نوبخت اعلام کرد ماجرای تک نرخی شدن دلار در ۴۲۰۰ تومان 
چاپ 

نوبخت اعلام کرد ماجرای تک نرخی شدن دلار در ۴۲۰۰ تومان

رئیس سازمان برنامه و بودجه جریان تصمیم دولت برای تک نرخی شدن ارز را تشریح کرد.

به گزارش  یمین نیوز به نقل از ایسنا، با تصمیم دولت از امروز همزمان با ٢١ فروردین ماه سیاست یکسان سازی نرخ ارز در اقتصاد ایران به مرحله اجرا در می آید. دلار که تا نرخ ۶١۵٠ پیش رفته بود با سقوط حدود ٢٠٠٠ تومانی در نرخ ۴٢٠٠ تک نرخی شد.

با توجه به جریان و ابعاد اجرایی شدن این سیاست محمد باقر نوبخت- رئیس سازمان برنامه و بودجه- در رابطه با این تغییر مهم اقتصادی توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: مردم بدانند درست است که بازار ارز مهم و روی بسیاری از بخش‌ها اثر می گذارد، اما تمام شاخص‌های اقتصادی نیست و اکنون بر اساس اعلام بین المللی وضعیت مناسبی در اقتصاد برقرار است. پس بازار ارز را با سایر بازار ها و وضعیت اقتصادی یکی نکنیم.

نوبخت با اشاره به عوامل بی ثباتی بازار ارز در مدت اخیر گفت: بازار ارز مثل همه بازارها از دو سوی عرضه و تقاضا تشکیل می شود که عرضه ما از دو محل است، اول درآمد نفتی که حدود۵٠ میلیارد دلار است و بخش دیگر صادرات غیر نفتی که مثلا حدود ۴٧ میلیارد دلار است که در مجموع به بیش از ٩٠ میلیارد دلار می رسد. در مقابل دو تقاضا داریم یکی واردات کالا و دیگری واردات خدمات. حدود ۵١ میلیارد دلار واردات کالا داریم که حداکثر واردات این بخش ۵۵ میلیارد دلار است که باید به آن واردات خدمات اضافه شود که مسافران هم در این سرفصل قرار دارند که در نهایت واردات خدمات حدود ٢۵ میلیارد دلار است که جمع تقاضای ارز داخلی به مرز٨٠ میلیارد دلار به صورت متعارف می رسد. با توجه به اینکه عمدتا تراز بازرگانی ما مثبت است، اغلب دچار نوسان ارزی نمی شویم و در مواردی در برخی فصول ایجاد می شود که قابل کنترل است.

وی ادامه داد: اما در نیمه دوم سال قبل اتفاق دیگری افتاد و تقاضای بیشتری به بازار آمد که بخشی به همان استدلال قبل یعنی تقاضای فصلی اختصاص داشت، اما رخداد دیگر به غیر از واردات بیشتری که برای خودرو انجام شد عده ای وارد بازار ارز شدند که نه برای واردات کالا لازم داشتند و نه خدمات. این افراد برای جابجایی ریال به دلار آمدند تا ارزش پولشان حفظ شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بازار به غیر از تقاضای واردات، تقاضای غیر واقعی داریم که به هر طریقی از سوی برخی افراد وجود دارد و ما اجازه نمی دهیم وقتی که هجوم غیر متعارفی برای خرید دلار وجود دارد منابع ارزی را در اختیار قرار دهیم.

به گفته سخنگوی دولت با تصمیات اتخاذ شده این امید وجود دارد که بازار به تعادل برسد.

ادامه دارد …

درباره نویسنده

4906مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو