طرح شبنم و ایران کد یک شبه حذف شد 
چاپ 

طرح شبنم و ایران کد یک شبه حذف شد

shabعضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از حذف یک شبه طرح شبنم و ایران کد انتقاد کرد.

سید ناصر موسوی لارگانی در مصاحبه با رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه طرح شبنم و ایران کد از پشتوانه کارشناسی قوی برخوردار بود ، افزود: حذف این طرح به نفع قاچاقچیان و جولان بیشتر قاچاق در کشور بود.

وی اظهار داشت : کالاهایی که از طریق مبادی رسمی واردکشور می‌شوند باید دارای کد باشند تا بتوان از این طریق جلوی سیل کالاهای قاچاق در کشور را سد و با متخلفان برخورد کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه دولت تاکنون طرح جایگزینی برای طرح شبنم و ایران کد ارائه نکرده است، گفت: جایگزینی طرح های مانند ایران کد و شبنم باید پیگیری و وضع کالاها در بازار مشخص شود.

وی همچنین عملکرد برچسب های ایران کد و شبنم در کشور را مثبت اعلام کرد و  افزود: طرح های خوبی برای مهارکالای قاچاق بود.موسوی با اشاره به اینکه میزان قاچاق در کشور افزون بر  ۲۵ میلیارد دلار است، گفت: کالاهای قاچاق همراه با عدم پرداخت مالیات، ایجاد رکود، از بین رفتن اشتغال و عدم فروش کالاهای داخلی شده است.

وی اظهارداشت: استفاده از اسکنرها و x-ray ها در گمرکات می تواند اثار بسیار مثبتی داشته باشد و به درآمدزایی و سودآوری کلی کشور از محل مقابله با قاچاق کمک کند.

این نماینده مجلس در ادامه از مصرف ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار طی سال ۹۳ در ایران خبرداد و افزود: از این میزان تنها  ۷۰۰ میلیارد تومان از تولید داخلی بوده و بقیه یعنی  ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بصورت قاچاق یا از طریق مبادی قانونی وارد کشور شده بود.

وی با تصریح اینکه قاچاق ضربه جبران ناپذیری بر تولید، اشتغال، اقتصاد  و … وارد می

کند، بیان داشت: کالاهای قاچاق مورد کشف نباید از طرق دیگری وارد بازار شوند بلکه باید معدوم شوند زیرا تکرار معدوم‌سازی می‌تواند از انجام دوباره قاچاق جلوگیری کند.

موسوی لارگانی گفت: قاچاق به نظام اقتصادی کشور لطمات جبران ناپذیری وارد می کند بنابراین مبارزه منطقی و معقول با این پدیده زیانبار اجتناب ناپذیر است.

وی افزود : قاچاق کالا اقتصاد کشور را از نظر تولید، سرمایه‌گذارى، صادرات و اشتغال تحت تاثیر قرار داده و آثار مخربى بر جا مى‌گذارد. از عمده‌ترین تاثیرات منفى قاچاق کالا تاثیر بر سرمایه‌گذارى است.

نماینده مجلس دهم اظهار داشت : برخى محصولات به صورت سازماندهى و جهت‌دار با هدف تهاجم به ارزش‌ها و معیارهاى اخلاقى به داخل کشور قاچاق مى ‌شوند و از لحاظ بعد فرهنگی و اخلاقی باعث اختلال می شود و افزایش فاصله طبقاتى، هدر رفتن منابع ملى، تضعیف کارآمدى، کاهش امید ملى وکاهش امنیت عمومى از پیامدهاى ‌نامطلوب قاچاق است.

وی تصریح کرد: از اثار مخرب پدیده قاچاق کالا می توان به تعطیلی، رکود و ورشکستگی صنایع داخلی و کارخانه های تولیدی، ازبین رفتن کشاورزی و دامداری، رشد نرخ بیکاری، کاهش حیطه اقتدار مدیریت، کاهش درآمدهای دولت، ایجاد اخلال در سیاست های اقتصادی دولت و … را نام برد.

موسوی لارگانی روند مطلوب توسعه اقتصادی را از عوامل حفظ و ارتقای امنیت ملی در هر کشور دانست و افزود:  توسعه اقتصادی در کنار توسعه توان علمی و تکنولووژیک ضمن بالا بردن توانایی ها و ظرفیت های موجود کشور را در برابر آسیب پذیری ها مقاوم تر می کند.

وی در ادامه تاکید کرد: نظارت بر مقوله قاچاق در جامعه باید با قاطعیت تمام واغماض صورت گیرد تا سوء استفاده کنندگان نتوانند از موقعیت ها استفاده کنند.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو