گزارشی از اظهارات رسمی مسئولان اجرایی/آیفون قطع می‌شود! 
چاپ 

گزارشی از اظهارات رسمی مسئولان اجرایی/آیفون قطع می‌شود!

ayfoon

مسئولان اجرایی کشور بعد از خبر روز گذشته امروز نیز بار دیگر به صورت رسمی خبر از اعمال محدودیت برای گوشی‌های آیفون در شبکه مخابراتی کشور دادند.

طرح رجیستری موبایل طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مرحله اجرای پایلوت قرار دارد و طبق اظهارات سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا قرار است از ابتدای مرداد اجرای نهایی شود.

خورشیدی –سخنگوی این ستاد- درباره امکان فعالیت گوشی‌های آیفون در اجرای طرح مذکور گفته است که طبق قوانین فعلی هیچ منعی برای تاسیس نمایندگی این برند آمریکایی در کشور وجود ندارد و وزارت صنعت نیز به عنوان مرجع تاسیس نمایندگی برندهای مختلف در این باره قادر به اظهارنظر قطعی است.

وی با تاکید بر اینکه مردم به هیچ وجه نباید نگرانی نسبت به اجرای این طرح داشته باشند، عنوان کرده که انجام طرح رجیستری هیچگونه هزینه‌ای بر مجموعه مصرف‌کنندگان و توزیع‌کنندگان موبایل تحمیل نخواهد کرد.

به گفته او براساس قانون نظام صنفی و حمایت از مصرف‌کنندگان هر کالایی که قرار است در کشور توزیع شود باید از شبکه خدمات پس از فروش در کشور بهره‌مند باشد ولی متاسفانه کمپانی آمریکایی اپل و تولیدکننده گوشی‌های آیفون فاقد نماینده رسمی در کشور هستند و پشتیبانی و تامین قطعات پس از فروش را عهده‌دار نیست.

خورشیدی همچنین خاطر نشان کرده که در شرایط فعلی نیز سرویس‌دهی اپراتورهای تلفن همراه به محصولات این کمپانی مغایرت قانونی با قوانین دارد ولی پس از اجرایی شدن رجیستری، قطعا سرویس مخابراتی به این محصولات داده نخواهد شد.

البته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این سوال که آیا گوشی‌های فعال فعلی مشمول این قوانین خواهند شد، گفته که اجرایی شدن این طرح برای گوشی‌هایی است که بعد از تاریخ اجرای طرح رجیستری موبایل عرضه می‌شود و هیچ نگرانی بابت گوشی‌های فعال فعلی وجود ندارد.

با این حال اخبار منتشر شده در روزهای اخیر درباره ممانعت از فعالیت آیفون در شبکه مخابراتی هم‌زمان با اجرای طرح رجیستری، باعث افزایش قیمت گوشی‌های کمپانی اپل در ایران شده و به گفته برخی فعالان بازار، موجودی عده‌ای از فروشندگان صفر شده است.

کسانیکه در حال حاضر آیفون دارند به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری نباید نگران باشند اما کسانیکه درصدد خرید این گوشی آمریکایی هستند، لازم است دست به عصا پیش روند زیرا بعد از اجرای رجیستری در هفته‌های آتی قطعا سرویسی از سوی اپراتورهای موبایل به آنها داده نخواهد شد.

رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه در قالب دو طرح استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی گوشی مشترک و استعلام گوشی تلفن همراه و اعمال سیاست روی سیم‌کارت مشترک قرار است رجیستری را انجام دهند که در حال حاضر روش اول در مرحله پایلوت به سر می‌برد.تسنیم

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو