پاسخ خصوصی سازی به ادعای خروج هفت پالایشگاه نفت از سبد سهام عدالت 
چاپ 

پاسخ خصوصی سازی به ادعای خروج هفت پالایشگاه نفت از سبد سهام عدالت

سازمان خصوصی سازی با صدور اطلاعیه ای مطلب یکی از رسانه ها در خصوص خروج هفت پالایشگاه نفت از سبد سهام عدالت را تکذیب کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، در این اطلاعیه که در خصوص مطلب مورخ نهم اردیبهشت ماه جاری از سوی خبرگزاری فارس با عنوان “دارایی‌های سهام عدالت که در دولت روحانی آب رفت/ حذف ۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از پرتفوی نفتی سهام عدالت” توسط سازمان خصوصی سازی صادر شده است می خوانیم: برخلاف آنچه در برخی اظهار نظرها آمده است هفت پالایشگاه نفت از سبد سهام عدالت خارج نشده است بلکه درصد سهام عدالت در هر یک از هفت پالایشگاه موضوع مصوبه به میزان بیست درصد کاهش یافته است (پالایش نفت تهران از ۹۰ درصد به ۷۰ درصد و سایر پالایشگاه ها از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است).

 

این گزارش می افزاید: حذف و اضافه کردن شرکتهای سهام عدالت مختص دولت یازدهم نبوده و نیست؛ به طوری که از ابتدای اجرای طرح توزیع سهام عدالت از سال ۱۳۸۵ نه تنها دولتهای مختلف بلکه ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت به دفعات مصوبات تخصیصی سهام شرکتهای دولتی به طرح سهام عدالت را لغو، اصلاح، کاهش و یا حذف و اضافه نموده‌اند که به عنوان نمونه می‌توان به شرکتهای ملی گاز ایران، ایران خودرو، معدنی و صنعتی گل گهر، سرمایه‌گذاری رنا، سایپا، برق سبز منجیل، پتروشیمی شیراز، پایانه‌های نفتی ایران، ملی پخش فرآورده های نفتی، توزیع گاز ایران و … اشاره نمود.

گفتنی است مصوبه مربوط به اصلاح درصد واگذاری پالایشگاهها نظیر مصوبات مورد اشاره به هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس ارسال شده و هیچگاه مغایر قانون شناخته نشده است.

 

در بخش دیگری از این اطلاعیه می خوانیم: از سوی دیگر به ازای کاهش سهام عدالت در پالایشگاههای فوق، سهامی به عنوان جایگزین از پالایشگاه نفت امام خمینی (شازند اراک) به میزان ۳۶ درصد و پالایش نفت آبادان به میزان ۹ درصد به سبد فوق اضافه شده است. بنابراین حذف دارایی در ارزش سهام عدالت ایجاد نشده است.

 

همچنین در پایان دوره ۱۰ ساله وصول اقساط از محل سود سهام عدالت، با احتساب تخفیف دو دهک اول مشمولین، مجموعا ۲۶.۶۱۰ میلیارد تومان از محل سودهای دریافتی سهام عدالت به مشمولین تعلق گرفته است؛ در حالی که با کسر ۲۰ درصد سهام هفت پالایشگاه و قبل از جایگزینی سهام دو پالایشگاه بعدی، ارزش سهام دارای قیمت گذاری قطعی بالغ بر ۲۷.۲۶۰ میلیارد تومان است. بنابراین در پایان سال ۱۳۹۵،  حدود ۶۵۰ میلیارد تومان دیگر از سهام تخصیص یافته به طرح سهم عدالت مازاد است و باید به دولت سال برگردانده شود مگر آن که آورده نقدی مشمولین تا پایان شهریورماه سال جاری از ۶۵۰ میلیارد تومان فراتر رود که در چنین صورتی جایگزین سهام دو پالایشگاه و قیمتگذاری سایر شرکتها و بنگاههای تخصیص یافته به همان میزان به طرح ضرورت پیدا خواهد کرد.

 

این اطلاعیه می افزاید: از سوی دیگر در گزارش آن خبرگزاری عنوان شده است که هفت پالایشگاه موضوع مصوبه از پربازده‌ترین سهام طرح سهام عدالت بوده‌اند. لیکن متذکر می شود بر اساس گزارش ۱۰ سال وصول سود از ۴۹ شرکت دارای قیمت قطعی سهام عدالت، شاخص بازدهی موسوم به P/E کل (نسبت قیمت به سود) کمتر از ۱۰ واحد است در حالی که همین شاخص برای هفت شرکت یاد شده حدود ۱۷ واحد است و این امر نشان دهنده آن است که بازدهی شرکتهای پالایشگاهی نفت از جمله ۷ شرکت مورد بحث به مراتب از میانگین بازدهی شرکتهای دارای قیمت قطعی سهام عدالت پایین‌تر و ضعیف‌تر است.

 

همچنین یادآور می‌شود وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی با وجود عدم اجرای برخی از قوانین و مقررات در زمینه سهام عدالت و حتی اجرای خلاف آن در دولتهای قبلی که به تولید ایراد و ابهام زیاد در طرح سهام عدالت منجر شده بود با تلاشی مثال زدنی و با دریافت مجوزهای لازم از شورای عالی اجرای سیاستهای کلی اصل (۴۴) قانون اساسی، در مدت زمان قانونی اقدام به ارائه صورتحساب ۴۹ میلیون سهامدار نموده است و خود را برای توزیع سود سهام تعلق گرفته به مشمولین در سال جاری آماده نموده است. از این رو آیا بهتر نیست به جای ایجاد ابهام و ایراد تهمت برای شیرین نگهداشتن کام این مشمولین عزیز که به ارقام بسیار محدود سود سهام عدالت چشم دوخته اند، قدم برداریم.

 

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو