افخمی/در ١٠ ماه گذشته بیش از ٧٨٥ میلیون یورو گشایش اعتبار از طریق سوئیفت توسط بانک صنعت و معدن انجام شده است 
چاپ 

افخمی/در ١٠ ماه گذشته بیش از ٧٨٥ میلیون یورو گشایش اعتبار از طریق سوئیفت توسط بانک صنعت و معدن انجام شده است

علي اشرف افخمي رئيس هيات مديره مديرعامل بانك صنعت و معدن گفت: اين بانك در ١٠ ماه گذشته بيش از ٧٨٥ ميليون يورو اعتبار براي تامين مالي طرح هاي صنعتي كشورمان و در راستاي توسعه پايدار كشورمان از طريق سوئيفت گشايش كند.

افخمي كه درنشست خبری به مناسبت دهه مبارك فجرسخن مي گفت افزود بانك صنعت و معدن حتي يك دلار نيز به هيچ بانك خارجي بدهي ندارد واين امر باعث ميشود كه در مذاكره با آنها براي همكاري هاي بانكي در موضع اقتدار قرار داشته باشد.

وي تصريح كرد : بانك صنعت و معدن براي فعاليت در فضاي بين المللي فرايندهاي داخلي خود را مطابق با استانداردهاي بين المللي نوسازي كرده است كه از آن ميان ميتوان به ارائه حساب هاي مالي از طريق سيستم IFRS اشاره كرد، اين سيستم در نظام بانكي براي اولين بار توسط بانك صنعت و معدن استفاده شده است.

افخمی با اعلام اینکه فردا نیروگاه بهبهان توسط معاون اول رییس جمهور با تامین مالی بانک صنعت و معدن افتتاح خواهد شد، افزود: با تامین اعتبار ٢٣٠ میلیون یورویی بانک، پتروشیمی ایلام اواخر سال آینده راه اندازی می شود. پتروشیی لرستان با تامین اعتبار ۲۳۰ میلیون یورو وارد مدار تولید شد، واحددیگر پتروشیمی مهاباد بود که صادراتش نیز به زودی آغاز می شود. مشارکت مالی در پتروشیمی بوشهر و پالایشگاه بیدبلند نیز توسط بانک انجام شده است.

وی به استراتژی بانک طی سه سال اخیر که توجه به پروژه های زیرساختی است، اشاره و تصریح کرد: راه اندازی اولین قطار سریع السیر تهران – اصفهان با تامین اعتبار ۱.۸ درصدی انجام شده و مطالعات پروژه قطار سریع السیر تهران -مشهد نیز با اعتبار بیش از ۲.۲ میلیارد دلار عملیاتی خواهد شد

مديرعامل بانك صنعت و معدن با اعلام اینکه با تجدید ارزیابی، سرمایه بانک به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده و این رقم ثبت شده است، افزود: طی ۲ سال گذشته با دولت و مجلس رایزنی هایی برای افزایش سرمایه صورت گرفت و در قانون بودجه افزایش سرمایه برای بانک های دولتی و توسعه ای دیده شده است که دو هفته پیش آئین نامه آن در دولت به تصویب رسید و براین اساس بانک های ملی، سپه، کشاورزی، صنعت و معدن و توسعه صادرات افزایش سرمایه خواهند داشت که جنس آن بهتر از تجدید ارزیابی است.

وی اعلام کرد ۲ هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک صنعت و معدن افزوده می شود که بر این اساس سرمایه بانک به ۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید و بدنبال آن کفایت سرمایه نیز به ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت؛ در این حال به بازل ۳ نزدیک می شویم که در فضای بین المللی یک فرصت مناسب برای ما تلقی می شود

وي با اشاره به تسهیلات خروج از رکود دولت برای واحدهای صنعتی اظهار داشت: بانک صنعت و معدن تاکنون یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان به یک هزار و ۲۵۶ هزار واحد کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت کرده است و در اين زمينه مقام سوم را در نظام بانكي كشور به دست آورده است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: بازدیدهایی که از این واحدها انجام گرفته است نشان می دهد که این واحدها یا نیروی جدید اضافه کرده اند و یا نیروهای قبلی خود را حفظ کرده اند در صورتی که اگر این پرداخت ها انجام نمی شد با بحران بیکاری در این واحدها مواجه می شدیم.

وی ادامه داد: البته ۵۰۰ میلیون یورو هم برای صنایع بالادستی پارس جنوبی تجهیز مالی کردیم که در مجموع حجم تامین مالی برای این پروژه به یک میلیارد دلار می رسد.

وی با بیان اینکه یک سال پس از برجام روابط کارگزاری با بانک های خارجی توسعه یافته است، اظهار داشت: این بانک قبل از تحریم ها با ۱۰۰ بانک خارجی کار می کرد که الان ۷۱ بانک دوباره رابطه خود را برقرار کرده اند و گشایش اعتبار از طریق سوئیفت انجام می گیرد.

وی با اشاره به اینکه قبل از برجام برای جابجایی پول به بانک های خارجی بیش از ۱۰ درصد کارمزد پرداخت می کردیم، افزود: الان این رقم به کمتر از نیم درصد رسیده است.

افخمی گفت: در این مدت خط اعتباری ۴۰۰ میلیون دلاری از هند گرفتیم که تاکنون ۷۰ درصد آن استفاده شده و مابقی تا دو ماه آینده مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین خط اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی با بانک کره جنوبی نهایی شده است و تا پایان امسال مصرف آن شروع می شود.

وی با اشاره به اینکه تفاهم نامه هایی هم با بانک های اروپایی داشتیم که پس ازعملیاتی شدن اطلاع رسانی خواهد شد گفت: ما در حوزه بانکی بین المللی در سال ۲۰۱۶ بیش از دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو خط اعتباری گشایش کردیم.

وی با اشاره به حضور این بانک در پروژه قطار سریع السیر اصفهان- تهران گفت: برای این پروژه ۱۸ میلیارد دلار تامین مالی شده است همچنین پروژه برقی تهران -مشهد هم به این بانک داده شده که در حال مطالعه هستیم اما برآورد ما کمتر از ۲.۲ میلیارد دلار نخواهد بود.

وی به تامین مالی تعمیر موتور هواپیما اشاره کرد و گفت: بانک صنعت و معدن ۲۵ موتور هواپیما را تامین مالی کرد که برای تعمیرات به خارج از کشور فرستاده شدند.

افخمی گفت: معوقات بانک صنعت و معدن طی سه سال گذشته به طور مرتب کاهش یافته و از ۱۲.۵ به ۱۰.۵ درصد و سپس با کاهش دائمی به ۷.۸ درصد رسید که براساس برنامه ریزی ها این میزان تا پایان سال به کمتر از ۷ درصد بالغ خواهد شد.

وی رقم معوقات بانک را ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بانک صنعت و معدن در کشورهای اروپایی شعبه ندارد ولی بانک دارد به نحوی که این بانک سهامدار اصلی بانک تجاری ایران و اروپاست؛ با توجه به اینکه امکان استفاده از دلار وجود ندارد با یورو مبادلات انجام می شود این در حالی است که با بسیاری از بانک های خارجی رابطه و مراوده داریم

وی در خصوص تسهیلات دهی به کسبه ساختمان پلاسکو اظهار داشت: بانك صنعت و معدن اقدام لازم را براي اعطاي تسهيلات به واحدهاي توليدي آسيب ديده در اين ساختمان انجام خواهد داد.

مديرعامل بانك صنعت و معدن بيان داشت: با توجه به اقدامات اين بانك در خصوص تامين مالي پروژه هاي زيرساخت تامين مالي هواپيماهاي جديد جهت نوسازي ناوگان حمل و نقل هوائي نيز بر عهده اين بانك قرار گرفت كه نخستين هواپيما خريداري و به كشور وارد شد و تا پايان سال دو هواپيماي ديگر وارد كشور خواهد شد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو