وزیر اقتصاد عنوان کرد/اجرای موافقت نامه همکاری های اقتصادی با مجارستان با تصویب مجلس شورای اسلامی 
چاپ 

وزیر اقتصاد عنوان کرد/اجرای موافقت نامه همکاری های اقتصادی با مجارستان با تصویب مجلس شورای اسلامی

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در دیدار با رئیس مجلس ملی مجارستان از اجرایی شدن موافقت نامه همکاری های اقتصادی بین دو کشور خبر داد و گفت: امیدوار است این موافقت نامه طی روزهای آینده به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

به گزارش (شادا)، علی طیب نیا در این دیدار که در محل سالن جهاد اقتصادی این وزارتخانه برگزار شد با اعلام این خبر اظهار داشت: این موافقتنامه در سفر سال گذشته نخست وزیر مجارستان به ایران به امضاء رسید و برای اجرا نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی می باشد که امیدوار است طی روزهای آینده به تصویب برسد.

 

وی با ابراز نگرانی از کاهش سطح همکاری اقتصادی دو کشور ایران و مجارستان گفت: ظرفیت ها و پتانسل های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد و اجرای سند همکاری می تواند کمک موثری در این زمینه باشد.

وزیر اقتصاد تاکید کرداین همکاری ها باید توسط بخش خصوصی و شرکتهای دو کشور انجام شود و دولتها باید بستر و زمینه لازم را فراهم نمایند.

 

طیب نیا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست موافقت نامه همکاری های اقتصادی و لایحه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را برای تسهیل در روابط اقتصادی دو کشور هر چه زودتر در مجلس به تصویب برسانند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ به نتیجه رسید گفت: ایران به همه تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرد اما در زمینه رابطه کارگزاری با بانکهای بزرگ هنوز با مشکل مواجه هستیم.

 

وزیر اقتصاد کشورمان در این خصوص از رئیس مجلس ملی مجارستان خواست برای رفع موانع موجود در اتحادیه اروپا تلاش کند.

 

طیب نیا در خصوص زمینه های همکاری دو کشور نیز گفت: ایران می تواند در زمینه تولید و سرمایه گذاری مشترک ساخت و فروش اتوبوس در ایران و منطقه، محصولات پتروشیمی، تجارت نفت و گاز و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنعت با مجارستان همکاری کند.

 

وزیر اقتصاد کشورمان خاطرنشان کرد: برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور در فوریه می تواند نقطه عطفی در روابط ایران و مجارستان باشد.

 

در ادامه این دیدار “لاسلو کوور” رئیس مجلس ملی مجارستان ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار با اشاره به اینکه این اولین سفر رئیس پارلمان مجارستان به ایران می باشد گفت: سفر سال گذشته نخست وزیر کشورش به ایران روابط سیاسی را تحکیم کرد و هم اکنون سفر من روابط پارلمانی و اقتصادی را تقویت خواهد کرد.

 

وی برجام را یک پیشرفت برای ورود دوباره ایران به جریانات سیاسی و اقتصادی دنیا خواند و تصریح کرد: این امر می تواند نقطه عطفی برای تحکیم و بازسازی دوباره روابط ایران و مجارستان باشد.

 

“لاسلو کوور” با اشاره به دیدار روز گذشته خود با رئیس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: رئیس مجلس ایران قول داد به زودی سند همکاری اقتصادی دو کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

 

وی تصریح کرد: حمایتی که اگزیم بانک می دهد فقط برای تولید اتوبوس نیست بلکه برای بازیافت زباله های یزد نیز می باشد.

 

رئیس مجلس ملی مجارستان همچنین از قرارداد خرید ۱۴۰ هزار تن نفت توسط شرکت نفت مجارستان با شرکت نفت ایران خبر داد و گفت: موفقیت در این امر یک موضوع سیاسی نیست.

 

لازم به ذکر است حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی ایران و مجارستان و تعدادی از نمایندگان مجلس در این دیدار حضور داشتند.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو