نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح شد 
چاپ 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افتتاح شد

آیین افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دقایقی پیش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری در محل شهر آفتاب آغاز شد.

رئیس‌جمهور در بدو ورود به سالن افتتاحیه نمایشگاه کتاب، علاوه بر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر قالیباف شهردار تهران همراهی می‌کرد که حضور قالیباف به همراه رئیس‌جمهور در این مراسم به خاطر افتتاح همزمان پروژه نمایشگاهی شهر آفتاب است.

در مراسم امروز مشاور ارشد ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در امور فرهنگی که کشورش میهمان ویژه نمایشگاه کتاب امسال است نیز حضور دارد.

همچنین جمعی از مقامات و شخصیت‌های خارجی از جمله رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان و برخی از نمایندگان فرهنگی از کشورهای روسیه، چین، کره و مکزیک در آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران حضور دارند.

سید رضا صالحی امیری، حسام‌الدین آشنا دو تن از مشاوران رئیس‌جمهور هم از حاضران در این مراسم هستند.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران و احمد مسجد جامعی دیگر عضو این شورا به همراه هادی ساعی، عباس جدیدی و تنی چند از اعضای شورای شهر تهران هم به مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران آمده‌اند.بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از فردا برای بازدید عموم رسماً آغاز به کار خواهد کرد و تا ۲۵ اردیبهشت ماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب در تهران دایر است.

شعار نمایشگاه کتاب تهران در سال جاری «فردا برای خواندن دیر است» اعلام شده است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به هیچ وجه اینگونه نیست که کتاب‌های وارد شده به کشور تحت نظارت قرار نگیرند بلکه همیشه همواره نظارت‌های چند لایه‌ای در این بخش وجود داشته است.به گزارش مهر، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت در آئین افتتاحیه بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که در محل شهر آفتاب برگزار شد، این نمایشگاه را بزرگترین بنیاد فرهنگی کشور عنوان و ابراز امیدواری کرد: امسال هم پربارتر از همیشه، ارزش های ماندگاری از خود به جای بگذارد.

وی مهمترین تغییر مربوط به نمایشگاه کتاب تهران را در سال جاری، جابجایی مکانی آن خواند و گفت: انتقال محل نمایشگاه از مصلی به شهر آفتاب به لحاظ اجرایی کار بسیار دشواری بود که خوشبختانه با اهتمام شهردار تهران و همکاران ایشان و همچنین همراهی همکاران ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سرانجام رسید.

وی با اشاره به قولی که شهردار تهران در اختتامیه نمایشگاه قبلی کتاب تهران برای محیاسازی مکانی مناسب جهت برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به او داده بود، گفت: آقای قالیباف الان به عهدشان وفا کرده اند، البته هر کار نو و تازه ای ایرادهایی هم به همراه خواهد داشت که امیدواریم با همکاری همدیگر آنها را برطرف کنیم.

جنتی با اشاره به ویژگی‌های نمایشگاه بیست و نهم کتاب تهران، تداوم اجرای سیاست واسپاری امور نمایشگاه به تشکل‌های نشر و صنوف را از جمله آنها برشمرد و گفت: در کنار آن، فضاهای فرهنگی و ارزشی نمایشگاه و همچنین بعد علمی آن تقویت و در عین حال فعالیتهای غیر ضرور و غیر مرتبط کاهش یافته است.

جنتی همچنین از ساماندهی تخصیص یارانه به استفاده کنندگان از نمایشگاه کتاب امسال در دوره بیست و نهم خبر داد و گفت: این یارانه ها به گونه ای تخصیص یافته است که همه اقشار جامعه از آن بهره مند شوند.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: در بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران، ۲۴۰ ناشر داخلی و ۳۰۰ ناشر و توزیع کننده کتابهای داخلی و خارجی در حدود ۲۵۰۰ غرفه حضور دارند.

 

جنتی در ادامه در خصوص نظارت بر عرضه کتابهای خارجی در نمایشگاه کتاب تهران، گفت: به هیچ وجه اینگونه نیست که کتابهای وارد شده به کشور تحت نظارت قرار نگیرند و درهای نمایشگاه به روی هر کتابی باز باشد. همواره نظارت های چند لایه ای وجود داشته و رویکرد وزارت ارشاد هم عرضه کتابهای استاندارد و با کیفیت و علمی است.

جنتی با تاکید بر اینکه در طول سالیانه گذشته کلیدی ترین بخش نمایشگاه کتاب تهران بخش بین الملل آن بوده است، گفت: عرضه کتابهای خارجی در نمایشگاه کتاب تهران ضرورت دارد و حمایت از این بخش ضروری است. اساساً جایگاه نمایشگاه کتاب تهران تا اندازه زیادی مرهون بخش بین الملل آن است.

همچنین به گفته جنتی در بخش بین الملل نمایشگاه بیست و نهم بیش از ۱۶۰ هزار عنوان کتاب شامل حدود ۴۲ هزار کتاب عربی و ۱۱۸ هزار عنوان کتاب به زبان های انگلیسی، فرانسوی، روسی و… که در سه سال اخیر منتشر شده اند، عرضه شده است.

جنتی در پایان سخنانش با اشاره به حضور روسیه به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه امسال کتاب تهران، از حضور ایتالیا به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه سی ام در سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: نمایشگاه کتاب تهران موتور محرکه صنعت چاپ و نشر است.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو