هشدار وزیر کشور نسبت به تند شدن فضای سیاسی کشور 
چاپ 

هشدار وزیر کشور نسبت به تند شدن فضای سیاسی کشور

57389631

وزیر کشور با تشریح جزئیات ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد هشدار داد که تند شدن فضا به نفع کشور نیست.

به گزارش یمین نیوز به نقل از ایسنا، وزیر کشور در  نشست خبری خود که صبح امروز ( سه شنبه ) در محل وزارت کشور برگزار  شد، در پاسخ به سوالی درباره عملکرد وزارت کشور در برگزاری مراسم اربعین گفت: بنده به نمایندگی از طرف دستگاه های متعدد باید توضیح کاملتری نسبت به این مسئله بدهم، منتقل و جابجا کردن بیش از ٢ میلیون نفر در بازه زمانی دو هفته ای کار ساده ای نیست.
وی ضمن فدردانی از دولت عراق جهت همکاری با وزارت کشور گفت: امسال بیش از ٢ میلیون و ١٠٠ روادید صادر شد. بیش از ١٠ هزار اتوبوس فقط برای حمل و نقل زوار و بیش از ٢٣٠ هزار پارکینگ تعیین کردیم و  ١ میلیون ٦٢٠ هزار زائر تاکنون وارد کشور شده اند و هیچ مورد ترافیکی تاکنون گزارش نشده است.

وزیر کشور ادامه داد: در زمینه امنیت با همکاری دولت عراق تا الان یک مورد مشکل امنیتی در اربعین نداشتیم و این تامین امنیت کار ساده‌ای نیست.

وی در ادامه با  بیان اینکه یکی از مشکلاتی که مواجه شدیم بحث حضور افرادی بود که بصورت غیرمجاز و بدون داشتن روادید در مرزها حضور داشتند،گفت:  ما این عشق به اباعبدالله را ستایش می‌کنیم، اما هیچ پیش‌بینی برای این حجم حضور غیرقانونی نشده بود اما این حجم افراد هم کنترل شدند. فشار زیادی در مرزها بود؛ خانم، مرد جوان، کودک  و پیر در منطقه بودند اما ما وظیفه داشتیم مانع خروج این افراد بدون روادید بشویم. در این مسئله متاسفانه به نیروی انتظامی حمله و جسارت شده و  با سنگ و چوب  به آنان حمله شد اما با این حال با خویشتن‌داری اوضاع را کنترل و ساماندهی کردیم. برخی جاده‌ها  به سمت مهران را بستیم تا جلوی فشار را بگیریم.  برای این جمعیت پتو و غذا فرستادیم.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: درباره مسایلی که برخی رسانه‌ها درباره ساماندهی زائران در مرزها مطرح کردند، مسایل اینگونه نبوده است. هیچ‌گونه مشکل آب یا تغذیه در مرز مهران نداشتیم. کشاندن اختلافات جناحی و سیاسی به این مسایل گناه نابخشودنی است. عرصه تعاملات سیاسی خیلی وسیع است و نباید مسایل سیاسی را وارد اعتقادات مردم کرد.

وزیر کشور ادامه داد: از مردم های استان خوزستان و ایلام به ویژه استان ایلام که بیشترین  ترددها از این مناطق انجام شده،  تشکر می‌کنیم. بیش از ٥٠ درصد زوار از مرز مهران جابجا شدند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار درباره حوادث مشهد و اینکه چرا این حساسیت ها در خصوص آلودگی هوا و مشکلات زایران در ورود به کشور عراق برای وزارت کشور وجود ندارد؟: اظهار داشت: هر موردی مسئولی دارد، همه اینها باید در جایگاه خودش بررسی شود. در بحث رکود ما شرایط خاصی داریم؛ الان دولت توانسته رکود منهای ٥/٨ را به منفی ٤/٤ برساند. نگاه دولت ترجیح امری بر امر دیگر نیست.

خبرنگاری با اشاره به نامه روز گذشته رییس جمهور در پاسخ به نامه علی مطهری عنوان کرد در نامه آقای روحانی اشاره شده است، ورود افراد به مراکزحساس،  توضیح بفرمایید منظور رییس جمهور از نفوذ افراد به مراکز حساس چه بوده است؟ که وزیر کشور در پاسخ گفت: منظور رییس جمهور را دستگاه اطلاعاتی باید بررسی کند ، ایشان هم نگفته قطعا نفوذ بوده ایشان احتمال دادند.به هر حال ممکن است عده‌ای به دنبال اختلاف در کشور و زیر سوال بردن اربعین باشند. بیان ایشان شامل دستور است.

خبرنگاری  از وزیر کشور سوال کرد که چرا قرار بود نشست علی مطهری در یک مکان دولتی برگزار شود؟گفت: اگر تشخیص رییس دستگاه این بوده که آن مکان اجاره داده شود مشکلی ندارد؛ مشکل خاص قانونی وجود ندارد  و اگر عدالت و انصاف رعایت شود اشکالی ندارد. یعنی اینگونه نباشد که به یکی اجاره داده شود و به یکی نه. به هر حال مکان اولی را دادستانی لغو کرد  در حالیکه امنیت تامین شده بود و معاون سیاسی استانداری قول تامین امنیت را داده بود، وقتی مجوز صادر می‌شود یعنی امنیت هم تامین خواهد شد و مشکل امنیتی وجود نداشته است، با رعایت انصاف و عدالت می‌شود مکان دولتی را اجاره داد اما زمان انتخابات این اجازه داده نمی‌شود.

خبرنگاری از وزیر کشور سوال کرد گفتید صدور مجوز برای برگزاری تجمع و سخنرانی بر عهده وزارت کشور است اما در این چندسال تجمعات بسیاری در دانشگاه لغو شد، چرا برای آنها نشست نمی‌گذارید و اطلاع رسانی نمی‌کنید؟ که وزیر پاسخ داد:  ما دو جا تجمع داریم؛ یکی محدوده های دانشگاه است که مسئولیت آن بر عهده خود دانشگاه است و من هم به عنوان وزیر کشور حق ورود به دانشگاه را ندارم، نیروی انتظامی هم حق ندارد.شورای فرهنگی دانشگاه مجوز این برنامه‌ها را می‌دهد. در مساجد نیز اماکن مجور می‌دهد.

رحمانی فضلی تاکید کرد: آن جایی را ما مجوز می‌دهیم ١۰۰درصد امنیت آن را تامین می‌کنیم و برای من فرقی نمی‌کند کدام گروه برگزار کننده است ما در وزارت کشور به قانون عمل می‌کنیم.

وی با اشاره به ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد یادآورشد: در مشهد مجوز گرفته شده بود. از نظر من به عنوان وزیر کشور این سخنرانی انجام می‌شد هیچ اتفاقی رخ نمی‌داد، مردم ما فهیم هستندو جمهوری اسلامی بسیار توانمند است. حالا ممکن است گزارشی از تجمع به مقام مسئول داده شود که آن مقام هم دادستانی باشد که احتمال بی نظمی داده باشد، در این صورت مقررات می‌گوید مسئول امنیت داخلی وزیر کشور است و شورای امنیت کشور مسئول این امنیت است. در این شورا هم قوه قضاییه، هم سپاه و هم سایر قوا و نهادها نماینده دارند.

رحمانی فضلی ادامه داد: آقای مطهری هم به من تلفن کرد و گفت چنین اتفاقی افتاده است، با استاندار خراسان رضوی تماس گرفتم ایشان گفت هم با اقای آملی لاریجانی و هم  علی لاریجانی و هم با دادستان صحبت شده بود، ایشان گفت همه قول مساعد دادندو گفتند برگزاری این مراسم ایرادی ندارد . من گفتم شما همه مسئولیت را قبول کنید. استاندار گفت که  دادستانی محل سخنرانی را پلمپ کردهاست. ایشان گفت جا را عوض کردم اما نمی‌دانست که باز هم ممکن است مانع شوند. نیروی انتظامی ضابط قوه قضاییه است و مکان را پلمپ کرده بود هرچند نمی‌توانست این کار را انجام دهد. متاسفانه این مشکل حل نشد و مراسم سخنرانی لغو شد. موضوعی که می‌شد تمهیدات مناسبی برای ان مراسم اتخاذ شود و سخنرانی صورت گیرد.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه همه باید خویشتن داری کنیم، تصریح کرد:  تند کردن فضا مناسب نیست، همه باید بنشینتد و چاره بیاندیشند.

رحمانی فضلی یادآور شد: در این مسئله باید استنباط دادستان شنیده می‌شد، هرچند به نظر من این استنباط درست نیست. الان نیروهای ما در مشهد در حال بررسی این موضوع هستند اما رسانه ها و جناح ها هم بایدخویشتن داری کنند زیرا تند شدن فضا به نفع کشور نیست.
خبرنگاری سوال کرد که  بارها اعلام شد فرمانداران همسو با دولت نیستند و این مشکلات هم بخاطر ناهمسویی فرمانداران با دولت شکل می‌گیرید، چرا وزارت کشور تصمیم جدی درباره مدیران ناهمسو با دولت اتخاذ نمی‌کند اخیرا همچنین سخنرانی صادق زیبا کلام در قزوین  لغو شد علت آن چه بود؟ که رحمانی فضلی پاسخ داد: در خصوص قزوین مسئله حل شد. به استاندار دستور دادم شورای تامین تشکیل شود و دادستان هم دعوت شود که این جلسه برگزار و صورت جلسه شورای تامین برای من فرستاده شد. دادستان در این جلسه مجاب شد که سخنرانی برگزار شود. من هم گفتم که سخنرانی باید انجام شود.به رییس دانشگاه هم ابلاغ شد مشکلی برای سخنرانی وجود ندارد. رییس دانشگاه باید ٢٤ ساعت قبل به استانداری برای بررسی شرایط بیرونی خبر می‌داد، اما خود دانشگاه ابلاغ کرده که سخنرانی لغو شده است. خود دانشگاه تصمیم گرفته سخنرانی آقای زیباکلام در قزوین لغو شود.
وی همچنین درباره ماجرای سخنرانی مطهری در شیراز که به درگیری انجامید نیز گفت: مسئله شیراز متفاوت بود و از جنس مشهد نبود. استاندار فارس هم بخاطر مشکل پیش آمده  عوض نشده بود و دلایل دیگری داشت. آقای فرماندار مشهد هم به این دلیل برکنار نشده و من ١٨ /٨ حکم را زده بودم.فرمانداران و مدیران ما از جنس مدیریت در دولت گذشته نیستند اما ممکن است سلیقه های متفاوتی داشته باشند. به هر حال در شیوه مدیریت ممکن است سلیقه ها متفاوت باشد.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: در داستان مشهد دادستان گفته است که طبق برخی گزارش‌های دستگاه‌های امنیتی، احتمال وقوع درگیری و بی نظمی در برگزاری این سخنرانی وجود دارد که ما از وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی در این باره پرسیدیم و آنها اعلام کردند که از نظر ما هیچ مشکل امنیتی در این خصوص وجود نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: از هر جناحی دوستان به من لطف دارند. در انتخابات قبلی چقدر فضاساز ی شد مبنی بر اینکه با این وزیر انتخابات نمی‌شود برگزار کرد؟! باید قبول کنیم عده ای هستند که دین، حقیقت و قانون را بر منافع سیاسی و جناحی ترجیح می دهند.

وزیر کشور در پاسخ به این پرسش که آیا دلیل برگزاری این نشست خبری، تهدید به استیضاح شما از سوی نمایندگان مجلس تصریح کرد: رحمانی فضلی اهل تهدید نیست. هر کس من را تهدید کند من تیزتر می‌شوم البته اگر در مسیر حق نباشیم، گردنم از مو هم باریک تر است. سوال هم حق نمایندگان مجلس است اما می شود مسائل را هم قبل از صحن علنی مجلس حل کرد.

وزیر کشور همچنین در پاسخ به این سوال که چرا سخنرانی های احمدی‌نژاد با وجود پرونده هایی که دارد براحتی برگزار می‌شود، اما فرزند شهید مطهری نمی‌تواندسخنرانی کندو علت  رفتارهای فراقانونی در استان  خراسان رضوی با حاکم خود خوانده آن چیست، گفت: این بحث حاکم خودخوانده درست نیست حفظ ادب برای ما واحب است.آقای علم الهدی نماینده ولی فقیه هستند و ممکن است ایده های دیگری داشته باشند و باید احترام این افراد که مورد تایید رهبری هستند حفظ شود. متاسفانه مسائل تندی علیه فرد مومنی که دیگاه متفاوتی دارد مطرح می‌شود! این درست نیست و نباید این قضاوت ها در جامعه مطرح شود.

وی ادامه داد: اینکه برای احمدی نژاد امنیت وجود دارد، برای ما نفس امنیت مطرح است. درباره سخنرانی ایشان به وی تذکر داده شده است که باید به ما اطلاع بدهید و امنیت شما با ما است اما احمدی نژاد گفته امنیت جاهایی که می‌رویم با خودمان است و خودم تامین می‌کنیم.

وزیر کشور تصریح کرد: ما از لغو سخنرانی آقای مطهری متاسف هستیم. دادستان با توجه به اختیارات قانونی این کار را انجام داده است که هم رییس جمهور، هم من و هم رییس مجلس و حتی به نقل از رییس محلس  رییس قوه قضاییه هم مخالف بودند،کار درستی نبوده و پیگیری می‌شود.

خبرنگاری سوال کرد با توجه به اختیاراتی که دادستان برای لغو سخنرانی برای خود می‌داند در موقع انتخابات وضعیت طور دیگری می‌شود و ما باید قید انتخابات باشکوه را  بزنیم؟ که وزیرکشور پاسخ داد: برداشت دادستان از قانونی که برای خود اختیار می‌داند درست نیست. البته که نمی‌توانیم برویم خیابان درگیر شویم و این عاقلانه نیست. راه درست این است که اگر لازم باشد تفسیر  درستی از قانون انجام دهیم. آقای دادستان نمی‌تواند تفسیر کند که راسا با تجمعات و سخنرانی ها مخالفت کند.

وی همچنین به ماجرای سخنرانی موسوی لاری در قرچک که با بی نظمی‌های همراه شد اشاره کرد و گفت:درباره قرچک به جمع بندی رسیدیم و افرادی عذرخواهی کردند و تعهد دادند ، استاندار باید اطلاع رسانی می‌کرد.

وزیر کشور تاکید کرد: درباره انتخابات می‌گویم به هیچ وجه مشکلی در تجمعات و سخنرانی‌ها نخواهیم داشت. همه هماهنگی ها انجام خواهد شد و موضوعات مشابه این مشکل را با رییس قورقضاییه صحبت می‌کنیم و نظر ایشان را می‌گیریم.
خبرنگاری از  رحمانی فضلی سوال کرد که  آیا آقای املی لاریجانی پاسخ نامه شما درباره برگزاری کنسرت ها را دادند؟ که رحمانی فضلی پاسخ داد:  بله حضوری پاسخ دادند. ایشان گفتند من قبول دارم که صدور مجوزات با وزارت ارشاد است و امنیت با وزارت کشور،  اما این موارد باید هماهنگ شوند و آن را مدیریت کرد. هرکجا که صدور مجوز باشد البته با رعایت عرفیات آن منظقه باید صورت بگیرد. قم را ببینید که آن مسئله چقدر حاشیه ساز شد. شاید مشابه آن مراسم ، حتی ده ها برابرش در تهران برگزار می‌شود، اما باید شرایط را ببینیم ،‌خداوند به ما عقل داده که متناسب  با آن شرایط تصمیم بگیریم.

وزیر کشور دریاره اینکه انتصاب معاون سیاسی به کجا رسید گفت: این موضوع معاونت سیاسی هم در دوره وزارت ما از موضوعاتی بود که زمان‌بر شد. ما صحبت نهایی را با گزینه نهایی داشتیم اما چون ایشان مسئولیتی درباره اربعین و سفرهای استانی و همچنین هلال احمر داشتد، صبر کردیم تمام شود تا بعد از آن معرفی شوند.

رحمانی‌فضلی در پایان تاکید: ترجیح وزارت کشور برگزاری انتخابات الکترونیک است و جلسات ما با شورای نگهبان در این زمینه ادامه دارد. در انتخابات شوراهای شهر و روستا با توجه به اینکه طرف مقابل ما مجلس است، امیدورایم در کلان‌شهرها بتوانیم انتخابات الکترونیکی برگزار کنیم. هیچ اتفاقی با برگزاری انتخابات الکترونیکی ایجاد نمی‌شود.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی در مورد “پدیده ” و اینکه مشکل مردمی  که سهام این شرکت را خریدند چه می‌شود؟ اظهار کرد: “پدیده” از بدو خلقت اش دچار انحراف و کجی بوده است. تملک ها و هیچ کدام از جوازها را رعایت نکرده و در فروش سهام هم تخلف کرده است، اما سوال اینجا است چرا همان زمان این مسائل پیگیری نشد و حتی زنگ افتتاح ” پدیده” را هم زدند. آن موقع که من مسئولیتی نداشتم.

رحمانی فضلی افزود:‌ آن زمان تصمیمات غیرقانونی فراوانی گرفته شد اما جلوی آن را نگرفتند در این بین مردم هیچ گناهی ندارند و به حق مطالبه گر هستند.

وی با بیان اینکه استانداری فرصت داده بود که “پدیده” اشکالات خود را رفع کند اما هیچ توجهی به این اشکالات نشد خاطر نشان کرد: دادستان مشهد معتقد بود که “پدیده” باید قلع و قمع شود یعنی کلا خراب شود، اما ما گفتیم تکلیف مردمی که سهام گرفتند چه می‌شود؟

وزیر کشور با اشاره به صورت های مالی “پدیده” تصریح کرد: “پدیده” یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون سهم دارد که از این تعداد ۵۲۸ میلیون سهم در اختیار مردم است. ما در وزارت کشور با مسائل امنیتی در این زمینه مواجه شدیم بیش از ۴۰۰ مورد تجمع و راهپیمایی داشتیم که آن‌ها را کنترل کردیم و برای حل این مشکل نیز با قوه قضاییه جلسه برگزار کردیم. دولت هم وزارت کشور را متولی کرد که با تشکیل کمیته ای این موضوع را بررسی کند. ما هم جلسات متعددی برگزار کردیم و با مردم و خود هیأت مدیره “پدیده” نیز جلسات متعددی داشتیم.

رحمانی فضلی همچنین گفت:‌ ما در این کمیته ۱۶ بند مصوبه داشتیم و سازمان ها و وزارت خانه های مختلف از جمله جهاد کشاورزی، وزارت دادگستری، وزارت نیرو، شهرداری و بانک‌ها را مجاب و موظف کردیم که به حل این مشکل کمک کند. دادستان هم از هیأت مد یره سابق “پدیده” تعهد گرفت که آن‌ها بازپرداخت قیمت سهام با سود ۳۰ درصد را انجام دهند. از سوی هیأت مدیره جدید نیز تشکیل شد که با قدرت کار خود را پیش می برد. ما کنسرسیومی نیز از بانک ها برای سرمایه گذاری ایجاد کرده ایم البته بخش خصوصی هم مایل به همکاری است اما باید اول حسابرسی انجام شود و این کار ساده نیست زیرا “پدیده” بدهکاری های زیادی به وزارت کشور و تامین اجتماعی دارد.

وی افزود: ما در حال حل این مسائل هستیم. مردم هم خواهان نقد شدن سهام خود هستند و صحبت هم کرده ایم که این سهام به بورس برود و صحبتی هم شده که سهام در مشهد قابل معامله باشد البته الان سهام را به فروش نمی گذاریم چون به ضرر مردم می‌شود.

رحمانی فضلی در پایان با اشاره به اینکه ما باید اول مشکلات قانونی “پدیده” را حل کنیم، تصریح کرد: وزیر کشور در این بین کاره ای نبود اما من در مجلس کارت زرد گرفتم.

درباره نویسنده

14033مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو