مدير عامل بانك مسكن در نشست خبري تشريح كرد/۱۰ گام بانك مسكن براي خروج از ركود 
چاپ 

مدير عامل بانك مسكن در نشست خبري تشريح كرد/۱۰ گام بانك مسكن براي خروج از ركود

boot

مدير عامل بانك مسكن در نشست خبري خود با خبرنگاران، ۱۰ گام اجرايي بانك براي خارج كردن بخش مسكن و ساختمان از ركود عميق دو سال گذشته را تشريح كرد.

به گزارش یمیننیوز، دكتر محمد هاشم بت‌ شكن با بيان اينكه تنها بانك تخصصي و توسعه‌اي در بخش مسكن، موفق شد در اين دوره –دوره فعاليت دولت يازدهم- با استفاده از ظرفيت‌ها و ابزارهاي متنوع، هر دو سمت عرضه و تقاضاي مسكن را تقويت كند، افزود: مهمترين گام در تامين مالي مسكن، راه‌اندازي صندوق پس‌انداز مسكن يكم براي پرداخت تسهيلات به خانه‌اولي‌ها بود.

بت‌ شكن دومين گام اثربخش براي تحريك بخش مسكن در مسير خروج از ركود را كاهش نرخ سود تسهيلات صندوق يكم در چندين مرتبه اعلام كرد كه مطابق آخرين تصميم در نيمه امسال، در حال حاضر تسهيلات خريد مسكن صندوق يكم در بافت‌هاي فرسوده با نرخ سود ۸ درصد و در ساير مناطق شهري با نرخ سود ۹/۵ درصد متقاضيان واجد شرايط پرداخت مي‌شود.

مدير عامل بانك مسكن تاسيس شركت تامين سرمايه در اواخر سال ۹۳ زير نظر گروه مالي بانك مسكن را گام ديگر عنوان كرد كه با هدف انجام فعاليت‌هاي سبدگرداني و خدمات صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، كارگزاري، معامله‌گري و بازاريابي و بطور كلي تامين نيازهاي بخش مسكن از طريق بازار سرمايه، اين شركت فعاليت خود را آغاز كرد.

راه‌اندازي صندوق پروژه‌ها و اخذ مجوز تامين و فعاليت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري زمين و ساختمان، چهارمين گام بانك مسكن در اين دوره بوده است كه محصول آن در حال حاضر به شكل فعاليت صندوق زمين و ساختمان نسيم، شمال‌غرب و نارون، قابل رديابي است.

بانك مسكن در سال جاري با اجراي طرح تضمين معاملات اقساطي در راستاي ايجاد رونق مسكن، پنجمين گام را براي رونق‌بخشي به بازار ملك برداشت. اين اقدام در كنار راه‌اندازي حساب اماني در راستاي ساماندهي بازار پيش‌خريد و پيش‌فروش آپارتمان، دو ابزار كارآمد براي سمت عرضه مسكن و البته سمت تقاضا در جهت تسهيل معاملات غيرنقد ملك محسوب مي‌شود.

بت‌شكن گام‌هاي بعدي بانك كه منجر به رشد معاملات خريد مسكن در شهرهاي مختلف كشور طي ماه‌هاي گذشته از سال جاري شده است را شامل «افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن از محل سپرده سرمايه‌گذاري ممتاز، افزايش سقف تسهيلات مسكن زوجين از محل اوراق گواهي حق تقدم، تسهيل شرايط پرداخت تسهيلات ساخت آن هم به شكل تسهيلات بدون سپرده و همچنين راه‌اندازي بازار رهن ثانويه از طريق انتشار ۳۰۰ ميليارد تومان اوراق رهني» عنوان كرد.

بت شکن به تک رقمی شدن سود تسهیلات خانه یکمی ها و سپرده گذاری جوانان، اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۴۰ هزار فقره معادل ۳۰ هزار میلیارد ریال در شعب بانک مسکن برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در صندوق پس انداز خانه یکم سپرده گذاری شده است و با ورود به خرداد ماه سال ۱۳۹۶ میزان پرداخت این تسهیلات به زوجین جوان بیشتر خواهد شد.

وی اظهار داشت: پیش از کاهش سود تسهیلات این بانک به ۸ و ۹.۵ درصد به طور میانگین روزانه ۱۶۰ فقره سپرده گذاری در حساب صندوق خانه یکمی ها در شعب این بانک انجام می شد، اما با کاهش سود تسهیلات هم اکنون به طور میانگین روزانه ۷۰۰ فقره حساب در شعب این بانک افتتاح و هر ۶ ماه یک بار موجودی آنها در این صندوق دو برابرمی شود.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به تسهیلات پرداختی این بانک به پروژه های مسکن مهر بیان کرد: تاکنون این بانک برای تکمیل پروژه مسکن مهر ۵۰۵ هزار میلیارد ریال برای ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار واحد مسکن مهر تسهیلات پرداخت کرده است.

بت شکن افزود: از این تعداد تاکنون یک میلیون و ۷۲۶ هزار و ۶۲۹ واحد تحویل متقاضیان شده و به مرحله فروش اقساطی رسیده است و مصوبه اخیر شورای پول اعتبار برای افزایش تسهیلات پروژه مسکن مهر از ۳۰۰ به ۴۰۰ میلیارد ریال روز چهارشنبه به ۱۲۶۶شعبه این بانک در سراسر کشور ابلاغ شد و برآورد ما این است که بانک مسکن برای تکمیل این پروژه ها به ۳۹۰ هزار واحد مسکن مهر تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی پرداخت کند.

وی با بیان اینکه از نظر قانونی بانک ها باید ۵ درصد منابع خود را برای انجام عملیات بانکی و موارد مورد نیاز به صورت نقدی پیش خود نگهداری کنند، گفت: در صورتی که از این منابع نقدی به خوبی استفاده شود، این پول بدون ریسک در اختیار سایر بانک ها قرار می گیرد تا در صورت نیاز به نقدینگی، این وجه از آنها باز پس گرفته شود و بانک مسکن نیز در مواردی که نیاز باشد این منابع را در اختیار سایر بانک ها قرار داده است.

بت شکن با اشاره به اینکه تمام تلاش بانک مسکن خروج مسکن از رکود است گفت: برای همین منظور باید کل اقتصاد کشور حرکت کند تا بخش مسکن از رکود خارج شود. رشد بخش مسکن و ساختمان در کشور در سال های اخیر منفی بوده و این ناشی از کاهش قابل توجه بودجه عمرانی دولت و انجام نشدن پروژه های عمرانی است.

وی درباره پرداخت تسهیلات ازدواج نیز گفت: براساس سهمیه ای که بانک مرکزی برای بانک مسکن تعیین کرده است، قرار بود امسال این بانک ۲۴ هزار وام ازدواج پرداخت کند اما بانک مسکن تاکنون توانسته ۵۰ هزار و ۴۵۰ وام ازدواج پرداخت کند که دو برابر سهمیه تعیین شده است.

مدیرعامل بانک مسکن در پایان یادآور شد: بانک مسکن در ۱۰ ماهه امسال توانست ۵۴۰ هزار میلیارد ریال منابع جذب کند که این در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته از رشد ۹ درصدی برخوردار بوده است.

ناصر یمین مردوخی کردستانی  سر دبیر شبکه های خبری طوفان نیوز و یمین نیوز و هفته نامه مردوخ سوال خود را اینگونه مطرح کرد: اقای دکتر شما گزارش جامعی را در این بخش ارائه نمودید  لطفا بفرمایید چرا مصوبه افزایش سرمایه تاکنون اجرایی و به مرحله عمل نرسیده است ؟ مدیر عامل بانک مسکن   در پاسخ گفت: آقای مردوخی سوال خوب و به جایی را پرسید یدما اعتقاد داریم و قانونگذار هم تاکید دارد که بانک های دولتی و توسعه ای می بایست در اولویت تقویت سرمایه باشند چرا که هر یک واحد سرمایه بانک می تواند به ۸ برابر تسهیلات بپردازد و به نظر من هیچ اولویت اقتصادی برای دولت مهمتر از این نیست که سرمایه بانک ها را تقویت کند.

بت شکن در ادامه با اشاره به مزیت های افزایش سرمایه این بانک افزود: براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۵ قرار بود سرمایه بانک مسکن ۵۰۰ و ۱۰۰ هزار میلیارد ریال(۵۰ و ۱۰ هزار میلیارد تومان) افزایش یابد، اما تاکنون این مساله محقق نشده و ما همچنان پیگیر افزایش سرمایه بانک هستیم.لذا حساسیت افزایش سرمایه با این استدلال بیشتر روشن می شود که  خوشبختانه مجلس در جلسات خود به افزایش سرمایه بانک مسکن اشاره می کند و ما نیز از دولت خواستاریم که این امر هر چه سریعتر  محقق گردد.

وی با اشاره به میزان مطالبات معوق بانک مسکن، گفت: از کل پرداختی ۳۷ هزار میلیارد ریالی (۳۷۰۰ میلیارد تومان) بانک مسکن به صورت تسهیلات تنها ۳٫۴ درصد آن مطالبات معوق بانک هستند و این به نسبت پرداخت تسهیلات، کمترین میزان مطالبات معوق در شبکه بانکی است.

Print Friendly

درباره نویسنده

۱۱۸۲۸مطلب نوشته است

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو