تصمیم‌گیری برای انتشار دوباره اوراق رهن ثانویه (MBS) 
چاپ 

تصمیم‌گیری برای انتشار دوباره اوراق رهن ثانویه (MBS)

معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه بانک مسکن تاکید کرد: تصمیم‌گیری برای انتشار دوباره اوراق رهن ثانویه (MBS) به شرایط عمومی اقتصاد، نرخ بهره بانکی و قابل قبول بودن ریسک و بازده این اقدام است.

کاوه دلسوز در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن، با بیان اینکه بانک‌ها به عنوان مهم‌ترین واسطه گردش وجوه، نقدینگی مازاد اشخاص حقیقی و حقوقی را جمع‌آوری کرده و در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌دهند، گفت: این فرایند موجب تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی شده و رشد و توسعه اقتصادی را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه گاهی خود بانک‌ها با مشکل مالی مواجه می‌شوند یا ترجیح می‌دهند از مسیرهای متفاوتی، برای ماموریت‌های ذاتی خودشان تامین مالی کنند، گفت: در این راستا «تبدیل به اوراق بهادار کردن دارایی‌های بانکی» به عنوان یکی از روش‌های نوین تامین مالی به کمک آنها می‌آید.

دلسوز خاطرنشان کرد: به طور کلی «تبدیل به اوراق بهادار کردن» به فرآیند تبدیل دارایی‌های مالی با نقدشوندگی پایین مانند تسهیلات رهنی به اوراق بهادار قابل معامله در بازار اطلاق می‌شود. تبدیل به اوراق بهادار کردن فرآیندی است که طی آن دارایی‌های مؤسسه مالک دارایی یا بانی، از ترازنامه آن مؤسسه جدا شده اما در عوض، تامین وجوه توسط سرمایه‌گذارانی انجام می‌شود که یک ابزار مالی قابل مبادله را می‌خرند. این ابزار نمایانگر بدهکاری مزبور است بدون اینکه به وام‌دهنده اولیه مراجعه‌ای صورت گیرد.

معاون تامین مالی شرکت تامین سرمایه بانک مسکن با اشاره به اینکه بانک می‌تواند اوراق بهادار به پشتوانه دارایی (ABS) و نیز اوراق بهادار به پشتوانه وام رهنی (MBS) منتشر کند، از این دو به عنوان مهم‌ترین محصولات تبدیل به اوراق بهادار یاد و اظهار کرد: اوراق مشارکت رهنی یکی از ابزارهای بدهی است که نشان‌دهنده حقوق دارنده اوراق بر وجوه دریافتی ناشر است.

وی با بیان اینکه تبدیل کردن وام‌های رهنی به اوراق بهادار، بازار سرمایه‌گذاری جدیدی را ایجاد می‌کند و منجر به ایجاد دارایی با نقدینگی بالا و قیمت‌گذاری موثر و مناسب رهن‌ها میشود و همین‌طور باعث میشود که واسطه‌گری در بازار رهن بطور تخصصی صورت گیرد، یادآور شد: محل سود پرداختی به سرمایه‌گذاران و اصل وجوه پذیره‌نویسی شده نیز، بازپرداخت تسهیلات اعطایی است.

به گفته دلسوز، در طراحی اوراق بهادار با پشتوانه وام‌های رهنی، عوامل متعددی باید مورد توجه قرار گیرد که از جمله مهم‌ترین آنها نرخ بهره، وضعیت عمومی اقتصاد، قوانین و مقررات، میزان ریسک و بازده آن است و بانک مسکن نیز با لحاظ این عوامل درباره انتشار دوباره اوراق رهن ثانویه تصمیم‌گیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، این بانک ۱۳ تیرماه سال ۹۵ برای نخستین بار در کشور از اوراق MBS به عنوان یک ابزار نوین مالی بهره جست و به پشتوانه بخشی از تسهیلات خرید مسکن که قرار است در سال‌های آینده و به تدریج نقد شود، ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق بهادار رهنی را در فرابورس عرضه کرد. این اقدام تنها بانک تخصصی بخش مسکن با استقبال سرمایه‌گذاران روبرو شد طوری‌که تقاضای ثبت شده برای اوراق ۵۹۰ میلیارد تومان و در نتیجه کل اوراق مذکور در کسری از ثانیه فروش رفت. اما از آنجا که نرخ سود پیش‌بینی شده برای این اوراق ۱۸/۵درصد بود و همزمان با ایام انتشار آن، نرخ سود بانکی کشور به ۱۵ درصد کاهش یافت، بانک مسکن فعلا از انتشار نوبت دوم اوراق خودداری کرده تا ضمن بازنگری در طراحی این ابزار مالی متناسب با شرایط جدید اقتصادی، بازدهی استفاده از این ابزار مالی را نیز ارتقا دهد.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو