مدیرعامل بانک سپه خبر داد/کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به 18 تا 18.5 درصد 
چاپ 

مدیرعامل بانک سپه خبر داد/کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد

مدیرعامل بانک سپه گفت : نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد کاهش یافته، گاهی نیز به ۱۹ درصد هم می رسد، اما در حال سوق یافتن به پیرامون نرخ تورم است.

محمد کاظم چقازردی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: نرخ جریمه بانک مرکزی برای بانک ها ۳۴ درصد بود، این امر فضا را برای بالا بردن نرخ سود معقول ساخت، اما براساس اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی، نرخ ها در بازار بین بانکی کاهش یافته است.

وی افزود: انتظار می رود سال ۹۵ شرایط مناسب اقتصادی را برای رسیدن به رونق به دنبال داشته باشد، اما راجع به سال ۹۴ اظهار نظری نکرد.

چقازردی گفت: سطح کلان کشور نقدینگی بالاست و از سوی دیگر فعالان اقتصادی خرد از نبود منابع و نقدینگی سخن به میان می آورند و این یک تناقض است، بنابراین نیاز به بررسی کارشناسی دارد که نقدینگی در کجا قرار دارد و گاهی ذهن ها به این سمت می رود که نقدینگی در بخش مطالبات غیرجاری است.

وی اضافه کرد : شرایط اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم، برخی مطالبات غیرجاری را به وجود آورده و بخشی از نقدینگی بر اثر کارکرد بانک ها برای وصول با اموال و دارایی ها تهاتر شده، بنابراین ارقام مربوطه برای بانک ها نقدینگی محسوب نمی شود.

چقازردی افزود: هنگامی که درآمد سیار به دارایی های منجمد تبدیل شود، بنابراین چنانچه بر این مساله نظارت کافی نباشد، می تواند به اقتصاد کشور آسیب وارد سازد.

وی پیرامون وضعیت نرخ سود گفت : اقتصاد کشور در دوره ای تورم دو رقمی داشت و در این مقاطع نرخ سود سپرده گذاران پائین تر از نرخ تورم بود، بنابراین بخشی از ارزش سپرده به دلیل بالابودن تورم، از چرخه خارج می شد.

این مقام بانکی تصریح کرد: کاهش نرخ تورم معادله معکوس را موجب شده به نحوی که ارزش نرخ سود سپرده بالاتر از نرخ تورم است و به نظر می رسد تفاوت نرخ دو تا سه درصدی شاید معقول باشد، اما با نرخ تورم ۱۳ درصدی، پرداخت ۲۴ تا ۲۵ درصدی مناسب نیست.

وی افزود: تفاوت میان نرخ تورم و سود بانکی پیامد بازنگری سود سپرده ها را به دنبال داشت و در واقع مسیر نرخ سود سپرده به گونه ای است که شوکی به نظام بانکی وارد نسازد.

چقازردی ضمن انتقاد از تصویر منفی و نامناسبی که در برخی از موارد از نظام بانکی ارائه می شود، گفت: این موارد شایسته نظام بانکی نیست زیرا در هر فعالیت اقتصادی ردپای چند بانک وجود دارد، به نحوی که در این فعالیت ها سرمایه گذاری می کنند.

به گزارش ایرنا، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی اواخر بهمن ماه امسال اعلام کرد: نرخ سود تسهیلات بین بانکی بیش از ۲۹ درصد بود و این رقم اکنون به کمتر از ۱۹ درصد رسیده و نرخ اوراق در بازار سرمایه از ۲۰ به ۱۹ درصد کاهش یافته است.

وی گفته بود، ایران در سال گذشته تحریم بود، قیمت نفت نیز در دو سال گذشته به شدت کاهش داشت، اما شرایط اقتصادی کشور باثبات بود و نرخ تورم نقطه به نقطه به زیر ۱۰ درصد کاهش یافت که آثار آن در بازار ارز و طلا حاکم شد.

اقتصام ** ۹۱۴۱ ** ۳۰۵۳ ** ۱۵۵۹

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو