متن کامل دستور اجرایی ترامپ برای ممانعت از ورود اتباع ۷ کشور به آمریکا 
چاپ 

متن کامل دستور اجرایی ترامپ برای ممانعت از ورود اتباع ۷ کشور به آمریکا

trampدونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دستورالعمل اجرایی‌ای را امضاء کرد که بر اساس آن اتباع ۷ کشور مسلمان از جمله ایرانیان فعلاً تا سه ماه آینده نخواهند توانست وارد آمریکا شوند؛ هرچند احتمال تمدید این دستور در آینده نیز وجود دارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه دستورالعمل اجرایی‌ای را امضاء کرد که مدعی است هدف آن ممانعت از ورود تروریست‌ها به خاک این کشور است. متنی را که در ادامه می‌خوانید کاخ سفید منتشر کرده و جزییات این دستور در آن بیان شده است:

طبق اختیاری که بر اساس قانون اساسی و قانون ایالات متحده آمریکا به من به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا تنفیذ شده که شامل «اقدام تابعیتی و مهاجرتی» در دستان من است و وظیفه دارم که مردم را از هرگونه اقدام تروریستی خارجی مصون بدارم، بنابراین بر اساس بخش ۳۰۱ «اقدام تابعیتی و مهاجرتی» موضوع سوم، دستورات به شرح زیر می باشد:

بخش ۱.هدف.پروسه صدور ویزا مرحله ای بسیار مهم و حیاتی برای تشخیص ارتباط افراد با گروه های تروریستی و متوقف کردن آنها از ورود به خاک ایالات متحده است. شاید بارزترین مصداق از رعایت نکردن درست پروسه صدور ویزا اقدام تروریستی یازده سپتامبر باشد. در آن مورد به خاطر سیاست های وزارت خارجه مامور کنسول گری نتوانست استعلام های لازم برای ۱۹ تبعه خارجی را بگیرد. این کم کاری باعث کشته شدن حدود ۳۰۰۰ شهروند شد. هر چند که بعد از اتفاق یازده سپتامبر قانون صدور ویزا بازبینی و در بعضی از بخش ها اصلاح شد اما همچنان دیده می شود که اتباع کشور های خارجی در آمریکا اقدامات تروریستی انجام می دهند.

خیلی از اتباع خارجی بعد از یازده سپتامبر به اقدام و یا همدستی با گروه های تروریستی متهم شدند که به بهانه ویزای تحصیلی ، کار و یا توریستی وارد آمریکا شده بودند و قصد داشتند اقدام خرابکارانه خود را انجام دهند. وضعیت نامناسب بعضی از کشور ها از جمله ناآرامی و جنگ، احتمال ورود تروریست های خارجی به داخل خاک آمریکا را افزایش داده است. آنها اکنون به هر قیمتی که شده قصد دارند وارد آمریکا شوند . ماموران کنسولگری حین پروسه صدور ویزا باید بسیار هوشیار باشند و اطمینان یابند که افرادی که قصد ورود به کشور را دارند نیت گزند به مردم کشور را نداشته باشند.

برای اینکه از مردم حمایت کنیم، باید مطمئن شویم آن کسی که وارد آمریکا می شود حالت تخاصمی نسبت به آمریکا و ارزش های آن نداشته باشد. آمریکا نباید با ورود افرادی که از قوانین آمریکا سرپیچی می کنند و قانون اساسی کشور را نادیده می گیرند موافقت کند. به علاوه، از ورود افراد با سابقه جنایی از جمله مشارکت در قتل، خشونت علیه زنان و مخالفان آزادی دینی باید جلوگیری شود. همچنین آنهایی که با هر شهروند آمریکایی با هر گونه نژاد، جنسیت و تمایل جنسی مخالفت داشته باشند از ورود به آمریکا منع شوند.

بخش۲. سیاست. آمریکا باید سیاستی را اتخاذ کند تا از ورود تروریست های خارجی به کشور جلوگیری شود . باید با هر گونه سوء استفاده از سیستم مهاجرت برای تسهیل ورود غیر قانونی برخورد شود.

بخش۳. تعلیق صدور ویزا و هر گونه انتفاع مهاجرتی برای شهروندان کشورهایی که در رابطه با آنها نگرانی های خاصی وجود دارد.

الف) وزارت امنیت کشور با همکاری وزارت امور خارجه و سازمان امنیت آمریکا موظف است که بار دیگر هویت افرادی که به آنها هرگونه ویزایی داده شده است و یا هرگونه انتفاع مهاجرتی برای آنها در نظر گرفته شده است را بررسی کند، اطلاعاتی که از کشور مبدا نیاز است را دریافت کند و اطمینان از درستی اطلاعات یابد.

ب) وزارت امنیتی داخلی با همکاری وزارت امور خارجه و سازمان اطلاعات موظف است که گزارشی را از نتیجه بررسی مجدد تقدیم رییس جمهور کند. این گزارش باید شامل بخش های زیر باشد. این گزارش باید شامل اطلاعاتی باشد که نیاز بوده از کشور های مبدا گرفته شود تا هویت اتباع خارجی مجددا بررسی شود و لیست کشور هایی که اطلاعات را ۳۰ روز پس از دستور به آمریکا ارائه نداده اند. وزارت امنیت داخلی یک کپی از این گزارش را باید در اختیار وزارت خارجه و یک کپی دیگر را در اختیار سازمان اطلاعات قرار دهد.

 

ج) به منظور کاهش بار عملیات از شانه های سازمان های ذیربط، در دوره بررسی مجدد ویزاها و همچنین برای اطمینان از درستی کار و ایجاد بیشینه در عملیات، براساس بخش ۲۱۲ «اقدام تابعیتی و مهاجرتی»INA, ،من ورود شهروندان مهاجر و غیر مهاجر کشور هایی که بخش ۲۱۷ الف.(۱۲) «اقدام تابعیتی و مهاجرتی» آمده است را به حالت تعلیق در می آورم. این اقدام را در جهت تامین منافع آمریکا می دانم. بنابراین ورود شهروندان کشور های مذکور را برای ۹۰ روز از اعلام این قانون منع می کنم. (به غیر از ویزا های دیپلماتیک، ویزاهای قرارداد آتلانتیک شمالی و ویزاهای جی۱ ،جی۲،جی۳ . جی۴)

د) بلافاصله پس از ارائه گزارش به رییس جمهور که در بخش ب توضیح داده شد.وزارت خارجه باید از کشور هایی که اطلاعات مذکور را به آمریکا ارائه نکردند درخواست کند تا ظرف ۶۰ روز اطلاعات را تحویل دهند.

ه) بعد از درخواست از کشور ها برای ارائه اطلاعات همانطور که در بخش «د» بیان شد، اگر در ظرف ۶۰ روز اطلاعات دریافت نشد، وزارت امنیت داخلی با مشارکت وزارت امور خارجه باید لیست کشور هایی که دستور رییس جمهور را نادیده گرفته اند را منتشر کند. اتباع این کشور ها از ورود به کشور منع می شوند تا وقتی که این کشور ها تمایل به همکاری پیدا کنند.

م) بعد از این که لیست بخش «ه» تقدیم رییس جمهور شد وزارت خارجه و یا وزارت امنیت داخلی آمریکا می توانند که نام هر کشوری را که صلاح می دانند به لیست ممنوع الورودی ها اضافه کنند تا با آن کشور ها هم همانگونه که توضیح داده شد، برخورد شود.

ن) علاوه بر ممنوعیت هایی که در بخش «ج» و «ه» اعلام شد، وزارت های امور خارجه و امنیت داخلی قادرند در هر موردی از صدور ویزا و یا هر گونه انتفاع مهاجرتی اتباع خارجی طبق صلاحدید خود عمل کنند. آنها می توانند در جهت منافع آمریکا هر گونه ویزا و یا انتفاع مهاجرتی را باطل کنند.

ل) وزارت خارجه و امنیت داخلی آمریکا باید در ۳۰ روز نخست اولین گزارش مشترک خود را در رابطه با پروسه انجام شده در اختیار رییس جمهور قرار دهند. سه گزارش دیگر در مدت زمان ۳۰ روز یک بار باید تقدیم رییس جمهور شود.

بخش۴. پیگیری منسجم و یکپارچه برای تمام برنامه های مهاجرتی.

الف) وزارتخانه های امور خارجه و امنیت داخلی، رئیس اطلاعات ملی و رئیس اداره بازرسی باید برنامه ای را در راستای بررسی و مرور پروسه انتفاع مهاجرتی انجام دهند تا ورود دغلکارانه هر تبعه خارجی که وارد آمریکا شده و قصد ضربه زدن را دارد فاش شود . همچنین هویت قربانیانی که تروریست ها قصد ضربه زدن به آنها را دارند باید مشخص شود. این برنامه باید شامل پروسه های یکسان و کارآمد باشد، همانند برگزاری مصاحبه با افراد. مرجع اطلاعاتی که ضمانت دهد یک سری اطلاعات برای چندین نفر استفاده نشده است. بازطراحی تقاضانامه های بهتر با هدف تشخیص اقدام خرابکارانه اتباع خارجی ، تعریف مکانیزمی برای راستی آزمایی ادعاهای افراد ، تعریف پروسه ای برای تشخیص میزان فعالیت مثبت تبعه در جامعه و اینکه شخص تا چه میزان به دنبال برآورده کردن منافع ایالات متحده می باشد و در نهایت تعریف مکانیزمی برای تشخیص آنکه فرد متقاضی برای ورود به آمریکا قصد انجام جرم و جنایت را دارد و یا خیر.

ب) طبق بخش «الف» سازمان های مربوطه باید گزارشی از اقدامات خود برای عملی کردن بخش ۴ ، ظرف ۶۰ روز پس از ابلاغ این دستور بدهند. دو گزارش دیگر هم باید تقدیم رئیس جمهور شود که یکی ۱۰۰ روز پس ابلاغ دستور و دیگری ۲۰۰ روز پس از ابلاغ آن داده می شود.

بخش ۵. تغییر برنامه ورود مهاجران به آمریکا برای سال ۲۰۱۷.

الف)وزارت خارجه باید برنامه پذیرش مهاجرین را برای ۱۲۰ روز به حالت تعلیق در آورد ، وزارت خارجه به همراه وزارت امنیت داخلی آمریکا و دیگر سازمان ها ذکر شده باید این برنامه را مورد بازبینی قرار دهند. این قانون باید طوری بازنویسی شود که اجرای آن هیچ گونه تهدیدی را متوجه امنیت ملی آمریکا و منافع این کشور نکند. پناهندگانی که پروسه آن ها هم اکنون در حال اجرا است باید طبق قوانین جدیدی که تعریف خواهد شد با آن ها برخورد شود. بعد از ۱۲۰ روز از ابلاغ این قانون ، چنانچه هر چهار سازمان اشاره شده (وزارت خارجه ، وزارت امنیت داخلی ، سازمان اطلاعات و اداره تحقیقات فدرال) همگی از کافی بودن قانون جدید پذیرش پناهجویان برای محافظت آمریکا از خطر تروریسم صحبت کردند، در آن صورت برنامه جدید عملی خواهد شد . این شرایط فقط برای کشورهایی خواهد بود که هر چهار سازمان آنها را تایید کنند و دیگر کشور ها از این قاعده مستثنی خواهند بود.

ب) پس از اجرایی شدن برنامه جدید پذیرش پناهجویان وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی آمریکا می توانند تا آنجا که قانون به آنها اجازه می هد تغییراتی را اعمال کنند . به عنوان مثال پذیرش آنهایی که به خاطر اعتقادات مذهبی خود تحت تعقیب در کشور های مبدا هستند دارای اولویت است. هر موقع که نیاز بود وزارت خارجه و وزارت امنیت داخلی برای تسهیل امور باید می توانند تصویب هر قانونی در این رابطه را به رییس جمهور پیشنهاد دهند.

ج) براساس بخش ۲۱۲«اقدام تابعیتی و مهاجرتی» INA، من در اینجا دستور می دهم که از ورود پناهجویان سوری به کشور ممانعت شود.این منع ورود تا زمانی که قانون پذیرش پناهجویان تغییر کند به قوت خود باقی می ماند.این دستور در جهت تامین منافع آمریکا صورت می گیرد.

د) براساس بخش ۲۱۲«اقدام تابعیتی و مهاجرتی» INA،من همچنین اعلام می کنم که حداکثر ورودی پناهجویان به آمریکا نباید از مرز ۵۰۰۰۰ پناهجو عبور کند. بنابراین با عبور از این مرز با پذیرش پناهجو تا اطلاع ثانوی مخالفت می گردد.

ه) جدای از ممنوعیت قسمت الف، برای محافظت از اقلیت های مذهبی و با تشخیص مراجع ذیربط پذیرش آن در طول این ۱۲۰ روز بلامانع است و یا هنگامی که فرد از قبل در انتقال است و رد کردن او باعث زحمت زیاد برای وی می شو ، همه اینها به شرطی است که هیچ گونه تهدیدی متوجه منافع آمریکا نشود.

و) سازمان های ذیربط باید گزارشی را در رابطه با اولویت دادن به پناهندگان با مشکلات اقلیتی مذهبی و دینی به رییس جمهور ارائه کنند. یک گزارش ۱۰۰ روز پس از ابلاغ قانون و گزارش دیگر ۲۰۰ روز پس از آن.

ی) وظیفه قوه مجریه است که پناهجویان را اسکان دهد. وزارت امنیت داخلی این وظیفه را دارد که قوانین را تا حدی توسعه دهد که اسکان مهاجرین با مشکل برخورد نکند و و وضعیت زندگی آنها سطح بالایی داشته باشد.

بخش۶. تعلیق قانون ” Terrorism ground inadmissibility” (قانونی که به موجب آن با ورود عوامل تروریستی و وابستگان به آنها مقابله می شد) .براساس بخش ۲۱۲«اقدام تابعیتی و مهاجرتی» INA، وزارت امنیت داخلی آمریکا به همراه وزارت خارجه باید قانون فوق الذکر را به حالت تعلیق درآورند.و هر گونه اقدام مربوط به آن و مشابه را متوقف سازند.

بخش۷. تکمیل سیستم ورود و خروج بر اساس پارامتهای بیولوژیک.

الف) وزارت امنیت داخلی باید فرآیند بازرسی های بیولوژیک را تسریع بخشد و مورد استفاده قرار گیرد.

ب) گزارشی در رابطه با تکمیل سیستم مذکور باید به رییس جمهور ارائه شود. گزارش اول ۱۰۰ روز پس از ابلاغ قانون، گزارش دوم ۲۰۰ روز پس از ابلاغ قانون و گزارش سوم ۳۶۵ روز پس از ابلاغ قانون، پس از آن هم وزارت امنیت داخلی باید ۱۸۰ روز یک بار گزارشی را منتشر کند که در آن آخرین پیشرفت ها ذکر شود تا آنجایی که سیستم به طور کامل مجهز شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

بخش ۸. مصاحبه امنیتی ویزا.

الف)وزارت خارجه آمریکا باید فورا برنامه « Visa Interview Waiver»  (اخذ ویزا بدون مصاحبه) را متوقف کند و اطمینان حاصل کند که بخش ۲۲۲ «اقدام تابعیتی و مهاجرتی» INA همه افراد متقاضی ویزا  که قصد مهاجرت ندارند تک به تک مصاحبه شوند.

 

ب) تا آنجا که قانون اجازه می دهد و برای تسریع امور، وزارت خارجه باید کنسولگری های خود در کشور های مختلف را توسعه دهد که این شامل افزایش کارمندان کنسولی، ارایه خدمات دائمی، ارتقا فهم زبان محلی و کاهش دادن زمان این پروسه می باشد.

بخش۹. اعتبار اقدام متقابل در رابطه با ویزا. براساس بخش های ۲۲۱ و ۲۸۱ «اقدام تابعیتی و مهاجرتی» INA، وزارت خارجه موظف است که تمام قراردادهای امضا شده با کشورهای دیگر در رابطه با اقدام متقابل ویزاها را بررسی کند و اطمینان یابد که تا به الان به درستی صورت پذیرفته است. اگر که کشوری به اقدام متقابل پایبند نیست، آمریکا باید قیمت ها و اعتبار ویزا ها را مورد بررسی مجدد قرار دهد و آنها را بار دیگر تنظیم کند.

بخش ۱۰. شفافیت و جمع آوری اطلاعات.

الف)برای اینکه با مردم آمریکا شفاف باشیم و همینطور برای تامین منافع آمریکا، وزارت امنیت داخلی آمریکا باید مطیع قوانین اجرایی کشور باشد و باید گزارشی را در این زمینه هر ۱۸۰ روز یک بار به مردم  بدهد. این اطلاعات شامل موارد زیر می باشند:

۱) تعداد اتباع خارجی مقیم آمریکا که متهم به اقدام و یا تلاش برای اقدام تروریستی در کشور شده اند. تعداد افرادی که از آمریکا به خاطر ارتباط با گروه های تروریستی اخراج شده اند. تعداد افرادی که از گروه های تروریستی حمایت کرده اند و یا هر مساله دیگری که مربوط به امنیت ملی شود.

۲) تعداد افرادی که پس از ورود به آمریکا تحت تاثیر افکار افراطی قرار گرفته اند و تهدید برای امنیت ملی آمریکا به حساب می آیند.

۳) اطلاعاتی راجع به تعداد و انواع خشونت ها علیه زنان از جمله قتل زنان توسط اتباع خارجی، از روز ابلاغ این قانون.

۴) هر گونه اطلاعاتی که مربوط به امنیت ملی آمریکا می شود و وضعیت کلی پناهجویان را بیان کند.

ب) وزارت امور خارجه موظف است که در طول یک سال هزینه دراز مدت برنامه پذیرش پناهجویان را تخمین بزند و آن را اعلام کند.

بخش۱۱. مسایل متفرقه.

الف)هیچ موضوعی که در ادامه گفته می شود نباید سوء برداشت شود و نباید ناقص انجام شود.

۱) مسئولیت و قدرتی که قانون به یک سازمان اجرایی داده است.

۲) عملکرد رییس اداره مدیریت و بودجه در خصوص بودجه بندی مالی، مدیریت و قانون گذاری.

ب) این دستور باید در چارچوب کلی و تمام قانون قرار داشته باشد و نباید از قانون تخطی کرد.

ج) این دستور به هیچ وجه قصد ندارد که حق و یا سودی به گروه های مخالف آمریکا دهد.این دستورات قصد تهییج هیچ گونه اقدامی ضد سازمان ها، ادارات و کارمندان و یا هر تبعه آمریکایی را ندارد.

دونالد جی. ترامپ-کاخ سفید ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷-تسنیم

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو