مدیر امور نظارت بر طرحهای بانک صنعت و معدن: بر163 طرح با تسهیلاتی به ارزش 9 میلیارد دلار و 970 میلیارد تومان نظارت کامل داریم 
چاپ 

مدیر امور نظارت بر طرحهای بانک صنعت و معدن: بر۱۶۳ طرح با تسهیلاتی به ارزش ۹ میلیارد دلار و ۹۷۰ میلیارد تومان نظارت کامل داریم

 

مدير امور نظارت بر طرحهاي بانك صنعت و معدن گفت: در حال حاضراين مديريت بر ۱۶۳ طرح با تسهيلاتي به ارزش ۹ ميليارد دلار و ۹۷۰ ميليارد تومان نظارت مي كند که شامل بيش از ۱/۷ ميليارد يورو طرح پتروشيمي نظير پتروشيمي ايلام، پتروشيمي مسجد سليمان، پتروشيمي هنگام، پتروشيمي بوشهر(سنديكايي)، پالايشگاه بيدبلند(سنديكايي) است.

سيد رضا عمادي در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن بیان داشت: دریافت مدارک متقاضی و بررسی های لازم مطابق ضوابط و دستورالعملهای ذیربط؛ معرفی متقاضی به مشاور؛ درخواست انعقاد قرارداد تسهیلات بر اساس نمونه قراردادهای مورد تایید مدیریت حقوقی و با رعایت ضوابط و دستورالعملهای ذیربط؛ دریافت دوره ای گزارش ها و سایر مستندات از مشاور و متقاضی و بازدید دوره ای از طرحهای تحت نظارت؛ تحلیل نتایج حاصل از گزارش‌های تهیه شده (مانند گزارش درصد پیشرفت فیزیکی و …) و ارائه پیشنهاد در خصوص طرح ها (اعطای تسهیلات مالی تکمیلی، ابطال تسهیلات و …)؛ تحلیل نتایج حاصل از اقدامات صورت گرفته جهت پرداخت تسهیلات یا اعلام اتمام پروژه؛ارزیابی، انتخاب و ارزشیابی عملکرد شرکتهای مهندسی مشاور حوزه نظارت بر طرحها و بازرسین فنی با همکاری واحدهای سازمانی ذیربط مطابق با ضوابط و دستورالعملها؛ کنترل و نظارت بر بروزرسانی مستمر داده ها و اطلاعات سیستمهای مرتبط با شرکتهای مهندسی مشاور و بازرسین فنی؛ تهیه و ارائه انواع گزارشهای تحلیلی از عملکرد شرکتهای مهندسی مشاور حوزه نظارت بر طرحها و بازرسین فنی به مراجع ذیربط درون و برون سازمانی؛ ثبت اطلاعات کلیه اقدامات در سیستمهای ذیربط و نگهداری سوابق کلیه اقدامات صورت گرفته؛ تحلیل و اظهارنظر کارشناسی و تهیه انواع گزارشهای تخصصی لازم در زمینه نظارت بر اجرای طرحها برای مراجع درون و برون سازمانی از جمله وظایف این مدیریت است.

عمادي بيان داشت:مديريت نظارت در حال حاضر با چهار رئيس اداره، ۱۷ كارشناس نظارت و ۵ متصدي امور اداري مشغول انجام امور محوله است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با تشكيل دپارتمان تحقيق و توسعه در اين مديريت مشتمل بر ۵ كارگروه مميزي داخلي، بهبود فرآيند نظارت، ريسك، فاينانس و تعامل با مشاورين بهبود مستمر و رفع مشكلات طرحها در بانك در دستور كار كارشناسان اين واحد است.

عمادی درباره چگونگی فرآیند نظارت بر طرح ها بیان داشت: فرآيند نظارت بر يك طرح پس از دريافت مصوبه اركان اعتباري و ابلاغ آن به متقاضي طي برگزاري يك جلسه مشترك در بانك آغاز می شود و درصورت موافقت متقاضي با شرايط مصوبه تسهيلات خود، شرايط به امور قراردادهاي بانك براي انعقاد قرارداد تسهيلات ارسال می شود.

مدير امور نظارت بر طرحها تصریح کرد: متقاضي نسبت به امضاي قرارداد رسمي اقدام و سپس امور نظارت بر طرح وارد فاز اجرايي خود می شود. همچنین متقاضی با انعقاد قرارداد با يكي از مهندسين مشاور حايز شرايط در فواصل دوماهه گزارش پيشرفت طرح مشتمل بر وضعيت پيشرفت فيزيكي و گزارش جريانات نقدي پروژه را به بانك ارائه كرده و با تامين سهم آورده خود متناسب با سهم تسهيلات و اقدامات انجام شده، تسهيلات با نظر كارشناس نظارت و تائيد مديران به پيمانكاران اجرايي طرح پرداخت مي شود.

وی عنوان داشت: اسناد و مدارك طرح مرتبا توسط كارشناس نظارت بانك كنترل و تامين مالي از محل تسهيلات و آورده متقاضي تا تكميل طرح انجام مي پذيرد. پس از تكميل تعهدات، قرارداد نهايي كه مشخص كننده تعهدات متقاضي در رابطه با پرداخت اقساط است با درخواست واحد نظارت تنظيم و منعقد شده و پروند طرح جهت وصول اقساط به مديريت امور وصول مطالبات ارسال ميگردد.

عمادی در ادامه افزود: اگرچه سابق بر اين، ادارات نظارت تخصصي بوده و كارشناسان هر صنعت مشخص بود ليكن در حال حاضر طيف مختلفي از طرحها در صنايع مختلف توسط هر كارشناس نظارت، كنترل می شود.

اين مدير بانكي برگزاري دوره هاي آموزشي براي كارشناسان نظارت را از مهمترین اهداف مديريت خود توصيف كرده و خاطرنشان ساخت: از وظايف رؤساي ادارات و كارشناسان نظارت تعامل با متقاضيان و ارائه مشورتهاي لازم است كه در اين راه از مشاورين تخصصي بانك هم بهره گرفته ميشود.

اين موضوع از تاكيدات برنامه چهارم راهبردي بانك است و امور نظارت با برگزاري دوره هاي آموزشي براي كارشناسان نظارت و تعامل با مشتريان موفق و بازديد مستمر از طرحها، سازندگان ماشين آلات و تجهيزات و شركت در كنفرانسهاي تخصصي در اين راه قدم بر مي دارد.

وی درباره برنامه عملياتي بانك صنعت و معدن در سال۹۶ تصریح کرد: این برنامه عملیاتی تكاليفي همچون انعقاد قرارداد به ميزان ۲۵۰۰ ميليارد تومان، پرداخت تسهيلات به ميزان ۲۹۷۰ ميليارد تومان را براي واحد نظارت تعيين كرده كه برنامه پنج ماهه نخست سال ۹۶ بصورت كامل توسط امور نظارت تحقق پيدا كرده است.

وی عنوان داشت: همچنین ۳ ميليارد يورو برای طرحهای فولادي همچون فولاد روهينا جنوب، فولاد مادكوش، ذوب آهن پاسارگاد، فولادهاي استاني(ميانه، سپيددشت، قائنات، سبزوار، شادگان، نيريز، بافت) و ۹۰۰ ميليارد تومان برای طرحهاي سيمان همچون سيمان غرب آسيا، سيمان خاكستري ني ريز، سيمان مهر ماكو، سيمان سفيد زاگرس، سيمان خاور پارسيان تسهیلات پرداخت شده است.

عمادی در پایان گفت: امیدواریم مجموعه نظارت بانک هر روز در جهت بهبود مستمر تامین مالی و نظارت بر اجرای درست و بموقع طرحها بمنظور نیل به وظایف محوله مدیریت ارشد بانک و اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی برای بهره برداری از طرحها و تولید و ا شتغال در چارچوب اقتصاد مقاومتی قدم بردارد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو