی انجام خواهد گرفت که قطعا سود زیادی به همراه خواهد داشت.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که تا چه حد تلاش شده در جریان این پروژه یکپارچگی سیاست‌ها و دیگر معاونت‌های وزارت راه و شهرسازی برقرار شود نیز تصریح کرد: در جریان جلسات و گفت‌وگوهایی که داشتیم معاونت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در جریان کامل این موضوع قرار گرفته و تلاش می‌کنیم طرح اصلاح وضعیت ایستگاه‌های راه‌آهن را با هماهنگی، حداکثری با فضای طراحی شهرسازی و حتی نوسازی بافت‌های فرسوده اجرایی کنیم.

پورسید آقایی خاطر نشان کرد: در این زمینه تلاش‌های بسیاری صورت گرفته که البته کار در مراحل ابتدایی به سر می‌برد. مردم باید از بروز‌ترین امکانات زندگی مدرن بهره‌مند شوند و قطعا در این زمینه استفاده از ظرفیت‌های زیرساختی ریلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو