سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح کرد حافظ، فرزانه‌ای که تنها متعلق به ما ایرانیان نیست 
چاپ 

سخنگوی وزارت امور خارجه مطرح کرد حافظ، فرزانه‌ای که تنها متعلق به ما ایرانیان نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: حافظ، راز بزرگ ما ایرانیان و آشنای ناآشنای همگان است.

 بهرام قاسمی به مناسبت فرارسیدن روز گرامی‌داشت حافظ، مطلبی را در این ارتباط در کانال اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه منتشر کرد. در این نوشتار آمده است:

«سخن از این آشنای ناآشنای همگان در این سرزمین شعر و ادب و عرفان، کاری است به غایت دشوار و سخت؛ و حافظ نه تنها در گذشته که حتی در تمامی دوران پس از او راز و رمزی از تمامی زوایای روح و جسم و آرمان‌های والای انسان در هر کوی و برزن و شهر و دیار و یار بوده است؛ او که بر دل هر خواننده و شنونده فارغ از نوع اندیشه و مذاق و حال و احوالش نشسته و در هر عصری و نسلی هم زبان آدمی از هر طینت و مزاجی بوده است.

حافظ این راز بزرگ ما ایرانیان که با هر کس و به هر دلیل و با هر انگیزه و نیت و خواسته که به نزد او می‌شتابد، از سر درد و داغ و نیاز و راز و حال و اشتیاق و طلب به گونه‌ای و به رنگی سخن می‌گوید. این حافظ کیست که همه او را می‌خواهند و او را می‌جویند و در هر لحظه از لحظات ناخوشی و خوشی از او الهام می‌جویند و با او در خلوت به راز و نیاز می‌پردازند و او بی‌هیچ منتی و هیچ تفاوتی با آنان آن سان که باید سخن ساز می‌کند و رمز و راز و سرّ او می‌گشاید.

 حافظ ما ایرانیان که پرده‌دار هر رمز و رازی است تا امروز و بی‌شک تا فرداهای دوردست و در تمامی ادوار با تمامی رندی به مبارزه با تمامی آنانی بر می‌خیزد که زهد فروشند و ریاورزی و پنهان‌خوری و ظلم و ستم و دین‌فروشی و آدم‌ستیزی و دروغ‌گویی را دست‌افشان و پای‌کوبان به سخره می‌گیرد و رسواگر همه نامردی‌ها و نامردمی‌ها می‌شود.

حافظ ما که قرآن ز بر دارد و یک معما و یک قصه پیچیده از کلام و تاریخ و سرشت آدمی و پری است، گاه تا حد بزرگ‌ترین اولیای خدا و گاه تا حدی و جایگاهی فراتر از همه شاعران و رندان عالم می‌نشیند و برخی کتابش را تا به دست می‌گیرند، بر آن بوسه می‌زنند و بدان توسل می‌جویند تا سخن و داوری او را نسبت به آنچه می‌اندیشند یا آنچه باید بنمایند، جویا شوند.

حافظ هر چه هست و نیست، یا هر که هست و نیست لسان‌الغیب و معمای شگرف تمامی ما در هر عصر و زمانه ای است که باید او را پاس داشت و باید آن را دید، خواند، شناخت و با هر سخن و کلام او تا اوج معرفت پرواز نمود.

حافظ فرزانه‌ایست که دیگر امروز تنها متعلق به ما ایرانیان نیست. حافظ تمامی مرزهای زمینی و آسمانی را درنوردیده و همه جهانیان از هر مسلک و اندیشه و قوم و تاریخ و جغرافیایی او را فهم می‌کنند و با او به مغازله و راز و نیاز بر می‌خیزند.

روز بزرگداشت حافظ شیرین سخن گرامی باد.»

درباره نویسنده

6219مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو