انتشار آمار سرطان برای اولین با در کشور 
چاپ 

انتشار آمار سرطان برای اولین با در کشور

 

دکتر رئیسی گفت: براساس آمار سال ٩٣ كه براي اولين بار منتشر مي شود، تعداد سرطان ها در كل كشور در آن سال، ۱۰۹ هزار نفر مبتلا به سرطان بوده است.

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش ملی مبارزه با سرطان ضمن اعلام این خبر گفت: در سال ٩٣ تعداد موارد جديد سرطان در هر ١٠٠ هزار نَفَر ١٥٤ نَفَر بوده است يعني از هر ١٠٠ هزارنفر، ١٥٤ نَفَر مبتلا به سرطان شده اند.

 

وی افزود: شايع ترين سرطان ها در كل كشور در زنان؛ به ترتيب سرطان پستان با شيوع ٣١.٣ در هر ١٠٠ هزارنفر، سرطان روده بزرگ ١١ در هر ١٠٠ هزارنفر، سرطان پوست ١١ به ازاي هر ١٠٠ هزار نَفَر، سرطان معده ٩.٨ به ازاي هر ١٠٠ هزارنفر و سرطان تيروييد ٧ در هر ١٠٠ هزار نفر است

 

معاون بهداشت ادامه داد: شايع ترين سرطان ها در كل كشور در مردان؛ به ترتيب سرطان معده با عدد ٢١ تا ٢٢ در هر ١٠٠ هزارنفر، سرطان پوست ١٨.٦ به ازاي هر ١٠٠ هزارنفر، پروستات ١٦ تا ١٧ به ازاي هر ١٠٠ هزارنفر، روده بزرگ ١٥ به ازاي هر ١٠٠ هزارنفر و سرطان مثانه ١٣ به ازاي هر ١٠٠ هزارنفر است.

 

وی با تاکید بر این که شناسايي ريسك فاكتورها، ما را در كنترل سرطان ها و اتخاذ تصميمات و برنامه ريزي ها رهنمون مي كند، یادآور شد: همه عوامل موثر بر سلامت انسان در اختیار وزارت بهداشت نيست و فقط ٢٥ درصد آن برعهده اين وزارتخانه است و ٧٥ درصد عوامل موثر در سلامت را ساير سازمان ها و وزارتخانه ها رقم مي زنند و برای تامین سلامت جامعه، نياز به مشاركت بين بخشي داریم.

 

دکتر رئیسی تصریح کرد: موادغذايي، آلاينده ها، تغذيه مناسب، تحرك بدني، دخانيات و آلودگي هوا نيز بر سلامت انسان تاثير دارند.

 

معاون بهداشت از امضای تفاهم‌ نامه‌ ای بین سه معاونت؛ تحقیقات و فناوری، بهداشت و درمان خبر داد و گفت: ، بر اساس این تفاهم ‌نامه، سه معاونت به یک زبان مشترک رسیدند و اطلاعات مربوط به بیماری سرطان جمع آوری و دبیرخانه ‌ای نیز در معاونت بهداشت تشکیل شد که دستورالعمل ثبت سرطان در کشور تدوین و به روز رسانی شد و همچنین پروتکل‌های آموزشی ثبت سرطان نیز تدوین شدند.

 

دکتر رئیسی افزود: سامانه‌ای به نام سامانه یک پارچه مدیریت اطلاعات با عنوان “سیمای سرطان” ثبت و طراحی شده است که اطلاعات دقیق را ثبت و در اختیار ما قرار خواهد داد و دریافت به روز اطلاعات تشخیصی از مراکز پاتولوژی و درمانی نیز با همکاری سازمان‌ های بیمه ‌گر انجام خواهد شد.

 

معاون بهداشت گفت: در گزارش ثبت مبتنی بر جمعیت، همه اطلاعات از سال‌های ۸۲ به بعد وارد سامانه شد تا بتوانیم میزان بروز سرطان در کشور را به صورت سالانه ثبت کنیم همچنین بحث کیفیت داده‌ها نیز در این گزارش رعایت شده است.

 

به گفته معاون بهداشت از ۳۱ استان، اطلاعات ۲۷ استان بازبینی شده و در قالب اطلاعات سال ۹۳ ثبت شد و اطلاعات ۴ استان دیگر نیز طی هفته‌ های آتی به اطلاعات قبل اضافه خواهد شد.

 

دکتر رئیسی در پایان گفت: درحال حاضر آمار و اطلاعات سال ٩٣ را در مورد سرطان ارائه مي دهيم، در ٦ ماه سال آينده گزارش و آمار سال ٩٤ و ٦ ماه دوم سال آينده اطلاعات و آمار سال ٩٥ را ارائه خواهيم داد./۲۰۷

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو