از سوی وزیر اقتصاد عنوان شد/سرمایه گذاری در ایران یک فرصت کم نظیر برای سرمایه گذاران خارجی است 
چاپ 

از سوی وزیر اقتصاد عنوان شد/سرمایه گذاری در ایران یک فرصت کم نظیر برای سرمایه گذاران خارجی است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به جذابیتهای اقتصادی ایران، سرمایه گذاری در کشورمان را یک فرصت استثنایی برای سرمایه گذاران خارجی خواند و از آن به عنوان یک پیشنهاد سودآور و جذاب یاد کرد.

به گزارش (شادا)، علی طیب نیا طی سخنانی در هشتمین نشست بین المللی بازار سرمایه اسلامی که صبح امروز با حضور نمایندگان بیش از ۱۵ کشور برگزار شد اظهار داشت: حجم بالای اوراق منتشره از سوی دولت جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۵، یکی از جاذبه های مهم برای سرمایه گذاران خارجی است و به سرمایه گذاران خارجی توصیه می کنم این فرصت استثنایی در حوزه سرمایه گذاری را از دست ندهند.

وی تصریح کرد: اوراق صکوک دولتی ایران از لحاظ ریسک در پایین ترین حد قرار دارد و از بازدهی بالایی برخوردار است.

طیب نیا با بیان اینکه برگزاری این نشست علمی به ارتقاء و استفاده از ابزارهای مالی در کشورهای اسلامی کمک خواهد کرد گفت: ایران از جمله معدود کشورهایی است که تمامی بازارهای مالی خود اعم از بازار پول، سرمایه و بیمه را با عقود شرعی تهیه کرده و پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب، مسیر پرشتابی را در جهت این بازارها طی می کند.

وی خاطرنشان کرد: بانکها و شرکتهای بیمه ای ایران جزو بزرگترین بانکهای جهان اسلام و برترین های صنعت بیمه منطقه به شمار می روند.

طیب نیا با بیان اینکه بازار سرمایه و بورس در ایران یکی از شاخه های افتخار آفرین کشور در راستای تطابق با شریعت و دین اسلام بوده یادآور شد: این بازار طوری طراحی شده که علاوه بر رفع نیاز بازار سرمایه، شرط اسلامی بودن در آن رعایت شده است.

وزیر اقتصاد افزود: به جد بر این اعتقاد هستم که بازار سرمایه اسلامی محلی برای تقویت ارکان و پایه های تفکر اسلامی و نشر تفکر اسلامی است و زمینه را برای تحکیم روابط بین ملل اسلامی و گسترش آن با کلیه کشورهای جهان فراهم می سازد.

وی تاکید کرد: بازار سرمایه یکی از اجزای اصلی بازارهای مالی در جهان است و بر این اساس یک بازار سرمایه کارآمد می تواند نقش مهمی در ارتقاء رشد اقتصادی بلندمدت ایفا کند.

طیب نیا تاکید کرد: سیاست ایران افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی و افزایش سهم سرمایه گذاری خارجی در این بازار است.

وی خاطرنشان کرد: ایران برای مدت نسبتا طولانی با فشار تحریم های اقتصادی مقابله می کرد ولی اکنون دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی را در برنامه ششم توسعه پیش بینی کردیم و بدیهی است این میزان از رشد اقتصادی بدون بازار سرمایه میسر نخواهد بود.

وزیر اقتصاد یکی از اقدامات اساسی برای ارتقاء بازار سرمایه را اصلاحات نهادی و بستر سازی برای جذب سرمایه های خارجی عنوان کرد و افزود: تسهیل افتتاح حساب برای سرمایه گذاران خارجی، در اختیار گذاشتن ابزارهای جدید مالی، افزایش شفافیت و دسترسی به اطلاعات، تقویت سامانه های دسترسی به اطلاعات “کدال” و “مدیریت فناوری اطلاعات”، بهبود قوانین ناظر بر بازار سرمایه برای همخوانی با بازارهای بین المللی و شرعی و نیز تقویت پیشگیری و برخورد با تخلفات و پولشویی از جمله اقدامات ایران برای دستیابی به این هدف می باشد.

طیب نیا تاکید کرد: از زمان توافق هسته ای، بازاز سرمایه کشور شاهد شتاب در حضور سرمایه گذاران خارجی بوده و هم اکنون اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی با انگیزه بیشتری اقدام به خرید و فروش در بازار سرمایه ایران می کنند.

 

وزیر اقتصاد در ادامه اندازه بازار سرمایه بعد از برجام را ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: در طی این مدت شاخص بورس ۲۱ درصد رشد داشته و میزان معاملات روزانه نیز به ۲۷۳ میلیون دلار رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که دولت با رعایت انضباط دقیق مالی به دنبال راهکار دیگری برای تامین مالی نیازهای عمومی است گفت: دولت با کسب مجوز قانونی موفق گردید با انتشار اوراق خزانه اسلامی، رفع نیازهای ضروری را میسر سازد.

طیب نیا ویژگی این نوع تامین مالی را استفاده از نقدینگی درون سیستم بانکی و نیز اولویت قرار دادن اعتمادسازی به دلیل تازگی و عدم آشنایی فعالان اقتصادی با این نوع اوراق ذکر کرد.

وی ارزش کل اوراق عرضه شده در سال ۹۴ را ۸ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به سال ماقبل افزایش ۳۴۰ درصدی را نشان می دهد.

وزیر اقتصاد همچنین انتشار اوراق خزانه اسلامی توسط دولت در سال گذشته، انتشار اوراق صکوک استثناء در بازار سرمایه و انتشار ۱۶۵ میلیون دلار اوراق اجاره برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال جاری را از جمله اقدامات دولت در این حوزه برشمرد.

 

 

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو