طرح استفاده آسان زوجین از تسهیلات خرید مسکن 
چاپ 

طرح استفاده آسان زوجین از تسهیلات خرید مسکن

مدیرعامل بانک مسکن از ارائه یک طرح استفاده آسان از تسهیلات مسکن و ساختمان برای زوجین به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: سیاست بانک مسکن پرداخت تسهیلات تا پوشش ۵۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی است.

محمد هاشم بت‌شکن با بیان این مطلب گفت: سال ۹۴ ، سال سخت اقتصادی کشور از جهت تنگناهای مالی است. هنوز هم کشور درگیر آن است، بنابراین کشور دو معضل اصلی یعنی کمبود تقاضا به دلیل کاهش قدرت خرید خانوارها و تنگنای مالی بانک‌ها به دلیل معضلات چند ساله نظام بانکی دارد.

بت شکن در خصوص صندوق پس‌انداز خانه یکم نیز گفت: افتتاح صندوق پس‌انداز خانه یکم که از خرداد ماه امسال اجرایی شده است (سقف تسهیلات ۸۰ میلیونی) ۲۸ هزار نفر حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به مبلغ حدود ۵ هزار و ۵۳۸ میلیارد ریال افتتاح و در بانک‌ مسکن برای دریافت وام ۴۰ ، ۶۰ و ۸۰ میلیون تومانی سپرده‌گذاری کرده‌اند.

وی به برنامه‌های بانک مسکن در سال ۹۵ اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین نکاتی که در بودجه سال ۹۵ در تبصره ۱۸ بودجه به آن توجه ویژه‌ای شده افزایش سرمایه بانک مسکن به میزان ۵۰ هزار میلیارد ریال است که از محل واگذاری دارایی‌های در اختیار وزارت راه و شهرسازی به بانک مسکن اختصاص یافته و موجب می‌شود بانک مسکن مسیر توسعه‌ای شدن خود را بپیماید.

بت شکن تاکید کرد: بانک مسکن با این روش می‌تواند از طریق انواع صندوق‌های زمین و ساختمان ظرفیت تسهیلات‌دهی را افزایش دهد.

وی افزود: بانک مسکن می‌تواند تامین مالی ساختار یافته به همه سازمان‌ها که دارایی‌ دارند اما بازار پذیر نیستند را رادئه  و به دارایی بازارپذیر تبدیل کند پس به بانک مسکن اجازه داده می‌شود برای تهیه تمام طرح‌های ناوگان حمل و نقل تا سقف ۵ میلیارد دلار مستقلا یا با کمک صندوق توسعه ملی به صدور انواع اوراق بهادار ارزی و ریالی بپردازد.

وی همچنین از ارائه طرحی به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: شرایط استفاده آسان از تسهیلات مسکن و ساختمان برای زوجین به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار ارائه شده است که به محض نهایی شدن و تصویب از سوی شورای پول و اعتبار جزییات پرداخت به زوجین درسال ۹۵ اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بت‌شکن همچنین از راه‌اندازی صندوق‌های جدید زمین و ساختمان در سال ۹۵ خبر داد و گفت: تا کنون دو صندوق زمین و ساختمان راه‌اندازی شده است،اما در تلاش هستیم تا پایان سال و در سال آینده صندوق‌های جدیدی راه‌اندازی شود، بنابراین بانک مسکن می‌تواند از ابزارهای اوراق اجاره برای شرکت سرمایه‌گذاری مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید برای اولین بار استفاده و اوراق رهنی را به بازار ارائه کند.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین از هماهنگی با بانک مرکزی برای تهیه پیش‌نویس اعطای لیزینگ مسکن برای اولین بار خبر داد و گفت: با هماهنگی بانک مرکزی پیش‌نویس اعطای لیزینگ مسکن به شورای پول و اعتبار ارائه شده که به محض تصویب جزییات آن نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو