ربیعی: سررسید وام‌ها دو ماه عقب می‌افتد/مدارس تا آخر هفته تعطیل است 
چاپ 

ربیعی: سررسید وام‌ها دو ماه عقب می‌افتد/مدارس تا آخر هفته تعطیل است

سخنگوی دولت گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران بدون هرگونه ملاحظه و حاشیه به صورت شفاف در مورد بیماری کرونا اطلاع رسانی کرده و می کند.

به گزارش یمین نیوز به نقل از ایسنا، علی ربیعی در نشست خبری این هفته سخنگوی دولت که به دلیل پیشگیری از شیوع احتمالی ویروس کرونا به شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: کرونا بدون شک مسئله اول کشور و دولت است. این موضوع تمام دنیا را درگیر کرده و این ویروس در اقصی نقاط دنیا قربانیانی گرفته است. کرونا مثل سارس و ایدز یک تهدید جهانی است. بیش از ۶۰ کشور در دنیا درگیر آن هستند. ایران یکی شفاف‌ترین ها بوده و از همه ظرفیت‌هایش استفاده کرده است، برخلاف برخی کشورها که مصلحت اندیشی کردند.

کرونا بدون شک مسئله اول کشور و دولت است

دولت بدون هرگونه ملاحظه و حاشیه به صورت شفاف اطلاع رسانی کرده و می‌کند

وی خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران بدون هرگونه ملاحظه و حاشیه به صورت شفاف اطلاع رسانی کرده و می کند؛ صداقت یکی از بدیهی‌ها است. تلاش ما این است که با کمک پزشکان و سازمان‌های سلامت، همکاری و همدلی مردم شریف ایران نه تنها این بلا را پشت سر بگذاریم بلکه سطح سلامت ایران را ارتقا دهیم.

بعد از شوک اولیه به سرعت بر اوضاع مسلط شدیم

سخنگوی دولت گفت: ما با خیز و افتی در این وضعیت رو به رو می شویم. وزیر بهداشت توضیحاتی دادند. ما بعد از شوک اولیه به سرعت بر اوضاع مسلط شدیم. قطعا با کمک هم اجازه نخواهیم داد تروریسم، تهدید و تحریم و ویروس بر کشور ما مسلط شوند.

مردم با اهتمام بیشتری به توصیه های وزارت بهداشت و مسئولین توجه کنند

وی ادامه داد: دولت به رسالت اصلی خود عمل کرده و عمل خواهد کرده است. زندگی در کشور ما بر صدر سیاست نشسته است. دولت از همه آحاد مردم استدعا دارد با اهتمام بیشتری به توصیه های وزارت بهداشت و مسئولین توجه کنند؛ چرا که راه موفقیت ما همراهی و همیاری و مشارکت گسترده همگانی است.

ربیعی با اشاره به بررسی آسیب‌های اقتصادی ناشی از گسترش و شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار مردم و کاهش سطح درآمدها در جلسه هیئت دولت، اظهار کرد: وزرای ذی‌ربط گزارش‌هایی دادند و دولت ستادی را در این زمینه تشکیل داده تا موضوع را بررسی و راهکارهایی ارائه دهند.

سررسید وام‌های مرتبط با کسب و کارها و برخی دیگر از وام‌ها، دو ماه به عقب می‌افتد

وی افزود: برای کاهش فشار بر مردم مقرر شد سررسید وام‌های مرتبط با کسب و کارها و برخی دیگر از وام‌ها، دو ماه به عقب بیفتد. این مسئله فردا در شورای عالی پول و اعتبار مطرح و تصمیم‌گیری می‌شود و آقای همتی رئیس بانک مرکزی اطلاع‌ رسانی‌های لازم را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه مقرر شد برای استمهال بدهی‌های مالیاتی تسهیلاتی ارائه شود، ادامه داد: اگر لازم بود در جلسه سران قوا مطرح می‌شود. هرچند فکر می‌کنیم اختیارات لازم در دست دولت هست و تا آخر هفته در این باره تصمیم‌گیری می‌شود.

بیمه سلامت متوقف نمی‌شود

ربیعی با بیان اینکه دولت مقرر شده تا درباره تشکیل مجامع شرکت‌های بورسی و حل مشکلات بیمه‌ای تا آخر هفته تصمیمات حمایتی از سوی دولت اتخاذ شود، گفت: از جمله مسائل دیگر مطرح شده هزینه درمان بیماری برای مردم بود که مقرر شد بیمه سلامت متوقف نشود و در این خصوص هم به مردم خصوصاً طبقات آسیب‌پذیر فشاری وارد نخواهد شد.

سخنگوی دولت با اشاره به رفع ممنوعیت واردات و لغو سود بازرگانی برای کالاهای مرتبط با کرونا، تاکید کرد: اعمال محدودیت صادرات در این رابطه به وزارت صمت واگذار شد. وزارتخانه‌های صمت و بهداشت گزارش دادند که برای رفع کمبود اقلام بهداشتی ۱۰۷ کارگاه جدید راه اندازی و تغییر کاربری برای تولید مواد ضدعفونی ساده داده شده است.

وی ادامه داد: همچنین طبق گزارشی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه داد تولید ماسک های نانو n۹۵ مخصوص پرسنل بیمارستانی نیز تا پایان هفته به روزی ۳۰۰ هزار عدد خواهد رسید و کلیه دستگاه های تولید این ماسک‌ها در داخل کشور است.

ربیعی با بیان اینکه تمام موارد یادشده به غیر از ظرفیت تولیدات وزارت دفاع است، اظهار کرد: از جمله مهمترین تولیدات وزارت دفاع تولید کیت تشخیص بیماری بوده است که توسط متخصصان آن مجموعه انجام شده است و در همین زمینه دولت برای توسعه و تولید کیت های تشخیص با ۵ شرکت دانش بنیان در حال انعقاد قرارداد است.

تمهیدات دولت درباره بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه در پی شیوع کرونا

ربیعی در پاسخ به پرسش ایسنا، درباره بسته شدن مرزهای ایران با کشورهای همسایه در پی شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد کشور و تمهیدات دولت در این زمینه تاکید کرد: بخشی از صادرات ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه با همسایگان بوده است. در عین حال وجود فرهنگ مشترک و فاصله کم، زمینه‌ای شده که ما بخشی از مراودات خود را برای تامین ارز مورد نیازمان با همسایگان انجام دهیم.

وی افزود: بسته شدن مرزهای ما با همسایگان مان برای اقتصاد کشور زیانبار بوده، اما یکی از اولین تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا، فعال شدن همزمان وزارت امور خارجه و وزارت بهداشت برای این موضوع بود که در همین راستا هیئت‌هایی از ایران با عراق، ترکیه، امارات و افغانستان مذاکراتی انجام دادند.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه هم اکنون گمرکات عراق باز شده است و بر اساس یک پروتکل به تفاهم رسیده‌ایم، اظهار کرد: در این زمینه ایزولاسیون کالاها و رعایت تمام مسائل بهداشتی برای آسوده خاطر بودن مصرف کنندگان انجام می‌شود. همچنین ۲۵۰ ماشین به سمت افغانستان در حرکت هستند که برای اطمینان بخشی، کنترل‌های وزارت بهداشت در پایانه‌ها هم مرز با همسایگان شروع شده و پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود.

ربیعی افزود: از ترکیه هم تعدادی کامیون وارد کشور شده است. علاوه بر این مرزهای آذربایجان فعال شده و ورودی و خروجی‌ها کنترل می شود. با پاکستان هم مذاکراتی صورت گرفته تا این کشور نیز در مراودات تجاری به ما بپیوندد.

مدارس تا آخر این هفته تعطیل خواهد بود

در صورت لزوم مجدد تصمیم گیری خواهیم کرد

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره تعطیلی مدارس گفت: مطابق تماس هایی که داشتم مدارس تا آخر این هفته تعطیل خواهد بود. در صورت لزوم پنجشنبه یا جمعه صبح درجلسه تصمیم گیری خواهیم کرد. من از طرف دولت از سازمان صدا و سیما سپاسگزاری می کنم که برای آموزش از راه دور تدابیری آغاز کردند.

قیمت ارزاق عمومی کنترل شده است

دولت بازار را از گوشت و مرغ اشباع کرده است

سخنگوی دولت در ارتباط با نگرانی‌های وزیر بهداشت درباره گرانفروشی اقلام مربوط به بیماری کرونا و نگرانی‌هایی در راستای کمبود اقلام بهداشتی مثل ماسک، اظهار کرد: خوشبختانه کالاهای اساسی امروز به وفور هست. وارادات‌هایی که قبلا صورت دادیم به طوری هست که نگرانی نداریم. قیمت های ارزاق عمومی از جمله گوشت کنترل شده است. حتی در مورد گوشت گوساله زیادی تولید هم داریم و عرضه آن‌ها با تقاضای کمتری رو به روست. دولت بازار را از گوشت و مرغ اشباع کرده است.

واکنش مردم به خرید یک امر طبیعی است

وی ادامه داد: حرکت به سوی تولید یک و نیم میلیون ماسک در روز را آغاز کردیم، اما شوک اولیه که خرید ماسک در کشور ایجاد کرد را باید در نظر بگیریم. در کشورهای اروپایی و شرق آسیا هم این شوک وجود داشت. واکنش مردم به خرید یک امر طبیعی است. یکسری مصرف کاذب هم ایجاد شد. این موضوع کار ما را با مشکل رو به رو کرد.

سخنگوی دولت گفت: واردات ماسک هم آغاز شده است و به تولید داخلی کمک می‌کند. اتحادیه‌های پوشاک را گرد هم آوردیم و به برخی تغییر کاربری داده شد تا با پارچه های خاصی که به ‌آن‌ها داده می‌شود، ماسک تولید کنند.

تعرفه واردات ماسک را کاهش دادیم

ربیعی گفت: تعرفه واردات ماسک را کاهش دادیم. بیش از ۷۰۰ داروخانه در سراسر کشور برای فروش ژل ضد عفونی و ماسک اعلام شده است. در کارخانه‌هایی که الکل و ماسک تولید می کنند ناظرین مستقر شدند. آمارهای تولید این محصولات به وزراتخانه بهداشت و درمان  و وزارتخانه صمت گزارش داده می شود.

وی خاطر نشان کرد: از مردم شریف می خواهم از فروشگاه‌های آنلاین هم استفاده کنند که چرخه کسب و کار تعطیل نشود. در خصوص تولید الکل روزانه ۴۰۰ هزار لیتر تولید می‌شود. ما در این زمینه کمبودی نداریم و خطوطی که تغییر خط دادند روز به روز گسترده تر می شوند. تولید مواد شوینده هم گسترده تر شده و حتی در متروها هم به مردم ارائه داده می شود.

امروز هیچ انباری بدون نظارت نیست

سخنگوی دولت بیان کرد: در مورد احتکار هم دولت تمهیدات خود را افزایش داده است. هیچ انباری امروز بدون نظارت نیست. یک میلیون و دویست هزار ماسک به بیمارستان‌ها از ماسک‌هایی که کشف شد تحویل داده شد. همه کشفیات از انبارها صرفا با مجوز بهداشت و درمان ارائه می شود. از یک ساعت قبل جلسله ای در وزارت بهداشت شروع شده که تقسیم کار بین تولید کنندگان ماسک صورت گیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: قطعا دولت در خط مقدم است. سوداگری همیشه در بخشی از جامعه بوده است. در جلسه پیش که با دکتر حریرچی بودیم در این باره توضیح دادم. چهارشنبه اولین مرگ ناشی از کرونا را اعلام کردیم. پنجشنبه می خواستم ماسک بگیرم ۲۵ هزار تومان بود. این کار آن داروخانه سوداگری است. من نه‌تنها در ستاد ملی شرکت می کنم که در ستادهای فرعی هم شرکت می کنم. از روز اول تعزیرات بر سوداگری متمرکز شد، اما این شبکه‌ها خود را گسترده‌تر می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر تولیدی که امروز صورت می گیرد ثبت می شود. گلایه دکتر نمکی که فرمودید، درخواست مساعدت از یک قوه بالاتر از خودشان بوده که به این مسئله کمک کنند.  هم کمک قوه قضاییه و هم کمک قوه مجریه لازم بوده است. وزارت اطلاعات در این خصوص وظیفه پیگیری پیدا کرده است. گزارشاتی هست که نیاز نیست آن را خبری کنیم. متاسفیم در کنار زیبایی هایی که در حین بحران کرونا می بینیم این سوداگری ها هم هست. سازمان های مردم نهاد و مهم ما به میدان آمدند. این ها تحت نظر وزارت بهداشت قرار می گیرند کمک می کنند.

از کمک همه کشورها به جز دو کشوری که صداقت ندارند،‌ استقبال می کنیم

ربیعی گفت: سازمان‌ هلال احمر سازمان‌های مردم نهاد را فعال کرد؛ به صورت مشخص و بهداشتی مددکاری اجتماعی خود را آغاز کرده‌اند. از سازمان بهداشت جهانی خواسته‌ایم دانش خود را در اختیار ما بگذارد؛ کمک سایر کشورها را هم می پذیریم. محموله هایی هم آمده و از کمک همه کشورها به جز دو کشوری که صداقت ندارند مثل رژیم غاصب استقبال می‌کنیم. کرونا مسئله جهانی است ما هم در شرایط بحران در کنار سایر کشورها قرار داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: لازم می دانم به موضع گیری آقای ترامپ و پمپو اشاره کنم. هرگونه پیشنهاد صادقانه برای ملحق شدن به جامعه پزشکی را دست رد نمی زنیم. مسئله ما این است که یک کشور نمی تواند این مشکل را حل کند، همه کشورها درگیر هستند. اما ایالت متحده صداقت لازم در همین مورد را هم نداشته است. بجای اینکه فقط اظهاراتی بکند به طور عملی می تواند تحریم ها را بردارد. حتی می‌تواند تحریم های مشخصی را بردارد. حتی وقتی نمی گذارند پول از طریق سوئیفت به ایران برسد پیشنهادشان ریاکارانه است. اگر صادقانه هر کشوری جلو بیاید ما همین روند را با آن کشورها خواهیم داشت.

تصمیماتی برای اقتصاد کرونازده گرفته شده است

سخنگوی دولت در ارتباط با تخصیص ارز به تولیدکنندگان نیز گفت: در جلسه ای که من در صمت در کنار آقای رحمانی حاضر بودم تولید کنندگان ضد عفونی اعلام کردند و متعهد شدند تا سه ماه افزایش قیمت نداشته باشند. در ماسک و موارد دیگر جهت تخصیص ارز هم صحبت‌هایی شده است. تصمیماتی برای اقتصاد کرونا زده گرفته شده است که تا آخر هفته اعلام خواهد شد.

تلاش ما برگشت به گفت‌وگوهاست

وی با اشاره به موضع دولت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست منطقه‌ای گفت: جناب آقای دکتر روحانی یکی دو روز گذشته روزهای شلوغی را داشتند. امروز هم دوستانی از وزارت خارجه به سوریه خواهند رفت. آقای روحانی با جناب آقای پوتین و جناب آقای اردغان صحبت کرده است. ما نگران هستیم. معتقد هستیم توافق آستانه می تواند خوب باشد. این پشنهاد گفت‌وگو و سه جانبه جهت هماهنگی بود. وقتی بحران انسانی جدیدی که خارج از تحمل جامعه زخم خورده است رخ می‌دهد ما را ناراحت می‌کند. از همه طرفین می خواهیم به گفت‌وگوها برگردیم. تلاش ما برگشت به گفت‌وگوها است.


سخنگوی دولت بار دیگر با اشاره به ادامه تعطیلی مدارس به علت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا گفت: با آقای دکتر حاجی میرزایی صحبت کردم، وزارت آموزش و پروش از همه توانایی‌های خود استفاده می کند تا جامعه آموزشی عقب نیافتد. بحث اینکه امروز در آموزش تاخیر نیافتد، بحث اصلی ما است. استراتژی دولت این است که مدارس تعطیل شود، اما آموزش تعطیل نشود.

ان‌شاءالله شر این بیماری از سر بشریت برداشته شود

وی ادامه داد: تقریبا همه مدارس آنلاین شده اند. دبیران هم اعلام آمادگی کردند. ما پس از دوران بحران کرونا چند دستاورد خوب مثل آموزش آنلاین و سبک زندگی همراه با سلامت خواهیم داشت. شاید باید برای این موضوعات خیلی آموزش می‌دادیم اما امروز یک نوع زیست با سلامت را تجربه می کنیم. سازمان‌های مردم نهاد ما خیلی خوب وارد شدند. تجربه خیلی خوبی داشتیم.

ربیعی در پایان گفت: ان‌شاءالله شر این بیماری از سر بشریت برداشته شود.

درباره نویسنده

15437مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو