هشدار وزير بهداشت درباره سرطان و بيماري اعصاب 
چاپ 

هشدار وزير بهداشت درباره سرطان و بيماري اعصاب

وزیر بهداشت ، وضع برخی بیماری ها در کشور را در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار نگران کننده ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، دکتر قاضی زاده هاشمی در همایش فرماندهان بهداشت و درمان سپاه افزود: از سه سال قبل که فعالیت خودمان را در دولت آغاز کردیم شبه بحران در وضعیت بیماریها داشتیم اما آنچه که اکنون درباره بیماری ها مشاهده می کنیم در مقایسه با کشورهای منطقه واقعا نگران کننده است.

وزیر بهداشت گفت: وضعیت بیماریهایی همچون قلبی عروقی ، سکته های مغزی، اعتیاد، سرطان، بیماری های اعصاب و روان بسیار نگران کننده شده و در آینده نیز از مهمترین مشکلات اجتماعی کشور بهداشت و درمان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: سبک زندگی ، رفتار و خورد و خوراک مردم تغییر کرده و مشکلات نیز در مقایسه با پنجاه سال گذشته متفاوت است .

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: به عنوان نمونه ۶۰ درصد مردم تهران و یا ۷۰ درصد خانمهای میانسال به بالای یزد اضافه وزن دارند و ۵ میلیون نفر از مردم کشور به دیابت مبتلا شده اند و ۶ تا ۷ میلیون نفر نیز در آستانه ابتلا هستند بنابراین ما باید روی پیشگیری بیشتر کار کنیم.

وی ایجاد و گسترش شبکه های بهداشت در روستاها و شهرها در پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای پیشگیری از بیماریها موثر دانست و در عین حال گفت: این شبکه ها در روستاها و شهرها گسترش یافت اما زمانی که مشکل مهاجرت به حاشیه شهرها و نه شهرها پیش آمد ، برخی در بیست و پنج سال گذشته معتقد بودند که نباید در حاشیه شهرها به مردم خدمات ارائه کنیم تا در نتیجه آن زندگیشان بهتر نشود و در نتیجه این موضوع را راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت به شهرها می دانستند.

وزیر بهداشت گفت: اگر در موضوع پیشگیری کار بیشتری صورت گیرد بسیاری از هزینه ها از دوش جامعه برداشته خواهد شد که البته این مهم بستگی به اقدام عملی از سوی دولت و مردم دارد.

وی افزود: هم اکنون از طریق شبکه های بهداشت، درصدد هستیم تا برای افراد جامعه پرونده سلامت تشکیل دهیم تا حداکثر سه سال آینده همه این پرونده ها را داشته باشند و وضع سلامت و یا خدای نکرده بیماری آنان مشخص و درباره آن راهکار ارائه شود.

وزیر بهداشت تحرک و ورزش را در پیشگیری از بیماری ها موثر دانست و گفت: بسیاری از مراجع ، کیفیت زندگیشان به گونه ای است که کمتر دچار بیماری می شوند به عنوان نمونه آیات عظام مکارم شیرازی ، سبحانی، نوری همدانی اینگونه اند و آنها از امام بزرگوار تاسی کردند .

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بر ورزش تاکید ویژه دارند، گفت: از نگاه ایشان ورزش برای افراد زیر چهل سال مستحب و بالای چهل سال واجب است و حتی آقای روحانی رئیس جمهور نیز به من گفتند که مقام معظم رهبری چندبار به ایشان توصیه به ورزش کرده اند.

هاشمی افزود: آیت الله نوری همدانی ، نود و دو سال سن دارند و به من گفتند که وضعیت کیفیت زندگی ام در چهل سال گذشته تغییری نکرده و نه آمپولی زدم و نه دارویی مصرف کردم و حاضرم با کوهنوردان رقابت کنم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مسئولان باید در پیشگیری و تحرک و ورزش پیش قدم باشند، گفت: اگر مردم ببینند که ما خود عمل می کنیم موثر خواهد بود اما اگر مشاهده کردند که بین حرف تا عمل فاصله زیاد است آنگاه مصیبت خواهد بود.

 

وی در پایان گفت: ما در تندرستی مردم حداکثر ۱۸ تا ۲۰ درصد مسئولیم و بقیه به وزارت صنعت ، نفت، ارشاد، کشاورزی و نیرو مرتبط است و اگر همکاری های میان بخشی گسترش یابد آنوقت پیشرفت بیشتر و موثرتری خواهیم داشت.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو