Logo of a company

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: آتش زدن «صدرا» مشکلی برای اسناد ایجاد نکرده است

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: آتش زدن واحد ثبتی شهرک صدرا مشکلی برای اسناد مالکیت مردم ایجاد نکرده است.

به گزارش یمین نیوز به نقل از ایسنا، خدائیان معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در جمع اعضای جدید شورای عالی سردفتران سخنرانی می کرد ضمن تبریک هفته بسیج، اظهار کرد: در جریان اغتشاشات اخیر عده‌ای آشوبگر اقدام به آتش زدن ساختمان واحد ثبتی شهرک صدرا در استان فارس نمودند اما به لحاظ اینکه پرونده های آن واحد اسکن شده بودند و فایل مربوطه در سرورهای استان و سازمان موجود است لذا مشکلی از نظر صدور اسناد و بخصوص اسناد مالکیت وجود ندارد زیرا کلیه اوراق پرونده اسکن و بروزرسانی شده بودند.

وی افزود: چنانچه پرونده‌ها اسکن نمی شدند برای مردم مشکل ایجاد می شد لذا ضروری است دفاتر موجود در دفاتر اسناد رسمی هر چه سریعتر با کمک کانون‌ها اسکن و فایل آنها در سرورهای سازمان ذخیره شود.

خدائیان شورای عالی سردفتران را پل ارتباطی کانون های سردفتران در کشور دانست و گفت: در شورای عالی سردفتران لازم است مسائل و مشکلات کانون ها مطرح و نسبت به ارائه راه حل های کاربردی اقدام شود.

وی افزود: اخیراً عده‌ای در فضای مجازی و حقیقی ادعا می کنند که همه سردفتران از درآمدهای غیر متعارف برخوردارند در حالی که این در مورد اکثریت قریب به اتفاق سردفتران صحت ندارد و اگر افرادی باشند که درآمدهای بالایی دارند تعدادشان بسیار اندک است در مقابل تعداد زیادی هستند که در آمد لازم را برای اداره دفتر ندارند، بر این اساس لازم است کانون‌های سردفتران مستند به آمار و ارقام پاسخ این افراد را بدهند و روشنگری لازم را داشته باشند.

خدائیان از جمله وظایف کانون‌های سردفتران را نظارت بر دفاتر اسناد رسمی و معرفی افراد متخلف به مراجع قضایی و انتظامی دانست و یادآور شد: ما نباید اجازه دهیم معدود افرادی  به حیثیت قشر شریف سردفتران لطمه بزنند.

خدائیان یادآور شد: اگر سردفتر یا دفتریاری مرتکب جعل شود قطعاً صلاحیت مشاغل مذکور را نخواهند داشت زیرا به اعتماد مردم نسبت به دفاتر اسناد رسمی لطمه می‌زند.

معاون قوه قضائیه بر وحدت و همدلی اعضای کانون‌ها در خدمت به جامعه سردفتری تاکید کرد و گفت: وظیفه شما خدمت به کسانی است که به شما اعتماد کرده و با رأی خود شما را منصوب کانون نموده‌اند لذا تکلیف دارند با اصلاح روش‌ها موجبات تسریع در امور مردم را فراهم نمایند.

رئیس سازمان ثبت ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه ترویج معاملات با اسناد عادی است که متأسفانه برخی ازدستگاه‌ها بدون توجه به آثار منفی آن با مصوباتی که دارند به این امر دامن می زنند، لذا از جامعه سردفتران خواستند تا ضمن فرهنگ سازی استفاده از سند رسمی در معاملات، مسئولان امر را در جریان مزایای استفاده از سند رسمی و مقررات ترویج اسناد عادی قرار دهند.

در پایان این مراسم اعضاء جدید شورای عالی سردفتری که نه نفر عضو اصلی و دو نفر عضو علی البدل هستند معرفی شدند و از اعضاء قدیم این شورا تقدیر شد.