قیمت فعلی سهام، زیبنده ایران خودرو نیست 
چاپ 

قیمت فعلی سهام، زیبنده ایران خودرو نیست

از بدو ورود به ایران خودرو، همزمان با تلاش برای خودروساز شدن، تصمیم گرفته ایم شفاف عمل کنیم و چیزی برای پنهان کردن نداشته باشیم.

به گزارش یمین نیوز از ایکوپرس ، مهندس هاشم یکه زارع در مجمع عمومی سالانه ایران‌خودرو خطاب به سهام‌داران این شرکت ضمن بیان سخنان فوق افزود: از همه سهام داران به خاطر صبوری و وفاداری تشکر می‌کنم، چرا که حفاظت از منافع آن‌ها وظیفه، ماموریت و رویکرد اصلی ماست و آینده‌ای بسیار روشن را ترسیم خواهیم کرد.

مهندس یکه زارع با بیان این‌که قیمت فعلی زیبنده سهام ایران‌خودرو نیست، اظهار کرد: پس از مجمع امروز و در نخستین روز بازگشایی نماد، شرکت سمند با نگاه و رویکردی کاملا متفاوت عمل خواهد کرد تا ایران‌خودرو به عنوان لیدر بازار سرمایه، جایگاه مناسبی داشته باشد.

وی افزود: تجدید ارزیابی فرصت بسیار خوبی برای همه شرکت‌هاست، اما هر حرکتی انجام می شود باید به گونه‌ای باشد که منافع همه ذی‌نفعان داخلی و بیرونی شرکت در نظر گرفته شود. وی ادامه داد: به تجدید ارزیابی اعتقاد داریم و به دنبال این هستیم که از همه فرصت‌ها استفاده کنیم.

واگذاری ۲۸شرکت زیرمجموعه ایران خودرو

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو به زیان انباشته این شرکت نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه زیان انباشته حاصل برخی اتفاقات گذشته است، اما با تمام توان و جدیت در حال تلاش برای کاهش این عدد هستیم. در این راستا برای به صفر رساندن این زیان از هر ابزار مدیریتی و مالی استفاده خواهیم کرد. وی افزود: واگذاری ۲۸شرکت زیر مجموعه ایران‌خودرو را در سال ۹۵ در دستور کار قرار داده‌ایم و برای تعدادی از آن‌ها نیز مشتریانی اعلام آمادگی کرده‌اند. همچنین سال ۹۳ نزدیک به هزار میلیارد و در سال ۹۴ نیز بیش از ۳۰۰میلیارد کاهش هزینه را مدیریت کرده‌ایم که اگر این اقدامات نبود، امروز زیان بسیار بیش‌تری را شاهد بودیم.

وی به ذکر مثالی در خصوص حل مشکلات بزرگ باقی مانده از سال‌های قبل پرداخت و گفت: در شروع کار تیم مدیریتی جدید، شرکت لیزینگ خودرو کار ایران‌خودرو ۱۴۰۰میلیارد تومان به بانک پارسیان بدهی داشت که این بدهی فشار مالی فراوانی به گروه وارد می‌کرد.

یکه زارع گفت: در جلسه با هیات مدیره بانک پارسیان ابتدا ۳۰۰میلیارد تخفیف لحاظ کردیم و در ادامه با فروش املاک و مستغلات لیزینگ خودرو کار  ۱۱۰۰میلیارد باقی مانده را تسویه کرده و بدهی این شرکت به حدود ۳۰۰میلیارد تومان رسید.

بهار فروش ایران‌خودرو

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با اشاره به رفع اشکالات موجود گفت: سال ۹۳ ایران‌خودرو در حوزه تولید عملکرد خوبی داشت و بیش از ۶۰۰هزار دستگاه خودرو تولید کرد. در چهار ماهه نخست سال ۹۵ تولید در مقایسه با سال ۹۳ حدود هفت درصد رشد داشته و فروش نیز در بهار امسال نسبت به سه ماهه نخست سال پیش حدود ۴۰درصد افزایش داشته است.

مهندس یکه زارع با بیان این‌که در سال ۹۵ سه اتفاق خوب را شاهد خواهیم بود، افزود: همراه با عرضه دنای جدید در سال ۹۵ ،خودرو ۲۰۷ هاچ بک با تکیه بر توان مهندسان و متخصصان ایران خودرو، داخلی سازی شده و بدون اتکا به پژو از شهریور به بازار عرضه خواهد شد. همچنین مدل صندوق‌دار این محصول با گیربکس اتوماتیک با قیمت زیر ۵۰میلیون تومان اسفند امسال روانه بازار خواهد شد.

ونمایی از ایران‌خودروی پسابرجام

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در ادامه با بیان این‌که مذاکره با هیچ یک از شرکای خارجی که قبلا اعلام شده، متوقف نشده است، افزود: اولین شرکتی هستیم که در پسابرجام قرارداد همکاری مشترک با شریک خارجی خود امضا کردیم و نخستین سرمایه‌گذاری و سهام‌داری مستقیم یک خودروساز مطرح خارجی در صنعت خودروی ایران را با واریز سهم پژو در شرکت ایکاپ محقق کرده‌ایم.

مهندس یکه زارع ادامه داد: پژو ۲۰۰۸ به عنوان نخستین محصول مشترک همکاری‌های جدید ایران‌خودرو و پژو تا پایان امسال روانه بازار خواهد شد و آماده هستیم تا تولید محصولات مشترک با پژو را تا ۲۰۰هزار دستگاه افزایش دهیم.

سیاز، بالرو و ویتارای جدید هم می آیند

مدیرعامل ایران‌خودرو در ادامه از مرحله جدید همکاری این شرکت با سوزوکی ژاپن سخن گفت و افزود: با این شرکت مذاکره‌های بسیار خوبی داشته ایم و علاوه بر ویتارای جدید، دو محصول جدید «سیاز»و «بالرو» را نیز به صورت مشترک تولید و به بازار عرضه خواهیم کرد.

ایجاد دو شرکت مشترک با بنز تا دو ماه آینده

مهندس یکه زارع جزییات بیش‌تری از همکاری ایران‌خودرو با بنز را نیز تشریح کرد و افزود: قرارداد همکاری ایران‌خودرو و بنز نیز تقریبا نهایی شده و تا دو ماه آینده به امضا خواهد رسید.وی گفت: براساس این قرارداد دو شرکت مشترک در زمینه «تولید» و «فروش و خدمات پس از فروش» با بنز ایجاد خواهد شد که در شرکت تولیدی ۵۱درصد ایران‌خودرو و ۴۹درصد بنز سهم خواهد داشت و این میزان سهم در شرکت فروش و خدمات پس از فروش بالعکس خواهد بود.

ایران خودرو شریک تجاری داتسون ژاپن

یکه زارع افزود: مذاکره با شرکت داتسون ژاپن نیز از مدتی قبل آغاز شده و براساس آن ایران‌خودرو شریک تجاری این شرکت ژاپنی در ایران خواهد بود.وی افزود: همکاری با داتسون در مرحله مذاکره است تا به انعقاد قرارداد منجر شود. البته باید در نظر داشت که مذاکراتی از این دست، معمولا بین یک تا یک و نیم سال طول خواهد کشید.

ایران خودرو شریک ۷۵درصدی فعالیت رنو در ایران

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو گفت: قرار است رنو با سهم ۸۰درصدی با یکی از خودروسازان ایرانی همکاری داشته باشد و دو محصول «سیمبل» و «داستر» را تولید کند، اما طبق قراردادی که به امضا خواهد رسید، سایر محصولات خود را با همکاری ایران‌خودرو در ایران عرضه خواهد کرد.

مهندس یکه زارع گفت: میزان همکاری ایران‌خودرو و رنو به گونه ای خواهد بود که ۷۵درصد فعالیت‌های رنو در ایران را شامل خواهد شد؛ به عنوان مثال فقط در یکی از محصولات تولید مشترک ۳۰۰هزار دستگاه پیش بینی شده است.

یکه زارع در پایان گفت: نتیجه مجموعه اقداماتی که در گروه صنعتی ایران‌خودرو در حال انجام است، به گونه‌ای خواهد بود که شرایط بسیار مطلوبی برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو