موسوی خبر داد/ روایت ” گاندو” از وزارت خارجه واقعی نیست/ نشست کمیسیون برجام اواخر ژوئیه برگزار می‌شود 
چاپ 

موسوی خبر داد/ روایت ” گاندو” از وزارت خارجه واقعی نیست/ نشست کمیسیون برجام اواخر ژوئیه برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد : ایران در اجلاس غیرمتعهدها شرکت می‌کند.

به گزارش یمین نیوز به نقل از ایسنا، سید عباس موسوی در نشست خبری با خبرنگاران همچنین گفت: طی روزهای آینده بار دیگر مشاور دیپلماتیک امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه به تهران سفر می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه  تاکید کرد : ما گام سوم  را در راستای اجرای کاهش تعهدات برجامی بعد از اتمام  ۶۰ روز دوم بر می‌داریم و اگر طرف‌های مقابل برجام  در این مدت به تعهدات خود به صورت جدی عمل نکنند و صرفا  همچنان به گفتار درمانی اکتفا کنند  ما گام سوم  را محکم‌تر و قاطع‌تر  برخواهیم داشت.
موسوی همچنین گفت : نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام در اواخر ژوئیه برگزار خواهد شد و زمان و مکان آن متعاقبا اعلام می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با سریال گاندو که این روزها از شبکه سوم سیما پخش می‌شود و تصویری که در این سریال از شخص وزیر خارجه و وزارت خارجه به نمایش گذاشته شده چنانکه وزیر خارجه به عنوان شخصیتی غرب زده به تصویر کشیده شده است، گفت: مانده‌ام که چه بگویم و عجیب است آنچه که در این سریال از وزارت خارجه، شخص وزیر و همکاران ما در این سریال نشان داده می‌شود با واقعیت منطبق نیست.

موسوی ادامه داد: اسناد مذاکرات و مکاتبات وزارت خارجه در داخل و خارج موجود است و اگر می‌گفتند ما این اسناد را در اختیارشان قرار می‌دادیم که سریال واقعی‌تر باشد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: این سریال از نظر جلوه‌های هنری بد نیست و من آن را نگاه می‌کنم ولی اگر رعایت تقوا در آن پررنگ‌تر بود سریال بهتری می‌شد.

وی در مورد این اظهار نظر وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه تلویزیون نگاه نمی‌کند توضیح داد: آقای ظریف کلاً وقت نگاه کردن به تلویزیون ندارند. ایشان عموماً صبح خیلی زود بیدار می‌شوند و بعد از نماز و عبادت اخبار روز و مقالات منتشر شده در این زمینه را مطالعه می‌کنند و حدود ساعت ۷ صبح سر کار حاضر می‌شوند. بنابراین وقت نگاه کردن به تلویزیون را ندارند.

موسوی با خنده ادامه داد: نه آنچه را که تلویزیون خانه همسایه نشان می‌دهد نه آنچه که تلویزیون خانه خودشان نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه در صورتیکه اقدامات حقوقی و سیاسی ایران در ارتباط با نفتکش حامل نفت ایران که از سوی انگلیسی‌ها در تنگه جبل الطارق متوقف شده به نتیجه نرسد ایران چه اقدام جبرانی در این ارتباط انجام خواهد داد، تصریح کرد: ما این موضوع را همانطور که گفتم از طریق اقدامات سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی دنبال می‌کنیم و در واقع به دنبال راهکارهایی بر اساس مبانی دیپلماتیک، حقوقی و سیاسی برای حل این موضوع هستیم و امیدواریم که از این طریق به نتیجه برسیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اظهار نظر حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مبنی بر اینکه در صورتیکه طرف‌های مقابل در برجام به تعهدات‌شان عمل نکنند ایران می‌تواند از NPT و برجام خارج شود و این موضوع در دستور کار قرار بگیرد و آیا چنین دیدگاهی مورد قبول دولت نیز هست، اظهار کرد: ایشان نکته درستی را گفته‌اند. همه گزینه‌ها می‌تواند در گام‌های بعدی مطرح باشد البته ما تصمیمی در این مورد اتخاذ نکرده‌ایم. آنچه که در مورد آن تصمیم گرفته شده در قالب دو گام است که آن را اعلام کرده‌ایم و ما متناسب با شرایط تصمیم می‌گیریم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی از اظهار نظرها مبنی بر اینکه ایران اقدامات خود را در راستای کاهش تعهدات با آژانس هماهنگ می‌کند، اظهار کرد: نمایندگان آژانس در کشور ما حضور دارند و شرایط را رصد می‌کنند، در جریان اقدامات و گام‌هایی که ایران برداشته هستند و مسائل را رصد می‌کنند و بحث هماهنگی مطرح نیست.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تصمیم ایران جهت لغو روادید برای سفر اتباع چین به ایران و هدف ایران از چنین تصمیمی اظهار کرد: روابط ایران و چین یک روابط چند وجهی و چند جانبه است. در واقع این روابط مهم و راهبردی است.

وی ادامه داد: گسترش روابط فرهنگی میان ملت‌ها قطعاً به فهم بیشتر دو ملت ایران و چین از یکدیگر کمک خواهد کرد. رفت و آمدهای مردمی دو کشور ایران و چین در دستور کار ماست. مردم چین با عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان به نقاط مختلف دنیا سفر می‌کنند و ایران نیز می‌تواند به عنوان یکی از مقاصد توریستی آنها قملداد شود و مورد توجه قرار بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: ما روابط اقتصادی گسترده‌ای با چین داریم و این تصمیم می‌تواند به حضور تجار و بازرگانان چینی در کنار توریست‌های این کشور در ایران کمک کند.

وی همچنین به آثار و منافع اقتصادی این تصمیم اشاره کرد و گفت: در کنار این موضوع این تصمیم به ارتقای روابط دو کشور نیز کمک می‌کند. این تصمیم در سطح عالی کشور اتخاذ شده است و وزارت خارجه از این تصمیم استقبال و آن را اجرایی می‌کند.

این خبر تکمیل می‌شود.

درباره نویسنده

7340مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو