توسعه همکاری های اقتصادی و مالی ایران و لوکزامبورگ 
چاپ 

توسعه همکاری های اقتصادی و مالی ایران و لوکزامبورگ

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد لوگزامبورگ طی دیداری بر توسعه همکاری های اقتصادی و مالی دو کشور تاکید کردند.

به گزارش (شادا)، علی طیب نیا طی سخنانی در جریان این دیدار که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، ضمن ابراز علاقه مندی دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های مالی و تجاری با لوکزامبورگ، تمرکز فعالیت های مالی بین المللی در این کشور را زمینه مناسبی برای توسعه اینگونه همکاری های دوجانبه توصیف کرد.

وزیر اقتصاد کشورمان با بیان اینکه کشورهای حوزه “بنلوکس” (بلژیک، هلند و لوکزامبورگ) از شرایط بسیار خوبی برای برقراری رابطه با ایران برخوردارند، سطح روابط ایران با لوکزامبورگ را بسیار پایین تر از انتظار خواند و گفت: با توجه به قابلیت های کشور شما، ارتباط بین بانک های دو کشور می تواند بسیار سازنده و مناسب باشد.

وی با بیان اینکه بعد از رفع تحریم های بانکی ایران، هنوز موانعی در برقراری روابط کارگزاری بین بانکی ایران با بانک های بزرگ از سوی آمریکا وجود دارد، افزود: البته طی مذاکرات هفته های اخیری که خودم با روسای صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و نیز وزرای اقتصاد آلمان، ایتالیا و فرانسه داشتم، همه تاکید داشتند که نهایت تلاش خود را برای حل هر چه سریع تر مشکلات موجود و برقراری روابط کارگزاری بانکی ایران انجام خواهند داد.

طیب نیا حوزه مناسب دیگر توسعه همکاری های دو جانبه ایران و لوکزامبورگ را “نهادهای مالی و بازار سرمایه” دو کشور خواند و گفت: شرکت های بزرگ ایرانی می توانند اوراق بدهی خود را در بازار لوکزامبورگ منتشر کنند.

وی با بیان اینکه “رابطه بین نهادهای مسئول بازار سرمایه دو کشور نیز می تواند در این خصوص بسیار کارساز باشد” ادامه داد: در حال حاضر بیشترین بازدهی و کمترین ریسک سرمایه گذاری در منطقه، مربوط به ایران با نرخ تورم هشت درصدی و سود اوراق حدود ۱۸ درصدی است که چنین نرخ بازدهی را در هیچ کجا دنیا نمی توانید پیدا کنید.

وزیر اقتصاد کشورمان گفت: دولت و شرکت های ایرانی از سابقه بسیار خوبی در دنیا برخوردار هستند و در طول زمان، هرگز شاهد نکول از سوی آنها نبوده ایم.

وی افزود: همچنین، به دلیل سود بالای سرمایه گذاری در کشور، در ایام اخیر، شاهد حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران نیز هستیم.

طیب نیا در ادامه پیشنهاد کرد، ایران با لوکزامبورگ، یک برنامه اقدام، با زمان بندی مشخص به منظور فراهم کردن زمینه توسعه همکاری ها تدوین کنند.

این گزارش حاکی است، “اتی اشنایدر” معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد لوکزامبورگ نیز طی سخنانی در جریان این دیدار، اظهار داشت: من آینده بسیار درخشانی را برای توسعه همکاری ها، فعالیت ها و قراردادهای دوجانبه ایران و لوکزامبورگ می بینم، به ویژه در ارتباط با قرارداد حمایت از سرمایه گذاری متقابل دو کشور که قرار است در پایان همین ماه میلادی به امضا برسد.

 

وی افزود: همچنین در زمینه قرارداد اجتناب از اخذ مالیات مضاعف نیز علاقمندم مذاکراتی به منظور همکاری های بیشتر دو کشور انجام شود.

اشنایدر ادامه داد: ما می توانیم در خصوص همکاری بین دانشگاه ها و مراکز فنآوری دو کشور که میدانیم ایران و لوکزامبورگ، هر دو دستاوردهای زیادی در این ارتباط دارند، اقدامات موثری انجام دهیم.

وزیر اقتصاد لوکزامبورگ افزود: توسعه همکاری های شرکت های تجاری ایران و لوکزامبورگ از اهمیت زیادی برخوردار است و در همین راستا بنده، برای اولین بار، با خودم هیات و نمایندگان بخش های تجاری مختلف کشورم را به ایران آورده ام تا بتوانند با همکاران خودشان در بخش تجارت ایران، دیدار و رایزنی کنند.

وی در پایان با بیان اینکه کشور لوکزامبورگ، سالانه بیش از ۳۵۰۰ میلیارد یورو از محل فعالیت ها و معاملات مالی و بانکی کسب درآمد می کند، اظهار داشت: توسعه همکاری های بین بانکی دو کشور برای ما مهم است و بسیار تمایل داریم با مقامات ایرانی در این ارتباط همکاری داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو