وام ۱۶۰ میلیونی خانه اولی ها بازار مسکن را به حرکت انداخت 
چاپ 

وام ۱۶۰ میلیونی خانه اولی ها بازار مسکن را به حرکت انداخت

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاثیر اقدامات یک سال گذشته بانک مسکن در راستای افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن و همچنین تنوع بخشی به سبد تسهیلات در حوزه مسکن را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن ،محمد دامادی نماینده  مردم ساری در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران مجلس  با بیان این مطلب  گفت: هم اکنون پوشش نسبتا مناسبی از تسهیلات خرید مسکن در شهرهای مختلف کشور مشاهده می شود هر چند برای برخی کلان شهرها همچون تهران لازم است سقف تسهیلات در راستای متناسب سازی آن با هزینه خرید آپارتمان ­های مسکونی باز هم افزایش یابد.

 

وی اقدام اخیر بانک مسکن در راستای افزایش سقف تسهیلات صندوق پس انداز یکم از ۸۰ به ۱۶۰ میلیون تومان برای زوج های جوان خانه اولی را حرکتی مثبت در جهت متناسب سازی سقف تسهیلات خرید مسکن در پایتخت عنوان کرد و گفت: این تسهیلات در حرکت معاملات مسکن نقش موثری داشته است.

 

دامادی افزود: برای حفظ پوشش مناسب تسهیلات خرید مسکن لازم است سقف فعلی تسهیلات متناسب با نوسانات نرخ تورم عمومی و تورم بخش مسکن تعدیل شود.

 

بر اساس این گزارش،عضو کمیسیون عمران مجلس  شورای اسلامی تصریح کرد: در راستای الزامات مربوط به تسریع حرکت بازار مسکن در فاز پیش رونق و ایجاد رونق در این بازار، دولت باید در وهله اول از تصدی­ گری مستقیم در بخش مسکن به شدت خودداری کند؛ با فعال شدن بخش خصوصی و در نظر گرفتن مشوق ها و تسهیلات لازم برای ساخت  و عرضه مسکن مورد تقاضای متقاضیان مصرفی آپارتمان های مسکونی قطعا نتایج بهتری در بازار مسکن حاصل خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب متناسب سازی سقف تسهیلات خرید مسکن با هزینه تامین یک واحد مسکونی در شهرهای مختلف، به حداقل رسیدن تصدی گری مستقیم دولت در حوزه مسکن و همچنین ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت بخش خصوصی در راستای ساخت مسکن مصرفی مورد تقاضا از سوی متقاضیان، سه اقدام مهم در جهت بهبود شرایط فعلی در بازار مسکن است.

 

دامادی گفت: از سوی دیگر لازم است امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری در اقتصاد کلان کشور و همچنین بخش مسکن ایجاد شود تا سرمایه گذاران نیز با چشم انداز روشن تری اقدام به ورود به عرصه های تولیدی به خصوص ساخت  و ساز و سرمایه گذاری در بخش مسکن کنند.

 

دامادی همچنین اقدام اخیر بانک مسکن در راستای افزایش سقف تسهیلات واحدهای نیمه تمام مسکن مهر از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و افزود: اگرچه مسکن مهر به دلیل مشکلات مربوط به جانمایی، روش نامناسب تامین مالی و … نتوانست به اهداف اولیه خود برسد اما مصوبه افزایش سقف تسهیلات فردی مسکن مهر به ۴۰ میلیون تومان در صورت اجرای دقیق و به موقع، کمک بزرگی برای تکمیل واحدهای نیمه ­تمام و خروج بخش قابل توجهی از این پروژه از شرایط بحرانی است.

 

این گزارش حاکی است،عضو کمیسیون عمران مجلس به دولت و مسوولان سیستم بانکی کشور توصیه کرد: چنانچه به دنبال ایجاد رونق در بخش مسکن هستیم لازم است تسهیلات مسکن به خصوص در کلان شهرها با هزینه خرید واحدهای مسکونی تناسب بیشتری پیدا کند.

 

محمد دامادی با بیان این مطلب که  برای تسریع حرکت بازار مسکن در فاز پیش رونق و فراهم شدن مقدمات ورود به رونق در این بخش، چند اقدام مهم ضروری است که باید مورد توجه مسوولان مسکن  و متولیان پرداخت تسهیلات خرید و ساخت واحدهای مسکونی قرار بگیرد افزود: مهمترین موضوعی که در رابطه با تسهیلات خرید مسکن در مقطع زمانی فعلی می توان عنوان کرد این است که به طور قطع متناسب سازی سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن با قیمت خرید مسکن و هزینه ساخت آپارتمان های مسکونی بی شک یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در تقویت قدرت مالی هر دو سمت عرضه و تقاضای ملک محسوب می شود.

 

وی ادامه داد: به این معنا که لازم است سقف تسهیلات در هر شهر و در هر استان متناسب با قیمت مسکن یا هزینه ساخت ملک، مجددا مورد بازنگری قرار بگیرد و براساس نرخ تورم فعلی، میزان رشد سقف تسهیلات مسکن تعیین شود.

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو