سازمان هواشناسی هشدار داد/دریای توفانی در شمال و برف در تهران/ سرما به منفی ۱۰ درجه می‌رسد 
چاپ 

سازمان هواشناسی هشدار داد/دریای توفانی در شمال و برف در تهران/ سرما به منفی ۱۰ درجه می‌رسد

سازمان هواشناسی در اخطاریه‌ای هشدار داد که کاهش دمای هوا ادامه خواهد داشت و به منفی ۱۰ درجه می‌رسد، ارتفاع امواج دریا در سواحل گیلان به ۲ متر خواهد رسید و تهران بارش برف را تجربه خواهد کرد.

سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه‌ای هشدار داد: براساس نقشه های پیش یابی، سامانه جوی که هم اکنون روی دریای خزر فعال است،  طی سه روز آینده موجب تقویت نفوذ توده هوای سرد از عرصه های شمالی به کشور  می‌شود.

بر اساس این اخطاریه طی ۲۴ ساعت گذشته ورود این سامانه موجب افت قابل توجه دما در شمال غرب، شمال کشور و افت نسبی دما در استانهای غربی، مرکزی و تهران شده است و با توجه به الگوهای پیش یابی، کاهش دما همچنان تا روز سه شنبه تداوم خواهد یافت و تا پایان هفته  هوای سرد در غالب نقاط کشور به استثناء جنوب و جنوب غرب ماندگار خواهد بود. انتظار می‌رود بیشینه افت دما در شمال شرق کشور، در خراسان شمالی، رضوی و جنوبی رخ دهد و کمینه دما در این مناطق به کمتر از ۱۰- درجه سلسیوس کاهش یابد.

این اخطاریه پیش‌بینی کرد طی سه روز آینده استانهای ساحلی خزر و ارتفاعات البرز با بارش باران و برف خواهد بود که با توجه به کاهش شدید دمای هوا و بارش برف، لغزندگی جاده و اختلال در تردد جاده ای از پیامدهای آن است. همچنین از امشب تا دوشنبه بخشهای شمالی استانهای تهران، البرز و سمنان گاهی با بارش باران پیش بینی می‌شود که به تدریج با کاهش دما بارش خفیف برف را اواخر یکشنبه تا دوشنبه در پی خواهد داشت.

طی روزهای یکشنبه تا سه شنبه دریای خزر مواج خواهد بود و ارتفاع موج در غرب سواحل گیلان به ۱ تا ۲ متر افزایش خواهد یافت که باتوجه به فصل صید در شمال کشور، احتیاط لازم در تردد شناورها در سواحل شمالی و اجتناب قایق‌های کوچک یا تفریحی از تردد در فواصل دور از ساحل توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی در این اخطاریه توصیه کرد: بارش برف در ارتفاعات البرزو جاده های کوهستانی آن،   لغزندگی و مه غلیظ کاهش دید افقی را در پی خواهد داشت بنابراین ضمن توصیه به برنامه ریزی برای عبور از این مسیرها، همراه داشتن تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ و پوشاک گرم ضروری است. همچنین  کاهش شدید دما در کشور موجب افزایش مصرف سوخت و به ویژه گاز شده و می‌تواند منجر به افت فشار در شبکه گاز رسانی شود.مهر

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو