سر رسید وعده وام۱۰ میلیونی ازدواج / مهلت بانک‌ها تمام شد 
چاپ 

سر رسید وعده وام۱۰ میلیونی ازدواج / مهلت بانک‌ها تمام شد

در حدود دوماه از ابلاغ مصوبه وام۱۰ میلیون تومانی ازدواج، ناهماهنگی و بهانه‌های بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات، شرایط سختی برای متقاضیان ایجاد و آنها را سرگردان کرد. فضایی که باید براساس دستورالعمل بانک مرکزی از فردا به پایان رسیده و تمامی بانک‌های حاضر در سامانه ازدواج اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را در دستور کار قرار دهند.

نبود منابع کافی برای توزیع وام ۱۰ میلیون تومانی ازدواج عامل اصلی مخالفت بانکها برای تصویب طرح مجلس مبنی بر افزایش سقف وام ازدواج از سه به ۱۰ میلیون تومان بود، ولی در نهایت قانون شد و بانک‌ها موظف به اجرای آن شدند.

این در حالی است که ظاهرا آمارهای بانک مرکزی نیز دلیل مخالفت بانک‌ها را تایید می‌کند، چراکه مجموع گردش حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها سالانه حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان است و بخشی از آن به وام ازدواج تعلق دارد. در شرایطی که برای افزایش میزان وام به ۱۰ میلیون باید منابع نیز به سه برابر افزایش یابد. از سویی دیگر اکنون حدود ۴۵۰ هزار نفر در صف وام ازدواج قرار دارند که با پیش بینی حدود ۸۰۰ هزار نفری ثبت نام برای امسال، این تعداد به ۱.۲ میلیون نفر می رسد و رقمی نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع برای پاسخگویی به متقاضیان لازم است.

به هر صورت با توجه به  موانع موجود، در دوماهی که از ابلاغ مصوبه وام جدید به شبکه بانکی گذشته، این موضوع به صورت یکپارچه اجرایی نشده و با حواشی بسیاری همراه بوده است.

زوجین عمدتا در مراجعه به بانکها با دست خالی آنها برای پرداخت تسهیلات ازدواج مواجه شده و وعده های چند ماهه، وام سه میلیونی و یا پاسخ هایی همراه با بلاتکلیفی دریافت کرده اند.

این در حالی است که بر اساس بخشنامه بانک مرکزی که در خردادماه به بانک‌ها ابلاغ شده بود، موظف شده بودند تا از اول مرداد ماه تمامی امکانات خود را تجیهز کرده و برای اعطای وام ۱۰ میلیونی اقدام کنند. اخیرا نیز بانک مرکزی در تذکری به بانک‌ها تاکید کرده بود که تمامی ثبت نام کنندگان برای وام ازدواج و افراد در صف، مشمول وام ۱۰ میلیونی بوده و بانک‌ها نباید برای افرادی که قبل از بخشنامه ثبت نام کرده‌اند وام سه میلیونی اختصاص دهند.

تکلیف بانک‌ها برای پرداخت وام ۱۰ میلیونی از اول مرداد ماه در شرایطی است که هنوز اعلامی مبنی بر تامین منابع جدیدی غیر از پس انداز قرض الحسنه انجام نشده و تنها بانک مرکزی خبر داده که موضوع استفاده از منابع قرض الحسنه جاری بانک‌ها نیز برای تسهیلات ازدواج در دستور کار قرار دارد.

منابع قرض الحسنه جاری نیز با استقبال بانک‌ها همراه نیست و معتقدند که جزو منابعی است که در شرایط تنگنای مالی می‌توانند از آن استفاده کنند، این در حالی است‌که پیش از تصویب مصوبه وام ۱۰ میلیون تومانی هم بانک مرکزی در برابر این موضوع مخالفت کرده و عنوان کرده بود منابع جاری بانک‌ها در جریان بوده و نمی تواند به عنوان تسهیلاتی که چند سال دوره بازگشت دارد مورد استفاده قرار گیرد.

به هر حال هر چند که بانک‌ها باید از فردا(شنبه) بدون بهانه، پاسخگوی تقاضای وام ۱۰ میلیونی باشند؛ اما با وضعیت موجود منابع بعید نیست که شرایط قبلی همچنان تکرار شده، صف دریافت  و زمان آن طولانی‌تر از قبل و زوجین نیز ناراضی باقی بمانند.منبع: ایسنا

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو