در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی؛ طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان‌های شمالی کشور تصویب شد 
چاپ 

در جلسه هیات دولت به ریاست روحانی؛ طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان‌های شمالی کشور تصویب شد

هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد نسبت به شناسایی، تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد احداث اماکن گردشگری در کل کشور با همکاری وزارت جهادکشاورزی و سازمان ها و موسسات مربوط ظرف مدت ۶ ماه اقدام نماید.

به گزارش ایسنا، این وزارتخانه همچنین مکلف شد سیاست افزایش تراکم ساختمانی بجای افزایش محدوده شهرها در استان های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) را با لحاظ همه جوانب تخصصی مربوط اتخاذ کند.

دولت همچنین وزارتخانه های جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و کشور و سازمان حفاظت محیط زیست را مکلف کرد کلیه ظرفیت ها و احکام مندرج در قوانین و مقررات برای جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط زیست واقع در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرهای استان های گیلان، مازندران و گلستان را به کار گرفته و وظایف خود در این زمینه را اعمال نمایند.

هیات وزیران، وزارت جهادکشاورزی را نیز مکلف کرد در حریم و خارج از حریم شهرهای شمالی کشور و در چارچوب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، اقدام قانونی برای قلع و قمع بنا و مستحدثاتی که به صورت غیرمجاز و بدون اخذ مجوز بر روی محدوده های مربوط ایجاد شده است را انجام دهد و وزارت کشور با لحاظ موخر بودن آن قانون نسبت به قانون شهرداری و اصلاحات بعدی آن، از ارجاع این موارد و پرونده ها به کمیسیون های مربوط به قانون شهرداری اجتناب نمایند.

دولت همچنین کلیه دستگاه های اجرایی را موظف کرد ضمن همکاری با کارگروه ویژه ای که به منظور هماهنگی و برخورد مؤثر با تخلفات ساخت و ساز در شهرهای یاد شده تشکیل می شود، از ارایه هرگونه خدمات زیربنایی به ساخت و سازهای غیرمجاز خودداری نمایند.

  • اصلاح آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها

با تصویب هیات وزیران، آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها اصلاح شد.

به موجب تصویب نامه مذکور، تعریف خدمات عمومی موضوع قانون یاد شده برای معافیت از عوارض تغییر کاربری اراضی کشاورزی با رویکرد حفاظت بیشتر از اراضی زراعی و باغ‌ها تدقیق و مصادیق مشخص آن احصا گردید.

همچنین در راستای جلوگیری از هرگونه ابهام درخصوص روند اجرای قانون در مورد طرح های خدمات عمومی مورد نظر مراحل اجرایی، ضوابط و مدارک مورد نیاز به صورت روشن بیان و به تصویب دولت رسید.

ضمن اینکه دستگاه های اجرایی صادرکننده موافقت اصولی یا جواز تأسیس به منظور جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی موظف شدند از زمان صدور مجوز و در طول بهره­ برداری و پس از آن، بطور مستمر بر طرح های موضوع مجوزهای مذکور نظارت و گزارش مربوط را در فواصل ۶ ماهه به سازمان­ های جهاد کشاورزی استان ها اعلام نمایند.

  • صدور مجوز چندین موافقتنامه بین المللی بین ایران با کشورهای افغانستان، چین و صربستان

دولت همچنین به وزارت دادگستری اجازه داد نسبت به انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه های معاضدت قضایی در امور مدنی و کیفری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و منطقه ویژه اداری هنگ کنگ جمهوری خلق چین اقدام کند.

صدور مجوز امضای موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان نیز از دیگر مصوبات جلسه امروز هیئت وزیران بود.

همچنین با تصویب دولت، مجوز امضای موقت موافقتنامه چارچوب تسهیل تجارت الکترونیکی فرامرزی در آسیا و اقیانوسیه صادر شد.

  • اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به اختصاص از منابع داخلی شرکت های تابعه وزارت ارتباطات برای کمک به سرمایه گذاریهای خطرپذیر

با تصویب هیات وزیران، آیین نامه اجرایی مربوط به اختصاص بخشی از منابع داخلی شرکت های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر و حمایت از طرح ها و پروژه های اشتغال آفرین اصلاح شد.

  • آیین نامه اجرایی مربوط به نحوه تعیین محدوده مناطق ویژه اقتصادی، شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی برای استفاده از مشوق های مالیاتی اصلاح شد

هیات وزیران همچنین آیین نامه اجرایی مربوط به نحوه تعیین محدوده مناطق ویژه اقتصادی، شهرک های صنعتی و واحدهای تولیدی به منظور استفاده از مشوق های مالیاتی را اصلاح کرد.

درباره نویسنده

14846مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو