جزییات دیدار رییس بانک مرکزی ایران و وزیر خزانه‌داری آمریکا 
چاپ 

جزییات دیدار رییس بانک مرکزی ایران و وزیر خزانه‌داری آمریکا

sefرییس کل بانک مرکزی ایران که برای شرکت در نشست مشترک بهاره بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در راس هیاتی متشکل از معاونت‌های ارزی و اقتصادی این بانک به آمریکا سفر کرده است، روز پنجشنبه در واشنگتن با جک لیو وزیر خزانه داری آمریکا دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، شبکه خبری بی بی سی به نقل از بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا نوشت: جک لیو در این دیدار تاکید کرد که آمریکا تا زمانی که ایران به تعهدات خود براساس برجام عمل کند، با حسن نیت به اجرای تعهدات مرتبط با تحریم‌ها ادامه خواهد داد.

وزارت خزانه داری آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که در این روز علاوه بر مقام‌های ژاپنی و چینی با رییس بانک مرکزی ایران دیدار خواهد کرد.

این دیدار پشت درهای بسته انجام شد و جزئیات بیشتری از این دیدار منتشر نشده است.

این ملاقات درحالی انجام شد که مخالفت‌ها در کنگره با احتمال تسهیل انجام معاملات دلاری موسسات و شرکت های خارجی با ایران ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در ژانویه توافق هسته‌ای تاریخی که سال ۲۰۱۵ به امضا رسیده بود را اجرایی کردند اما ادامه بسیاری از تحریمهای آمریکا بانکهای بین المللی را برای همکاری با موسسات و شهروندان ایرانی محتاط ساخته است. تحریمهای آمریکا تجارت با ایران را برای شهروندان، بانکها و شرکتهای بیمه آمریکایی و همچنین تجارت با ایران به دلار آمریکا را که از طریق سیستم مالی آمریکا انجام می‌شود ممنوع ساخته است.

بانک‌های بزرگتر اروپا به دلیل واهمه از جریمه‌های چند میلیارد دلاری که به دلیل نقض تحریمهای ایران متحمل شده اند، همانند رقیبان آمریکایی خود در حاشیه قرار گرفته اند. این امر باعث نارضایتی فزاینده مقامات ایرانی و اروپایی نسبت به روند کند اتصال مجدد تهران به سیستم مالی جهانی شده است. بانکهای مستقر در کشورهای مختلف طی پنج سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دلار جریمه بابت نقض تحریم‌ها پرداخت کرده اند که بزرگ‌ترین جریمه صادره مبلغ ۸.۹ میلیارد دلار برای بانک بی ان پی پاریبای فرانسه در سال ۲۰۱۴ بود.

بر اساس گزارش بی بی سی، گفته می‌شود که دولت آمریکا زیر نظر وزارت خزانه داری و جک لیو، درحال طراحی شیوه ای است که به موسسات مالی در خارج از آمریکا اجازه می‌دهد برای تجارت مشروع با ایران به دلار دسترسی پیدا کنند.

با این حال پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان، روز پنجشنبه بار دیگر گفت که با هر تلاشی برای دادن دسترسی ایران به دلار آمریکا مخالف است.

وی با اشاره به نگرانی‌ها در مورد نحوه استفاده ایران از امکانات مالی که پس از اجرای برجام به دست آورده گفت:‌ این یکی از دلایلی است که من شدیدا با هرگونه اقدامی توسط دولت برای فراهم کردن امکان دسترسی ایران به دلار مخالف هستم.

مقام‌های دولت آمریکا که نامشان فاش نشده اخیرا گفته اند که بحث درباره ارائه چنین تسهیلاتی در وزارت خزانه داری آمریکا در جریان است اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

وزیر خزانه داری آمریکا هم دو هفته پیش گفته بود که دولت آمریکا به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کند که به ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را بدهد.

 

جک لیو در یک سخنرانی در نشست سازمان غیرانتفاعی CEIP اظهار کرده بود زمانی که تحریمها موثر واقع می‌شوند واشنگتن باید آنها را تسهیل کنند حتی اگر مربوط به موضوع حساس ایران باشد. وی در ادامه خاطر نشان کرده بود: پس از توافق هسته ای تاریخی ژوییه ۲۰۱۵ میان ایران و قدرتهای غربی، تهران به تعهداتش پایبند مانده و اکنون نوبت آمریکاست که به قولش عمل کند. وی هشدار داد که باید نسبت به این خطر که استفاده بیش از حد از تحریمها موقعیت رهبری ما در اقتصاد جهانی و اثرگذاری خود تحریمها را تضعیف می‌کند آگاه باشیم.

وزیر خزانه داری آمریکا عنوان کرده بود اگر حوزه‌های قضایی و شرکتهای خارجی احساس کنند که آمریکا تحریمها را بدون توجیه کافی یا دلایل نادرست به کار می‌گیرد نباید از اینکه آنها به دنبال راه‌هایی برای اجتناب از تجارت با آمریکا یا معامله به دلار آمریکا هستند متعجب شویم.

شماری از نمایندگان کنگره هفته پیش نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده بودند.

موضوع مورد بررسی در وزارت خزانه داری، تسهیل بعضی تحریم‌های آمریکا به گونه ای است که به شرکت های غیرآمریکایی اجازه داده شود برای انجام معامله دلاری با ایران به سیستم مالی آمریکا دسترسی پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، در همین حال آدام زوبین، مسئول دفتر تحریم‌های وزارت خزانه داری، روز پنجشنبه در “بنیاد دفاع از دموکراسی” در واشنگتن گفت که بانکهای غیرآمریکایی تا حدودی به علت تحریم‌های غیرمرتبط با برنامه هسته ای با سوالات زیادی مواجه هستند.

وی اظهار کرد: به نفع ما نیست که موانع تصنعی در سر راه معاملاتی که براساس توافق اتمی ممکن شده ایجاد کنیم. به گفته وی، آمریکا با سازمانهای دولتی ناظر بر مقررات در سایر کشورها و همچنین ایران کار خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود ایران به پول هایش دسترسی پیدا می کند. اشاره وی به میلیاردها دلار درآمد نفتی ایران بود که در جریان تحریم های هسته ای بلوکه شده بودند.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو