خطیب‌زاده: مذاکرات وین پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است/ ارتباط ایران و آمریکا از طریق مکتوبات غیررسمی است 
چاپ 

خطیب‌زاده: مذاکرات وین پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است/ ارتباط ایران و آمریکا از طریق مکتوبات غیررسمی است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره آخرین تحولات در ارتباط با بدهی کره جنوبی به ایران و برخی از اخبار منتشر شده در این زمینه گفت: کره جنوبی به ایران بدهی قطعی دارد. پیگیری‌ها در این زمینه انجام شده و امیدواریم برای یک بار این پرونده تمام شود و موضوع به نتیجه برسد.

به گزارش یمین نیوز به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل وزارت خارجه برگزار شده بود، اظهار کرد: در جریان ملاقات معاون وزیر خارجه کره جنوبی با آقای باقری معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در وین پیشنهاداتی در ارتباط با این موضوع مطرح شد و قرار شد نهادهای ذیربط ایرانی این موضوع را پیگیری کنند. پیگیری ها در این زمینه انجام شده و امیدواریم برای یک بار این پرونده تمام شود و موضوع به نتیجه برسد.

وی افزود: ما متأسفانه تجربه خوبی از اظهارات قبلی کره ای ها نداریم و امیدواریم این بار پیشنهادات مطرح شده عملیاتی و اجرایی شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد زمان سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به تهران نیز گفت: تاریخ انجام این سفر هنوز قطعی نشده است. انجام این سفر در دستور کار است و ما در حال برنامه ریزی در ارتباط با زمان آن هستیم.

خطیب زاده همچنین در مورد زمان برگزاری نشست سران آستانه با حضور روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه در تهران نیز گفت: برگزاری این نشست نیز در دستور کار است. تاریخ برگزاری آن باید هماهنگ شود. تلاش داریم تا قبل از بهار این تاریخ را هماهنگ کنیم. البته باید دید زمان و شرایط چگونه پیش می رود.

وی همچنین گفت: در آینده نزدیک شاهد برگزاری اجلاس های دیگری از جمله اجلاس های سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه در تهران خواهیم بود و تلاش داریم که این نشست ها در بهترین زمان ممکن برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال ایسنا در مورد سفر وزیر خارجه قطر به تهران و برخی از تحلیل های منتشر شده در این زمینه مبنی بر اینکه احتمالا وزیر خارجه قطر حامل پیام هایی بین ایران و آمریکا بوده است، گفت: رایزنی مداوم بین دوستان در منطقه امری طبیعی است و برخی اوقات شرایط منطقه ایجاب می کند که رایزنی ها به صورت منظم تر و با فواصل کوتاه تر انجام شود. بعد از گفت وگوی تلفنی که بین وزرای خارجه دو کشور انجام شد لازم بود که برخی از رایزنی ها از نزدیک انجام شود و در همین راستا شاهد سفر وزیر خارجه قطر به تهران بودیم.

خطیب زاده گفت: آنچه که بین ایران و ۱+۴ و آمریکا در وین اتفاق می افتد مسیر خاص خود را دارد و همان طور که ما در مورد مسائل منطقه با کشورهای فرامنطقه گفت وگو نمی کنیم مسائل مربوط به مذاکرات ۱+۴ را در چارچوب حقوقی خود به جلو می بریم. آنچه که در وین رخ می دهد مسیر حرفه ای خود را طی می کند و باید از گمانه زنی هایی که در این زمینه مطرح می شود عبور کرد.

وی همچنین درپاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد اظهارات اخیر وزیر خارجه مغرب مبنی بر اینکه ایران به دنبال گسترش تشیع در غرب آفریقاست و اینکه ایران پشت حملات اخیر یمن به امارات بوده است، تصریح کرد: این برای اولین بار نیست که این گونه اظهارات بی‌اساس از سوی وزیر خارجه مغرب انجام می شود. ما به خاطر احترام به مردم مسلمان و فرهیخته مغرب تلاش کرده ایم از این مسائل عبور کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین اظهار کرد: خود وزیر خارجه مغرب می داند که رفتارهای این کشور در حوزه توسل به خشونت و دخالت های نظامی-اطلاعاتی این کشور در کشورهای دیگر باعث ایجاد چه تنش هایی در منطقه شده است.

خطیب زاده افزود: مشکل اصلی حرکت برخی از سیاستمداران مغربی برخلاف خواست مردم این کشور به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. مقامات مغرب به جای فرافکنی های بی اساس باید به خواسته مردم خود در این زمینه احترام بگذارند و تلاش کنند که عضوی موثر در جهان اسلام و مسلمانان باشند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طبق برخی از اخبار منتشر شده سعید جلیلی دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی کشور در مورد مذاکرات وین نامه ای را به برخی از مقامات کشور نوشته و از این مذاکرات انتقاد کرده است، آیا وزارت خارجه در جریان این موضوع است، گفت: من خبری از این موضوع ندارم. مناسب است در مورد این مسئله از خود ایشان سوال کنید. اما می توانم بگویم که ما در مذاکرات وین با یک اجماع ملی و با استفاده از تمام ظرفیت های داخلی گفت وگوها را به جلو می بریم و این سرمایه بزرگی است که باید پاس داشته شود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر اهدای تعدادی واکسن از سوی ایتالیا به ایران گفت: برخی از همکاری ها بین ایران و کشورهای دیگر در حوزه سلامت همچنان ادامه دارد. ما از دولت ایتالیا برای اهدای واکسن به ایران تشکر می کنیم.

وی همچنین افزود: ایران نیز تمام تلاش خود را به کار گرفته که به برخی دیگر از کشورها در حوزه بهداشت کمک هایی را داشته باشد. از این جهت که ما در داخل کشور در حوزه واکسن و تهیه آن و موارد مربوط به آن در وضعیت خوبی قرار داریم.

خطیب زاده همچنین در مورد تفاهم صورت گرفته بین عربستان و عراق در زمینه تهیه برق و نگاه ایران به این تفاهم گفت: ما از گسترش روابط کشورهای منطقه با یکدیگر از جمله گسترش روابط میان عراق و عربستان حمایت می کنیم. ما همواره بر اهمیت گسترش همکاری های منطقه ای تأکید کرده ایم و آن را به نفع منطقه می دانیم. ایران خود یکی از پیشنهادکنندگان همکاری های منطقه ای است و امیدواریم این همکاری ها که به نفع کل منطقه است افزایش پیدا کند. در منطقه ما فضا به اندازه کافی برای همکاری های منطقه ای وجود دارد و نیازی به رقابت های بیجا و غیرسازنده نیست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگری در مورد روابط ایران و عربستان و آخرین تحولات مربوط به آن گفت: میان ایران و عربستان تحول خاص جدیدی رخ نداده است و اگر اتفاق بیفتد آن را به شما رسما اعلام می کنیم.

وی در همین ارتباط گفت: بدون شک هر چه بتوانیم از فضای تقابل به فضای تعامل منطقی حرکت کنیم این موضوع به نفع دو کشور و منطقه است.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در جریان دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور ایران و روسیه در مورد حملات رژیم صهیونیستی به مواضع ایران در سوریه بحث و گفت وگو شده است، خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: مناسب است که در مورد این ملاقات مفصل و چند ساعته از سخنگوی دولت سوال کنید ولی جهت اطلاع شما بگویم که در آن ملاقات و گفت وگوی صمیمانه و چند ساعته روسای جمهور دو کشور ایران و روسیه در حوزه های مختلف دو جانبه، منطقه ای و بین المللی از جمله موضوع سوریه با یکدیگر رایزنی و گفت وگوهای خوبی انجام دادند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا تحولات یمن و تشدید بحران در این کشور بر روی مذاکرات ایران و عربستان اثرگذار خواهد بود یا خیر، گفت: متأسفانه ائتلاف خودخوانده به صورت وحشیانه مردم یمن را هدف حملات گسترده خود قرار داده است. مردم یمن قربانی این تجاوزات هستند. ایران همواره سعی کرده که صدای مظلومیت مردم یمن باشد و در همین راستا تلاش کرده که از طریق سازوکارهای بین المللی و گفت وگوهای یمنی-یمنی این بحران پایان پیدا کند و در چند روز گذشته ایران رایزنی ها و گفت وگوهای خود در این زمینه را شدت بخشیده و از تمام توان خود در این حوزه استفاده کرده است. ما شاهد ادامه چرخه خشونت توسط برخی از کشورهای منطقه در این کشور هستیم. این چرخه بی پایان است مگر اینکه کشورهایی که به خشونت متوسل می شوند نقطه پایانی بر آن بگذارند و بدانند که راه حل این بحران سیاسی است نه نظامی.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد گفت وگوی تلفنی اخیر روسای جمهور ایران و فرانسه و تأثیر آن بر مذاکرات وین اظهار کرد: دو کشور ایران و فرانسه دو کشور مهم در جریان مذاکرات وین هستند. تاکنون روسای جمهور دو کشور چندین بار به صورت تلفنی با یکدیگر گفت وگو کرده اند. در این گفت وگوی تلفنی مواضع تهران در جریان مذاکرات وین بار دیگر به خوبی تبیین شد. در مورد برخی از مسائل بین دو طرف تبادل نظر صورت گرفت و امیدواریم طی روزهای آتی نتیجه این رایزنی ها و گفت وگوها را در وین مشاهده کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین بار دیگر در پاسخ به سوال دیگری در مورد مذاکرات وین تصریح کرد: اگر فردای بازگشت هیئت ها به وین طرف های مقابل حقوق ایران را به رسمیت بشناسند و به خواسته های به حق ایران پاسخ درست بدهند و در چارچوب برجام خواسته های خود را مطرح کنند و انتظاری بیش از آن نداشته باشند ما در فردای آن روز می توانیم به یک توافق خوب و پایداری برسیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: طرف های مقابل موارد اختلافی را به روشنی می دانند و باید تصمیمات سیاسی در مورد آن اتخاذ کنند به ویژه در واشنگتن.

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه رفع تحریم ها موضوعات مهمی همچنان باقی مانده است و برخی از اختلاف ها وجود دارد، اظهار کرد: در حوزه تضمین ها و راستی آزمایی ها نیز باید آمریکایی ها این تضمین را بدهند که بار دیگر به مانند چند سال پیش حقوق بین الملل را به سخره نمی گیرند. مجددا اتباع ما را به بهانه های واهی دور زدن تحریم ها گروگان نمی گیرند و این زمینه را فراهم می کنند که ایران از منافع اقتصادی برجام استفاده کند. متأسفانه عملکرد اروپایی ها و آمریکایی ها در حوزه برجام براساس عملکرد چند سال اخیرشان خوب نبوده است.

خطیب زاده با بیان اینکه در بحث مذاکرات وین ایده ها مکتوب شده است و ما از فاز ایده‌ها رد شده‌ایم، گفت: جمهوری اسلامی ایران خلاقانه تمام موارد را مکتوب کرده است. ابتکارات را مطرح کرده است. منتظر پاسخ طرف های مقابل هستیم. امیدواریم در حوزه رفع تحریم ها به نتیجه خوبی برسیم.

وی در عین حال گفت: بر این نکته نیز تأکید می کنم که دولت سیزدهم تاکنون در حوزه خنثی سازی تحریم‌ها و ایجاد سازوکارها برای گسترش روابط تجاری دو کشور در حوزه منطقه ای و بین المللی پیشرفت های قابل توجهی داشته و ما همه چیز را به وین گره نزده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست درخصوص سفر اخیر رئیس رژیم صهیونیستی به امارات و نگاه ایران به این موضوع گفت: بحران آفرینی در ذات رژیم جعلی اشغالگر قدس است و این رژیم تنها براساس بحران آفرینی، ترور، خشونت و خونریزی دوام می آورد و حیات‌اش را بر همین بحران آفرینی ها می بیند.

وی ادامه داد: تنها رژیم آپارتاید در نظام بین الملل در حال حاضر رژیم اشغالگر قدس است. این رژیم سیاست های آپارتایدی را دنبال می کند و به دنبال سلطه یک نژاد و قوم اقلیت در سرزمین های اشغالی است. به دنبال انجام اقدامات ظالمانه سیستماتیک علیه ساکنان اصلی فلسطین است و در سال ۲۰۱۸ با قانون نژادپرستانه دولت-ملت یهود بر این رفتار نژادپرستانه خود صحه گذاشت.

خطیب زاده ادامه داد: کشورهایی که در مسیر عادی سازی روابط با این رژیم به بحران سازی‌های این رژیم کمک می کنند باید بدانند که ذات متجاوز این رژیم اولین قربانیانی که می‌گیرد همان هایی هستند که در مسیر عادی سازی با این رژیم قدم برمی دارند. این رژیم با بحران های متعددی روبرو است و سعی می کند بحران های خود را به دیگران منتقل کند.

وی ادامه داد: ما نه تنها این اقدامات در مسیر عادی سازی روابط با این رژیم را محکوم می کنیم بلکه تأکید بر این داریم که کشورهایی که در این مسیر قدم برداشته اند باید زودتر ندای بیدار ملت های خود را بشنوند و به این تفرقه افکنی ها در جهان اسلام و عرب پایان دهند و این موضوع به نفع خودشان و منطقه است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد مذاکرات وین و تنفس ایجاد شده در جریان برگزاری دور هشتم مذاکرات وین گفت: ما از این تنفس ها تاکنون چندین بار داشته ایم. مذاکرات طی سه هفته گذشته پیشرفت های قابل توجهی داشته است. در هر چهار حوزه رفع تحریم ها، تعهدات هسته ای، راستی آزمایی و اخذ تضامین پیشرفت هایی وجود داشته است. البته در برخی زمینه ها پیشرفت ها قابل توجه و سرعت بهتر بوده است و در برخی از زمینه ها به خاطر بی عملی طرف مقابل و یا عدم اخذ تضمین های لازم و یا عدم ابتکار و خلاقیت های لازم از سوی طرف های مقابل با کندی هایی روبرو بوده است. ما به این کشورها توصیه می کنیم که بعد از بازگشت از پایتخت هایشان به وین با تصمیمات لازم برگردند تا آنچه که در پیش نویس ها آمده است اجرایی شود.

خطیب زاده تصریح کرد: اگر طرف های مقابل به خصوص آمریکایی ها وقتی به وین باز میگردند تصمیمات خود را اخذ کرده باشند بر مطالبات به حق ایران صحه بگذارند و بیشتر از برجام مطالبه نکنند و ما هم کمتر از برجام را قبول نمی کنیم به سرعت می توان به یک توافق پایدار، خوب و قابل اتکا رسید.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدام وزارت خارجه کانادا در استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس در صفحه توییتر خود گفت: دولت کانادا برخی از اختلافات سیاسی را به مسائل بچگانه کشانده‌اند و فراموش کرده که این اختلافات نمی‌تواند بر مسائل روشن و حقوقی اثر بگذارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: طبیعی است که نام کشورها و مناطق نمی تواند تابعی از خواست سیاسی کشورها باشد و متأسفانه دولت کانادا اولین بار نیست که برای مطامع و اغراض سیاسی خود دست به این کارها می زنند.

وی ادامه داد: جامعه فرهیخته ایرانیان در کانادا هر روز رفتار پر از ریای دولت کانادا را می بیند. آن ها از یک طرف اشک تمساح می ریزند و از سوی دیگر به هویت ایرانی حمله می کنند. این اظهارات و اقدامات کمترین ارزش حقوقی و بین المللی را ندارد ولی به خوبی ذات این دولت را نشان می دهد که در تجارت رأی هر کاری را انجام می دهد.

خطیب زاده افزود: وظیفه قطعی دولت جمهوری اسلامی ایران حفظ صیانت از تمامی ابعاد هویتی ایران و ایرانی در نقاط مختلف جهان است، از جمله صیانت از وضعیت ایرانیان در کانادا که ما بعضا گزارشات خوبی در این زمینه دریافت نمی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران درباره اینکه معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه اخیرا در اظهارنظری اعلام کرده که ما به ایران پیشنهاد داده ایم در صورت پایبندی ایران به توافق برجام، تحریم ها لغو می شود و از سوی دیگر ایران باید سریع و فوری غنی سازی خود را متوقف کند، گفت: فکر می کنم مذاکره کنندگان انگلیس در وین باید مقامات کشورشان را از گیجی نسبت به آنچه که در وین اتفاق می افتد خارج کنند.

وی تأکید کرد: آنچه که به عنوان حقوق قطعی جمهوری اسلامی ایران در حوزه فناوری های صلح آمیز هسته ای است لایتغیر باقی خواهد ماند.

خطیب زاده همچنین تصریح کرد: مقامات انگلیس بعضا این روزها اظهارات بسیار شاذی مطرح می کنند که باید پرسش و جو شود که در چه حوزه ای این گیجی به مقامات انگلیس منتقل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد سامانه پرسمان میخک که در سایت وزارت خارجه برای پرس و جوی اتباع ایرانی جهت ترددشان به ایران راه اندازی شده است، اظهار کرد: سامانه پرسمان در خصوص تردد ایرانیان از چند هفته قبل فعال شده است. در این زمینه یک کمیته بین نهادی وجود دارد که میزبانی آن را وزارت خارجه بر عهده دارد. تاکنون چند هزار درخواست ثبت شده و پاسخ بیش از ۷۰ درصد این درخواست ها و سوالات آماده شده  است. پاسخ برخی از آن ها داده شده و برخی دیگر نیز در حال پروسه پاسخ داده شدن است. تعداد قابل توجهی از سوالات ربطی به تردد ندارد، مربوط به تردد نیست. مثلا در مورد نظام وظیفه است که باید این سوالات تفکیک شود.

خطیب زاده ادامه داد: آن هایی که پاسخ خود را دریافت نکرده اند می توانند پیگیری کنند. در مورد برخی از درخواست ها باید سوالات بیشتری پرسیده شود و ما این موارد را به نزدیک ترین سفارتخانه و نمایندگی ایران به محل سکونت این افراد راهنمایی می کنیم. این افراد به این مکان ها راهنمایی می شوند تا پاسخ دقیق تر دریافت کنند.

وی ادامه داد: یک واحدی در وزارت خارجه است که فقط مختص پیگیری مسائل مربوط به این سامانه است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره در ارتباط با انجام مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا در وین با توجه به برخی از اظهارنظرهایی که طی روزهای اخیر از سوی مقامات دو کشور مطرح شده است، تصریح کرد: موضع ایران روشن است. آنچه که در وین در حال رخ دادن است کاملا روشن است. ایران و ۱+۴ در حال تلاش برای این هستند که مطمئن شوند بازگشت آمریکا به برجام بازگشت قابل اتکا و قابل اطمینانی است. در این مسیر در حوزه اخذ تضامین، رفع تحریم ها و راستی آزمایی ها باید بین ایران و آمریکا تبادل نظرهایی انجام می شد. مسیری که در این زمینه در نظر گرفته شد مسیر مطلوبی است. این مسیر براساس رفتار طرف مقابل انتخاب شده است. آنچه که به عنوان مکتوبات غیررسمی بین ایران و آمریکا از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا انجام می شود مسیری است که تا به امروز انجام شده و تا زمانی که لازم باشد گفت وگوها از همین طریق انجام می شود و این مسیر ادامه پیدا می کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از اخبار منتشر شده در ارتباط با آزادسازی برخی از منابع ایران در عراق و رایزنی هایی که بین دو کشور در این زمینه انجام شده و اینکه آیا این اتفاق در چارچوب مذاکرات وین صورت پذیرفته است، اظهار کرد: ایران طی سال های گذشته همواره گفت وگوهایی را با کشورهای مختلف برای دسترسی به منابع خود داشته است. با عراق نیز این گفت وگوها انجام شده است. در چند ماه گذشته با کشور عراق این گفت وگوها انجام شده است. ما در حوزه صادرات و تضمین آن، ارتقای آن و شیوه های دسترسی به منابع خود راهکارهای خود را داریم. جزئیات آن را به خاطر ابعاد محرمانه آن نمی توانم بگویم ولی این موضوع به صورت خاص در حال انجام است.

خطیب زاده همچنین در مورد برخی از مشکلات بوجود آمده در حوزه انتقال گاز ایران به ترکیه اظهار کرد: اتفاقی در حوزه لوله های انتقالی ایران به ترکیه رخ داده بود که بلافاصله دوستان ما در ترکیه از این اختلال فنی مطلع شدند. برای رفع این اختلال هیئت شان آمد، بازدید کردند و دو کشور در حال تلاش هستند که این اختلال را در اسرع وقت برطرف کنند و در کمترین زمان حل شود. این گونه مسائل در حوزه صادرات رخ می دهد و نباید تفاسیر خاصی از این گونه اتفاقات انجام شود.

وی همچنین در مورد حقابه ایران از هیرمند و تجمع اخیر مردم سیستان و بلوچستان در این زمینه تصریح کرد: مردم غیور در آن منطقه با مشکل کم آبی و عدم دریافت حقابه هیرمند روبرو هستند. آنچه که در روزهای اخیر اتفاق افتاد یک تجمع مسالمت آمیز بود که البته با برخی از رفتارهای احساسی همراه شد که قابل تأیید نیست.

وی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی به صراحت می گویم که حقابه ایران از هیرمند یک حقابه قطعی است به رغم اینکه هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان تأیید کرده که معاهده موجود بین دو کشور را قبول دارد و این حق قطعی است و سد را باز کرده ولی آبی به مرزهای ایران نرسیده است. برای ما باز شدن سد مهم نیست برای ما دریافت حقابه مهم است و کلیه موانع در این زمینه را هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان باید برطرف کند. این موضوع سنجه بسیار مهمی است تا به ما نشان دهد که هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان به چه میزان مسئولیت پذیر است و به توافقات دوجانبه و معاهدات بین المللی پایبند است.

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه ما از همه ابزارهای خود استفاده می کنیم که این حق قطعی تأمین شود، تصریح کرد: تغییر مسیر حرکت رودخانه های مرزی اتفاق خوبی نیست و محیط زیست یکی دیگر از قربانیان این تصمیمات غیرفنی در داخل افغانستان است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه تصریح کرد: همان طور که بارها گفته ایم ذات رژیم صهیونیستی تجاوز است. ما این اقدامات را نه تنها محکوم می کنیم بلکه با تمام توان خود در کنار دولت و ملت سوریه هستیم تا به این تجاوزات پایان دهیم و دیگر کشورها را نیز ترغیب می کنیم که هشدارهای لازم را به رژیم صهیونیستی به خاطر این تجاوزات و تعدی ها بدهند.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد طرح ساماندهی کولبری در استان های مرزی و اقدامات وزارت خارجه در این زمینه گفت: یکی از موضوعات مهم بین ما و برخی از کشورها در مرزهای غربی همین ترددها بوده که بعضا مشکلاتی را ایجاد کرده است. ما از فعالیت بازارچه های مرزی قانونی با کشورهای همسایه همواره حمایت کرده ایم.

وی ادامه داد: موضوع کولبران مسئله ای است که نهادهای مختلف داخلی، اقتصادی و همچنین وزارت کشور اقدامات جدیدی را در این زمینه انجام دادند و طرح های قابل توجهی را در چند ماه گذشته آماده کردند. وزارت خارجه از حوزه مرزی و همکاری کشورها تلاش کرده که در این زمینه تسهیل گر و معین باشد ولی همان طور که اشاره شد نهادهای مجری، نهادهای دیگری هستند.

این دیپلمات ارشد کشورمان در همین زمینه ادامه داد: اتباع ما باید صیانت شوند. وزارت خارجه در این حوزه قویا ورود پیدا کرده است.

خطیب زاده تصریح کرد: متأسفانه در موضوع کولبری بعضا معضلی به نام فعالیت های گروهک های ضد انقلاب داریم که تلاش می کنند برای کولبران مشکل ایجاد کنند و از آن ها باج خواهی کنند. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا این فضا را ایجاد کنیم که همه این عزیزان را به سمت تجارت قانونی هدایت کنیم و در حوزه بازارچه های مرزی آن ها را سازماندهی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدای این نشست فرا رسیدن دهه فجر را تبریک گفت و گفت: وزارت خارجه تلاش می کند که در طول ایام این دهه برخی از اقدامات خود را بیشتر تشریح کند و به اطلاع مردم برساند. وی همچنین فرا رسیدن ماه رجب را تبریک گفت.

او در ابتدای این نشست به مانند نشست های پیشین گزارشی از عملکرد یک هفته اخیر وزارت خارجه در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل ارائه داد و گفت: متأسفانه طی روزهای اخیر تراژدی یمن عمیق تر شده است. جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را می کند که هرچه زودتر این روزها پایان پیدا کند و ما همچنان تأکید داریم که تنها راه حل موضوع یمن راه حل سیاسی و توقف تجاوزات به این کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پایان با توجه به شیوع مجدد کرونا در کشور از همه مردم خواست که پروتکل های بهداشتی را به صورت جدی تر رعایت کنند.

درباره نویسنده

15415مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو