گله مندی محمودزاده نماینده مردم مهاباد از دولت /واردات از گمرکات بدون مجوز قانونی 
چاپ 

گله مندی محمودزاده نماینده مردم مهاباد از دولت /واردات از گمرکات بدون مجوز قانونی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه فرصت‌های خاص و دریافت مجوزهای انحصاری یا توصیه‌نامه‌های انحصاری بدون ثبت سفارش در مرزها برای افراد محدودی است که در دولت و گمرکات دارای رانت هستند، از این روند انتقاد کرد.

به گزارش خانه ملت،جلال محمودزاده در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در طرح سوال خود از وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: سوال اینجانب در خصوص عدم کنترل گمرکات کشور به دلیل ورود بی رویه محصولات کشاورزی می باشد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی خطاب به طیب نیا افزود: در رابطه با واردات بی رویه محصولات یا صادرات باید تاکید کنم واردات بی رویه محصولات از جمله محصولات کشاورزی بیش از نیاز کشور حوزه کشاورزی و بخش تولید داخلی را با مشکل روبرو کرده است.

وی تاکید کرد: محصولاتی همچون برنج، سیب، پرتقال، شکر در دست کشاورزان داخلی مانده است اما جنابعالی اجازه می دهید واردات بی رویه بدون مجوز به داخل کشور از محوطه و محل گمرکات صورت گیرد. شاید شما پاسخ دهید که گمرک و وزارت اقتصاد متولی صدور مجوز واردات نیست ما نیز به این موضوع آگاه هستیم اما منظور از واردات این است که بدون مجوز قانونی واردات از گمرکات صورت می گیرد.

محمودزاده ادامه داد: چه کسی جوابگوی واردات هزاران تن پرتقال و خشکبار از مرزهای غربی و شرقی کشور است. ما از مرزها به عنوان فرصت باید استفاده کنیم این در حالی است که مرزها در شرق و غرب کشور و در بنادر تبدیل به نعمت و فرصت برای عده ای شده است اما این فرصت های خاص و دریافت مجوزهای انحصاری یا توصیه نامه های انحصاری بدون ثبت سفارش در مرزها برای افراد محدودی است که در دولت و گمرکات دارای رانت هستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در دو روز اخیر و در سکوت کامل رسانه ای شاهد کشته و زخمی شدن ۱۶ نفر از جوانان بی گناه کولبر در مرزهای غربی کشور به دلیل سقوط بهمن بودیم جوانانی که به خاطر ۱۰۰ هزار تومان درآمد ناقابل با شغل سخت کولبری در سردترین روزهای سال امرار معاش می کنند. فرد و یا افرادی با یک تلفن و بدون طی نمودن مراحل قانونی از محوطه مرزی در جلوی چشمان مامورین هزاران تن محصول وارد کشور می کنند و میلیاردها تومان به جیب می زنند بدون آنکه حتی یک کیلوگرم بر دوش خود احساس کنند.

وی گفت: اما جوانان بیکار برای درآمد یکصدهزار تومان زیر بار ۳۰۰ کیلوگرم محصول قرار می گیرند و کیلومتر ها را طی می کنند آیا این عدالت است ما نمایندگان برای پیگیری امور کولبران به همراه نماینده سردشت، اشنویه جلساتی با وزیر کشور برگزار کردیم اما کسی حرف ما را نشنید بنابراین در کنار این پیگیری ها باید دعا کنیم تا ناعدالتی ها برطرف شود.

محمودزاده تصریح کرد: کشاورزان، برنج کاران در استان های مرزی و شمالی و برخی کشاورزان در استان همدان و کردستان محصولات خود را حتی نمی توانند به قیمت تمام شده کارگری به فروش برسانند اما برخی افراد بدون مجوز قانونی محصولات کشاورزی را وارد کشور می کنند بنابراین شما به عنوان یک عضو از دولت باید بگویید این افراد توسط چه کسانی حمایت می شوند.

وی ادامه داد: چه کسی به داد نمایندگان استان های مرزی می رسد؟ شما می گویید به صورت رسمی از وجود قاچاق به کشور جلوگیری می کنید اما برای قاچاق غیر رسمی توسط برخی افراد هم پاسخی دارید؟ چرا برخی افراد با یک تماس تلفنی و بدون مجوز قانونی اقدام به ورود کالای قاچاق به کشور می کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: مرزها برای اهالی همان منطقه باید باشد. درآمد مرزها باید برای کولبرانی باشد که در حال حاضر در زیر خروارها برف مدفون شدند چرا کسی به داد نمایندگان مرزی نمی رسد؟ آیا این عدالت است؟ آیا ما باید منتظر باشیم محصولات کشاورزی در دست مردم باقی بماند تا تعدادی در رفاه و آسایش به درآمدهای میلیاردی برسند چرا دستگاه های نظارتی هیچ اقدامی نمی کند..

محمودزاده در جریان سوال خود از وزیر امور اقتصادی ودارایی مبنی بر عدم مدیریت کافی در رابطه با کنترل بیمه های تجاری و فشار بی رویه مالیاتی به اصناف در رابطه با وصول مالیات، عدم نظارت گمرکی کافی و واردات خارج از چارچوب گمرکات از پاسخ وزیر قانع شد.

وی از وزیر اقتصاد درخواست کرد تا تیمی برای رسیدگی به وضعیت کولبرها تشکیل شود تا مشکلات آنها رفع گردد.

همچنین مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس دستور پیگیری وضعیت کولبرها را داد و افزود: باید این موضوع هرچه سریعتر پیگیری شود و اگر کمکی نیز از نمایندگان بر می آید حتما انجام خواهیم داد.

وی خطاب به وزیر اقتصاد افزود: دستور دهید تا مشکل کولبرها به طور ویژه رفع شود و از طرف این وزارتخانه تیمی تعیین شود تا به این وضعیت رسیدگی کند.

گفتنی است روند بررسی سوال جلال محمودزاده، نماینده مهاباد از وزیر اقتصاد به شرح زیر است:

در تاریخ ۶/۷/۱۳۹۵ سوال مذکور در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت که وزیر امور اقتصادی و دارایی حضور پیدا کردند ولی به دلیل کمبود وقت، سوال جهت بررسی مطرح نشد. ایشان اعلام کردند سوال در جلسات آتی مجدداً مطرح می گردد.

سوال مذکور برای چهارمین بار در دستور کار مورخ ۴/۸/۱۳۹۵ کمیسیون قرار گرفت و جناب آقای جلال محمودزاده اعلام نمودند که به دلیل اینکه وزیر محترم سه مرتبه در جلسه سوال حضور پیدا نکردند، سوال برای طرح در صحن علنی مجلس ارسال گردد و اعضای کمیسیون نیز حیطه طرح سوال را ملی تشخیص دادند..

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو