دادستان تهران/آخرین وضعیت پرونده‌ موسسه‌ ثامن الحجج / هشدار درباره انتشار اخبار خلاف واقع درباره صلاحیت کاندیداها 
چاپ 

دادستان تهران/آخرین وضعیت پرونده‌ موسسه‌ ثامن الحجج / هشدار درباره انتشار اخبار خلاف واقع درباره صلاحیت کاندیداها

 

jafariآنها می‌خواهند سلامت انتخابات از این جهت که مسوولان رای مردم را حق الناس و امانت می‌دانند، زیر سوال ببرند.

جعفری دولت‌آبادی با هشدار به برخی سایت‌های خبری در رابطه با انتشار اخبار خلاف واقع مربوط به احراز یا رد صلاحیت کاندیداهای انتخابات پیش رو، گفت: رسانه‌ها حق انتشار اخبار خلاف واقع در این زمینه را ندارند.

به گزارش یمین  نیوزبه نقل از خبرگزاری قوه قضائیه (میزان)، روز گذشته یازدهم بهمن ۱۳۹۴ جلسه‌ی شورای معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به ریاست دکتر جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار شد.

ارکان انتخابات

جعفری دولت آبادی با اعلام این که امروز یکی از اهداف دشمن، دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات است، با بر شمردن چهار رکن اساسی برای انتخابات شامل رقابت، سلامت، امنیت و مشارکت، اظهار داشت: دشمن سعی دارد به نوعی این ارکان را مخدوش نماید.

دادستان تهران در توضیح اقدامات مخالفان برگزاری انتخابات سالم، در چگونگی مخدوش کردن ارکان مذکور گفت: آن‌ها می‌خواهند رقابت را به منازعه تبدیل کنند و هم‌چنین می‌خواهند سلامت انتخابات از این جهت که مسوولان رای مردم را حق الناس و امانت می‌دانند، زیر سوال برده و با سیاه‌نمایی و چند قطبی کردن جامعه، سلامت انتخابات را مورد تردید قرار دهند.

وی در باب امنیت انتخابات، با تصریح به این که کشور ایران به رغم وجود منازعات موجود در اطراف آن، از امنیت خوبی برخوردار است و مردم در سال‌های پس از پیروزی انقلاب همواره در انتخابات مشارکت داشته‌اند.

دولت آبادی با انتقاد از تلاش های دشمنان انقلاب، رسانه های معاند و برخی افراد در سیاه نمایی اوضاع کشور گفت: این اقدامات با هدف مایوس کردن مردم برای مشارکت در انتخابات و مغدوش کردن فضای انتخابات صورت می گیرد.

آخرین وضعیت پرونده‌ موسسه‌ ثامن الحجج

جعفری دولت‌آبادی در خصوص پرونده‌ موسسه‌ اعتباری ثامن الحجج که رسیدگی به پرونده‌های آن در سراسر کشور به دادسرای تهران احاله گردیده، با اعلام این که از سوی معاون اول قوه قضاییه دستورالعملی با موضوع هماهنگی دادسراهای سایر استان‌ها با دادسرای تهران در امر تحقیق و رسیدگی به پرونده صادر گردیده، یکی از سیاست‌های دادسرای تهران نسبت به این پرونده را استرداد وجوه سپرده‌گذاران اعلام نمود و اظهار داشت: هدف ما این است که مردم و سپرده‌گذاران به وجوه خود برسند. لذا در مرحله‌ی اول دستور داده شد سپرده‌های متعلق به اشخاص تا سه میلیون تومان مسترد گردد.

وی از دادستان‌ها و کلیه‌ مراجع قضایی در سراسر کشور خواست همکاری لازم را با دادسرای عمومی تهران در رسیدگی به این پرونده به عمل آورند. و با توجه به اقدامات دادستانی تهران در این پرونده از توقیف اموال این تعاونی خودداری نمایند.

پیشنهادات دادستانی تهران به معاونت راهبردی قوه قضاییه

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به اهمیت دادسرای تهران به گونه‌ای که بیش از برخی استان‌های کشور قاضی دارد و حوزه‌ی گسترده‌ی آن قابل مقایسه با بسیاری از استان‌ها است، از معاونت راهبردی قوه قضاییه خواست ساختار پیشنهادی دادسرای تهران در خصوص معاونت‌ها را تصویب نماید تا بر اساس آن معاونت‌های مورد نیاز دادسرای تهران از جمله معاونت اجرایی، پیگیری جرایم اقتصادی، پیگیری جرایم اجتماعی و پیگیری جرایم امنیتی تشکیل گردد.

 

وی اعتقاد خود در خصوص این که اداره‌ دادسرای عمومی تهران به نحو مطلوب منوط به تغییر در ساختارهای دادستانی است، به تجربه‌ی موفق دادسرای عمومی تهران در موضوع آموزش قضات و ضابطان اشاره کرد و افزود: در بحث آموزش، تفویض اختیار به دادسرا صورت گرفته و هم اکنون دادسرای عمومی تهران با همکاری معاونت آموزش قوه قضاییه، امر آموزش قضات و ضابطان را رأساً بر عهده دارد که تجربه‌ی بسیار موفقی بوده است.

نقش پیشگیری از وقوع جرم در کاهش موجودی دادسرا

دادستان تهران حوزه‌ پیشگیری را مرتبط با وظایف دادستانی خواند و اعلام کرد: یکی از وظایف دادستان، پیشگیری از وقوع جرم است و انجام این وظیفه که نقش مهمی در کاهش موجودی دادسرا دارد، نیازمند پیش‌بینی ساختار مناسبت برای دادستانی است.

جعفری دولت‌آبادی در ادامه، کاهش جرایم پولی و بانکی را منوط به انجام اقدامات پیشگیرانه‌ در حوزه‌ی بانکی دانست و گفت: بانک‌ها باید از اعطای وام‌ها و تسهیلات کلان با وثایق کم و نامناسب خودداری نمایند و مقامات قضایی نیز باید اقدامات پیشگیرانه و نظارتی را مورد توجه قرار داده و در این راستا، ضروری است که حضور خود در جامعه و اماکنی مانند بازداشتگاه‌ها و کلانتری‌ها پر رنگ نمایند.

دادستان تهران استفاده از ظرفیت‌های موجود در قانون آیین دادرسی کیفری جدید که از آن جمله نظارت قضایی دادستان مرکز استان بر دادستان‌های شهرستان‌ها می‌باشد را در پیشگیری از وقوع جرم موثر خواند و پیشنهاد کرد وظیفه پیشگیری از وقوع جرم نیز بر عهده دادستان‌ها قرار گیرد و در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتر صورت گیرد که البته این تدبیر را مغایر با وظایف پیشگیرانه معاونت پیشگیری قوه قضاییه ندانست.

آخرین وضعیت پرونده تعرض به سفارت عربستان

جعفری دولت‌آبادی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده تعرض به سفارت عربستان، ضمن اشاره به اقدامات مناسب به عمل آمده در این زمینه از سوی دادستانی شامل شناسایی متهمان و دستگیری آنان، همکاری پلیس در این موضوع را مثبت اعلام کرد و اظهار داشت: به زودی الباقی متهمان شناسایی و دستگیر خواهند شد و آن گاه می‌توان نسبت به پرونده تصمیم‌گیری کرد.

مقابله‌ موثر با جرایم پولی و بانکی

در ادامه‌ این جلسه، معاونان دادسرا و سرپرستان نواحی آن به بیان مشکلات موجود در نواحی خود پرداختند و در رفع این مشکلات، پیشنهاداتی ارائه دادند.

پسندیده سرپرست دادسرای پولی و بانکی، در بیان اهمیت تشکیل این دادسرا در تهران و لزوم توجه به آن، ضمن مقایسه میان تولید ناخالص ملی در تهران و سایر استان‌ها اظهار داشت: تهران میزبان نیمی از تولید ناخالص ملی است به گونه‌ای که بخش زیادی از مالیات کشور در تهران پرداخت می‌شود.

وی تحقق پیشگیری از وقوع جرایم پولی و بانکی را منوط به بررسی پرونده‌های این گونه جرایم از لحاظ یافتن علل وقوع جرم دانست.

 

 

درباره نویسنده

4439مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت یمین نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1394

طراحی شده توسط گروه آرکو